Copy
e-mel - EMEL KIRIM VAKFI e-Bülteni
<<First Name>> <<Last Name>> - <<Email Address>>

Merhaba e-mel dostları

 

Sayın <<First Name>> <<Last Name>>

Bu mesajı Emel Dergisi'ne aboneliğiniz vesilesiyle gönderiyoruz.
 
Vatanımız Kırım 5 yıldır Rusya'nın işgali altında.
Her gün kayıplar, cinayetler, hukuksuz gözaltı ve davalar devam ediyor.
Tüm dünyada şiddetsizlik prensibinin ve demokratik milli mücadelenin timsali olarak kabul görmüş olan Kırım Tatar Milli Meclisi'ne ve seçimle işbaşına getirilen vekillerine terörist muamelesi yapılıyor.
Kırım Tatarlarının efsanevi yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere Kırım Tatar liderlerinin evlerine, vatanlarına girmeleri yasaklandı. 1944 soykırımından sonra yeniden sürgün yollarındalar.
 

Emel size de ulaştı mı?

Dergimizin Temmuz-Aralık 2018 dönemine ait 264/265. sayısı önceki hafta postaya verildi. Emel'in size ulaşıp ulaşmadığını bizimle paylaşmanızdan çok mutlu olacağız.

Abonelerimiz internet sitemiz üzerinden de dergimizi okuyabilirler.
 

İnternet sitemiz yenileniyor 

www.emelvakfi.org internet sitemiz günün koşullarına uygun olacak şekilde güncelleniyor. Böylelikle Emel arşivine hem daha kolay hem de daha güzel bir görünümle ulaşabileceksiniz. Yeni sitemizdeki aktarım çalışmaları bitene kadar arşivimizin eski sayfalarına www.emelvakfi.org/emel.asp adresinden erişebilirsiniz.

Kemal Karpat vefat etti

15 Şubat 1925'te Dobruca'nın Babadağ kasabasında doğan Kırım Tatar Türk tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'ı 20 Şubat'ta kaybettik.
Türk tarihinin önde gelen hocası Kemal Karpat ardında sayısız kitap, makale ve talebe bıraktı. Büyük hizmetlerle dolu bir asra yakın ömründe çok sayıda ödüle layık görüldü.
Karpat'ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından, Fatih Camisi haziresine, bir diğer büyük Kırım Tatar-Türk tarihçi Halil İnalcık'ın yanına defnedildi.
 
http://emelvakfi.org/kemal-karpati-kaybettik-646/

Noman Çelebi Cihan'ı "kabri başında" andık


Şehadetinin 101. Vatan Kırım’ın işgalinin 5. yılında Kırım Ahali Cumhuriyeti cumhurbaşkanı iken Bolşevik Ruslar tarafından işkencelerin ardından kurşuna dizilerek 23 Şubat 1918’de şehit edilen ve aziz naaşı Karadeniz’e atılan Numan Çelebicihan ve tüm şehitlerimiz Karadeniz kıyısında dualarla anıldı.

Karlı, fırtınalı, acımasız hava şartlarına ve Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşın Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulunun ve Emel Dergisi yöneticilerinin gözyaşları içinde yaptığı bu anma çok anlamlıydı…
Anma töreni Şile’nin Karadeniz’in hemen öte yanındaki Vatan Kırım’a bakan Akçakese köyü sahilinde 23 Şubat 2019 saat 13:00’te başladı. Tören sözlerini Noman Çelebi Cihan’ın yazdığı Kırım millî marşı Ant Etkenmen’in okunmasıyla başladı. Çelebi Cihan başta olmak üzere tüm şehitlerin ruhları için dualar edildi.

Duada Rusya’nın Kırım’ı işgalinde ilk şehit ettiği Kırım Tatarı Reşat Amet ve son şehit Veciye Kaşka da unutulmadı. İşgalin 5. yılında Vatan Kırım’ın özgürlüğü için de dualar edildi.

Çelebi Cihan’ın ebedî istirahatgâhı Karadeniz’in azgın dalgalarına onun simgesi haline gelen sarı laleler tekbirler eşliğinde bırakıldı.

Programın kapalı mekandaki devamında Çelebi Cihan’ın eserlerinden örnekler Nurten Bay ve Aysel Yılmaz tarafından okundu.

Haberin video ve fotoğrafları için tıklayınız.

İsmail Gaspıralı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

Kırım Tatar aydını, gazeteci İsmail Gaspıralı'nın adı Rusların baskısı sonucu zorunlu göç ve sürgünlerin ardından Kırım Tatarları'nın yoğunlukla yerleştirildiği Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde kurulan Uygulama Araştırma Merkezi'ne verildi. İsmail Gaspıralı Uygulama ve Araştırma Merkezi, İsmail Gaspıralı hakkında akademik araştırmalar ve yayınlar yapacak.
​Copyright © 2019 Emel KIRIM Vakfı - Emel Dergisi, Her hakkı saklıdır.
Email Marketing Powered by Mailchimp