Copy
MARPI
איך להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכותם – סדנה
הטרק ההומניטארי בנפאל, שהיה ושיהיה.
הרצאות חדשות באתר: מזונות תמימים וחיים ארוכים.
פסטיבל אגודת הצמחונים האמריקאית
מה חדש במרפ"י
הרצאה באונ' הרווארד,

קבוצה חדשה בפייסבוק Dr. T in Israel

ועוד

ניוזלטר מהמרכז לרפואה פונקציונאלית בישראל (מרפ"י) וד"ר עדיאל תל-אורן 09/2011

שנת שלום, התגשמות ויצירה, ושנת בריאות (פונקציונאלית כמובן...) לכולם!

1. הטרק לנפאל של מרץ-אפריל 2011 היה ממש מקסים. הקבוצה למדה על נפאל האמיתית, האותנטית, וגם נפגשה עם ילדי בית הספר (Everest Learning Academy) ליתומים וילדים מעוטי יכולת (מהקסטה הנמוכה בנפאל) שפתח ד"ר עדיאל תל-אורן בנפאל. בבית הספר לומדים כבר 300 ילדים ונפתחו גם שלוחות בשכונות עניות ומרוחקות.

  בטרק זה השתתפו בעיקר אמריקאים וקנדים כמו בכל הטרקים שמדריך ד"ר תל-אורן. בנפאל. השתתפה גם מירב מעפולה שהיא מורה לילדים פגועי מוח הנעזרת בכלב נחיה בגלל מגבלת הראיה הקשה שלה. מירב היא מוגבלת הראיה הראשונה שאי פעם עשתה טרק רגיל כחלק מקבוצה של מיטיבי לכת ומיטיבי ראיה בנפאל. הקבוצה אימצה אותה ועזרה לה במטלות היומיות והליליות - למצוא את המיטה במלון או בבית הכפרי, למצוא את הקערה לשטיפת הפנים בבוקר מחוץ לאוהל, למצוא את השירותים (והחור בקרקע) באמצע הלילה.  ד"ר תל-אורן שימש ככלב הנחייה שלה ונתן לה הוראות מילוליות לכל צעד וצעד במשך הטרק.  האירוע הזה הרשים מאוד את הנפאלים שהתלוו לקבוצה (סבלים, צוות המטבח וצוות  המחנאות) וכן את הילדים מבית הספר ו- 3 השלוחות שלו המלמדות אותם קרוא וכתוב, בית ספר שהוא מוסד הומניטארי ללא כוונות רווח. חלק מהטרק צולם בוידיאו והוא עובר עריכה אצל במאי אמריקאי לצורך הצגת סרט תיעודי.

לטרק ההומניטארי הבא באוקטובר 6-20 2011 הצטרפו 3 ישראליות וישראלי אחד (שמבינים אנגלית), ונשמח אם יצטרפו עוד ישראלים וישראליות. מה מיוחד בטרק הקרוב? נצעד בתוך 2 רכסים של ההימלאיה במקום רכס אחד כנהוג, וכן נהיה נוכחים בטקס הנחת אבן הפינה לבית היתומים החדש שבונה ד"ר תל-אורן באזור הררי מקסים. כמו כן נשהה בכפר נפאלי אותנטי הרחק מאזורים תיירותיים ובנופש ספארי סובטרופי עם פילה מקסימה שאיתה נשתכשך במי נהר. אם ברצונכם להשתתף בטרק הבא נא לקרוא את הלינק: http://www.ecopolitan.com/communityevents/retreats-adventures/nepali-eco-trek-autumn-2011

2. בביקורו האחרון במאי-יוני 2011 נתן ד"ר תל-אורן 2 הרצאות בכנס "אוכלים בריא" בתיאטרון גבעתיים, ולהלן הלינקים לוידיאו המלא:

א) – "כיצד מזונות תמימים הורסים את בריאותנו" - http://www.functional-medicine.org/כיצד-מזונות-תמימים-הורסים-את-בריאותנו

ב ) ההרצאה "איך לחיות חיים ארוכים ובריאים" - http://www.functional-medicine.org/איך-לחיות-חיים-ארוכים-ובריאים .

הרצאה זו היא הקדמה לסדנה בת 6 שעות שתינתן ב-25 בנובמבר 2011 בתיאטרון גבעתיים, "סדנת החיים הארוכים והבריאים". קישור על הסדנה נמצא באתר www.functional-medicine.org ומי שרוצה תזכורת לגבי הפרטים לצורך הרשמה מוקדמת מוזמן לשלוח מייל ל- Israel@ecopolitan.com לפרטים נוספים ראה סעיף 7.

ג) הסדנה בת 6 השעות "סודות המעיים" שהוידיאו, התמלול, והחוברת שלה יהיו מוכנים לרכישה כמקשה אחת באתר בעוד חודשים ספורים. http://www.functional-medicine.org/מאמרים-והרצאות/גנטיקה-פונקציונאלית/סדנה-על-סודות-המעיים .

3. מאז שחזר מהארץ לארה"ב ביוני ועד תחילת ספטמבר, נתן ד"ר תל-אורן כחמישים הרצאות באזור סיאטל, באזור פורטלנד (פעמיים, כולל כמרצה בפסטיבל נופש טבעונאי (raw) של כ-200 איש בסוף אוגוסט), בצפון ובדרום קליפורניה, במדינת פלורידה וכן במינאפוליס, וגם ערך 5 מחנות ליקוט בני 3 ימים בשטח שלו בוויסקונסין. כמו כן נתן כמרצה-מפתח מספר הרצאות בפנסילבניה במסגרת פסטיבל הקיץ הבינ"ל השנתי (במשך 5 ימים) של אגודת הצמחונים והטבעונים של צפון אמריקה (בכנס השתתפו כאלף איש). היו שם מרצים אחרים ידועים כמו PhD T. Colin Campbell שכתב את הספר "מחקר סין" (יצא לאור בארץ בהוצאת פוקוס – מומלץ מאוד), Neal Bernard שהוא הנשיא של PCRM) Physician's Committee for Responsible Medicine), ו- Dr. Esselstyn שכתב את "Reversing Heart Disease ", הספר ששכנע את הנשיא לשעבר ביל קלינטון להיות טבעוני.

בהרצאותיו בפסטיבל זה סתר ד"ר תל-אורן הרבה ממה שהאח"מים האלה אמרו על אכילת שומנים (הם ממליצים להימנע כמעט לחלוטין מאכילת שומנים, ואילו ד"ר תל-אורן תומך באכילת שומנים ושמנים צמחיים יציבים אצל אלה החיים בסביבות מתועשות ומזוהמות, כלומר רובנו (ראו הרצאה על שומנים באתר www.TheTruthAboutYourFood.com). הם מטיפים נגד אכילת מלח - ולעומתם ד"ר תל-אורן דווקא תומך, על סמך התבוננות בטבע, באכילת מלח בלתי מעובד (אם יש לכם שאלות בנושא המלח ראו תשובה של ד"ר תל-אורן לשאלה 14 ב- http://www.functional-medicine.org/מאמרים-והרצאות/שאלות-ותשובות-עם-ד-ר-תל-אורן/שאלות-ותשובות ).

אח"מים אלה מזכירים לעיתים קרובות את הכולסטרול כדבר רע וכביכול זר לגוף, שחייבים להימנע ממנו לחלוטין ולהפחית את כמותו ככל האפשר - למרות שהכולסטרול מופק בכבד האנושי בכמויות גבוהות – מה שמעיד על כך שהוא חיוני לגוף, ולמעשה כמות קטנה מדי של כולסטרול עלולה להזיק לכל מערכות הגוף (מחסור בהורמוני סטרס, הורמוני סקס, ויטמין D, בעיות במוח ובמעטפות התאים, ועוד). בגישתם הטוענת ש"כמה שפחות כולסטרול בדם – יותר טוב לגוף", הם מייצגים את התפיסה של שנות השישים, של החלוץ Nathan Pritikin שדגל בהפחתת השומנים במזון כמעט לאפס כדי לטפל במחלות לב, והם ממשיכים בגישתו בגלל ההצלחות שהיו לו ולד"ר Dean Ornish MD בהפיכה של מחלות לב קשות ומניעת ניתוחי מעקפים מסוכנים מאז שנות השישים והשבעים.

כדי להצדיק את גישתם, אח"מים אלה משתמשים במחקרים המצביעים על הצלחה עם מחלות לב כאשר מזון מהחי (הכולל שומן מהחי) מוקצה מחמת מיאוס. אבל אף אחד לא השווה במחקרים אלו את ההשלכות של שימוש בשמנים יציבים מהצומח כמו שמן זית, שמן קוקוס ושמן דקלים – עם שימוש בשומן השונה לחלוטין הבא מבע"ח (שומן שבו חומצות שומניות רוויות ובלתי רוויות ארוכות שרשרת, הספוגות רעלים ורעלנים שונים מומסי שומן, כולל הורמונים שהופרשו ע"י בע"ח). כלומר, המחקרים שהאח"מים מה- PCRM מסתמכים עליהם נכונים רק לגבי אכילת שומן בע"ח ואכילת בע"ח בכלל, ולכן אין להם הצדקה מדעית להיותם נגד אכילת כל סוג שמן שהוא.

למרות שניפץ כמה מיתוסים חזקים שהשתרשו בתנועה הצמחונית/טבעונית באמריקה הקשורה ל- PCRM, הקהל קיבל את ההרצאות של ד"ר תל-אורן בהתלהבות רבה, כפי שהתבטא בתגובות הרבות והחיוביות שקיבל יום יום ממבקרים רבים בכנס שבפנסילבניה.

על אף חילוקי הדעות המועטים מאוד האלה, בסך הכל ד"ר תל-אורן מעריך מאוד את ה- PCRM ואת עבודתו המופלאה ברמה הפוליטית והחינוכית לגבי ההתמקדות במזון בלתי מעובד מהצומח כמקור התזונה העיקרי לבני אדם. היו להם כמה הצלחות גדולות כפי שמתואר באתר שלהם, כולל התביעה נגד מוסד ה- FDA לגבי פירמידת המזון שפרסם, והם הביאו לכמה שינויים בה, למרות שעדיין יש מקום לשיפור. כמו כן, הרופאים של ה- PCRM (כמו ד"ר אססטין) עשו עבודה נפלאה בנושא מחלות כלי דם ולב ובהגברת המודעות לתזונה על בסיס צמחי בארה"ב ובעולם.

עם זאת, ה- PCRM עדיין נמצאים בשנות השישים והשבעים של המאה שעברה, מכיון שהם מתבססים על דיאטה ספציפית על פי גישת נתן פריטיקין, גישה שהוכיחה את יעילותה כנגד מחלות לב, ועל ברכי דיאטה זו בלבד (שיש בה מספר חסרונות) הם עדיין מחנכים את הקהל שלהם. הטיפול שלהם מבוסס רק על דיאטה טבעונית-צמחונית זו (במקום תרופות) ולא על לימוד והבנה מעמיקים של תזונה קלינית, וביוכימיה/פיזיולוגיה תזונתית. הם למדו את מה שלמדו בבית ספר לרפואה, ומשם אימצו את הדיאטה כטיפול הבלעדי, ללא עדכון ההולם את המאה ה-21 ומבלי שיהיו באמתחתם פתרונות אבחוניים וטיפוליים נוספים וסינרגיסטיים הקיימים ברפואה ההוליסטית והפונקציונאלית.

4. מפנסילבניה ד"ר תל-אורן טס ישירות לישראל בתחילת יולי למספר ימים בשל אירוע משפחתי וקיים מספר פגישות על מנת לקדם את חזון הקמת מרכז בריאותי-טיפולי, שבו אנשים ישהו מספר שבועות על מנת להבריא באמת ממחלות כרוניות "חשוכות מרפא" (כגון סכרת, טרשת עורקים, דכאונות, חרדות, לחץ דם גבוה, ועוד – מחלות המנוהלות ע"י "תרופות במרשם" רעילות). חלה התקדמות יפה במציאת משקיעים פוטנציאליים אבל החיפוש עדיין נמשך...

כמו כן, מתנהלים מגעים ראשוניים לפתח בארץ אגודה ללא מטרת רווח לתמיכה בסובלים מרגישות לחשיפה אלקטרומגנטית ולאלה המחפשים הגנה ומניעה על סמך קריטריונים מדעיים. אגודה זו תשרת את הציבור הנעשה יותר רגיש, יותר חשוף, ויותר חולה כתוצאה מחשיפה מתגברת זו.

בנוסף, מתנהלים מגעים ליצירת ארגון מחנך ותומך בקהילת המטפלים בנושאים רגשיים ופסיכולוגיים בתחום הטראומה והפגיעה הרגשית המוקדמת (בגיל צעיר מאוד וכן בשנות הילדות), על סמך שיטות שהוכיחו את עצמן מדעית וקלינית, מתוך כוונה להכשיר ולהסמיך מטפלים מוסמכים בדרך חדשה ומהפכנית לטיפול באלמנטים רגשיים המביאים למחלות פיזיות ופסיכולוגיות מגוונות, ללא שימוש בחומרים רעילים וממכרים.

שתי האגודות האלה כנראה יפעלו תחת חסותה של מרפ"י.

5. לאחר הביקור הקצר בארץ ביולי טס ד"ר תל-אורן ישירות לסן-פרנסיסקו והרצה שבע פעמים בשבעה ימים, כולל במוסד היוקרתי – San Francisco Commonwealth Club - בנושא "רזי האומגה 3", ובארגון הידוע - Smart Life Forum - בנושא Sex, Stimulants, Viagra, Chocolate, and The Natural Approach. הנה לינק שכולל סקירה מראש של ההרצאה: http://smartlifeforum.org/2011/07/SLF-2011-JULY.pdf ולינק שכולל אפשרות לרכישת קלטת ההרצאה: http://smartlifeforum.org/wiki/2011/07 בחודש יולי היו גם מספר הרצאות בסן-דייגו ובלוס-אנג'לס שכללו גם סדנה בת 7 שעות על מערכת העיכול, שהוקלטה בוידיאו והתמלול שלה יצורף לחבילה שתוארה בסעיף 2ג) לעיל.

6. כרגע מתנהל ד"ר תל-אורן בדרכים בשל מסע הרצאות צפוף חדש שהתחיל באמצע ספטמבר בניו-ג'רזי וניו יורק, המשיך לאזור קייפ קוד ובוסטון ואח"כ ישירות לחוף המערבי ולנפאל. בבוסטון היו 3 הרצאות בשלושה ימים, כולל הרצאה שנערכה באוניברסיטת הרווארד בנושא האתיקה הרפואית והמחלות הכרוניות (תוך התמקדות באלמנטים המדעיים, החברתיים, הפסיכולוגיים והמסחריים הקשורים בהתעלמות והבורות שמפגין הממסד הרפואי והפוליטי כלפי טיפולים יעילים המבריאים את הסובלים ממחלות "חשוכות מרפא" כמו לחץ דם גבוה, סכרת, דיכאונות, מחלות לב ועוד, ואף מונעים אותן –כלומר מפריכים את האבחון של הרופא הממסדי). ההרצאה התקבלה יפה מאוד ע"י האינטלקטואלים של אונ' יוקרתית זו והם אף שאלו שאלות ענייניות על מנת ליצור דיאלוג שעשוי לשפר את המצב העגום הזה ברפואה השמרנית המערבית. תגובות להרצאה של ד"ר תל-אורן באוניברסיטת הרווארד יועלו לאתר בקרוב.

מבוסטון טס ד"ר תל-אורן ישירות למפרץ סן-פרנסיסקו לסיבוב הרצאות בכל האזור, כולל הרצאה שתיערך בכנס העולמי של הצמחונים בעיר סן-פרנסיסקו עצמה ב-1 לאוקטובר, ומיד לאחר מכן יטוס לסן-דייגו וללוס-אנג'לס להרצאות אחרונות לפני הנסיעה מלוס אנג'לס לנפאל. לאחר המסע לנפאל הוא יחזור למיניאפוליס ב- 25 לאוקטובר ולאחר חמישה ימים יטוס לארץ. הלו"ז בארץ לחודש נובמבר ותחילת דצמבר יישלח בקרוב.

7. ב- 25 לנובמבר תיערך בתיאטרון גבעתיים סדנה פרקטית ומעמיקה בת 6 שעות בנושא תוחלת החיים והארכתם תוך שיפור חיוניותם, כולל התייחסות לאלמנטים הגנטיים (ואיך ניתן לבדוק אותם מעבדתית בארץ). זהו מידע חשוב לקהל הרחב אך גם למטפלים ורופאים שעדיין לא נחשפו לעקרונות ולפרטים של הגנטיקה הפונקציונאלית ולהשפעת אורח החיים על התבטאות הגנים (האפיגנטיקה). כמו כן הסדנה תתעמק בנושא התפקוד המיני ואיך לשפרו ללא תרופות רעילות, לשנים רבות תוך כדי הצערת מערכות הגוף לצמיתות. חיי מין בריאים הינם חלק בלתי נפרד מהבריאות הכוללת. לפרטים נוספים על הסדנה ולהרשמה ראו לינק באתר www.functional-medicine.org

8. ברצוננו להביא לידיעתכם כי קיימת קבוצה בפייסבוק אשר הוקמה ומנוהלת ע"י מטופליו של ד"ר תל-אורן ומאגדת אותם ואחרים המתעניינים בדרכו וברפואה הפונקציונאלית. להצטרפות לקבוצה גשו ללינק ובקשו מאחד מחברי הקבוצה לצרף אתכם. שם הקבוצה: Dr. T in Israel הלינק: https://www.facebook.com/groups/drtisr/  אם אינכם מצליחים להצטרף שלחו אימייל ל- Israel@ecopolitan.com

החברים בקבוצה מתדיינים, בין השאר, על נושאי בריאות ותזונה שונים לפי ראי ד"ר תל-אורן והרפואה הפונקציונאלית, משתפים אחד את השני בחוויות טיפול וריפוי, מעלים שאלות ותהיות, מתאגדים לרכישות קבוצתיות של מוצרי בריאות שונים, תוספי תזונה ומזון אורגני וכמובן תומכים אחד בשני ובחברים החדשים.  

בין היתר, מתקיימים לעיתים מפגשים חברתיים בין חברי הקבוצה וסעודות בריאות משותפות. במפגש שיתקיים במהלך חודש נובמבר ד"ר תל-אורן צפוי להצטרף גם הוא ולהעביר לחברי הקבוצה הרצאה קצרה בנושא שייבחר ע"י הקבוצה.   חשוב לציין שהקבוצה לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי עם ד"ר תל-אורן ובכלל, וזהו אינו המקום להעלות שאלות אישיות או כלליות ישירות לרופא. ד"ר תל-אורן נכנס לעיתים מזדמנות לדף הקבוצה בפייסבוק על מנת לחדד ולהבהיר נקודות כלליות. יש לציין גם שד"ר תל-אורן מגיב לנאמר בשפה האנגלית. מי שמתקשה – ניתן לבקש את עזרת חברי הקבוצה בתרגום.  

 אנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצה "Dr. T in Israel" – על מנת להגדיל את הידע והנגישות של המידע בנושא וכמו כן על מנת ליהנות מהסולידריות החברתית של הקבוצה.

9. הנה ניסיון ללחוץ באופן ציבורי על חברי הכנסת לתמוך בחוק האוסר הפלרת מי השתייה בישראל. חתמו והפיצו! http://www.atzuma.co.il/stopfluoridation