Copy
MARPI

 

 

שלום לקהל שוחרי הבריאות,

 

בניוזלטר זה תמצאו:

1.   מאמר מאת ד"ר תל-אורן: חווית ההרצאות המשותפות לגארי יורופסקי ולי בביקורנו בישראל (6-13/09/2012)

2.   הזדמנות אחרונה להצטרף לנפאל

3.   הרצאות וסדנאות קרובות בחודש נובמבר

4.   הרצאה בנושא B12

5.   הלו"ז של ד"ר תל-אורן בביקור הקרוב

 

כמה פעמים כבר שאלו אוכלי הבשר את הצמחונים והטבעונים את השאלה "אז מאיפה אתה מקבל חלבון?"

כמעט 30,000 איש בארה"ב צפו בהרצאה שהעביר ד"ר עדיאל תל-אורן בהרצאת מפתח חשובה בכנס הצמחונים העולמי בסן פרנסיסקו, ספטמבר 2011.

עכשיו ניתן לראות אותה עם כתוביות בעברית!

לחצו כאן לצפייה בהרצאה

ניתן להירשם כמנוי למשתמש שלנו ביו-טיוב על מנת לקבל עדכונים אוטומטיים בכל פעם שמועלה סרטון חדש (מעל ההרצאה בצד ימין לחצו על "הירשם")

 

1. חווית ההרצאות המשותפות לגארי יורופסקי ולי בביקורנו בישראל (6-13/09/2012), מאת ד"ר עדיאל תל-אורן

ב-6 לספטמבר נחתתי בבן גוריון ממש בדקה האחרונה לפני ההרצאה הראשונה בסדרה המשותפת לגארי יורופסקי ולי, והצלחתי בנס להגיע לחלק שלי בהרצאה, מיד לאחר שגארי סיים את שלו. לא היה זה קל כי הטיסה התעכבה בשל הוריקאן ’יצחק’ – נתקעתי למעלה מ-40 שעות בטיסות ובשדות תעופה בארה"ב – וזאת מיד לאחר מסלול צפוף של הרצאות בצפון מערב ארה"ב. בשבוע שחלף מאז אותה הרצאה ראשונה, הרצנו גארי ואני יחדיו שבע פעמים נוספות בתל אביב-יפו, גבעתיים, חיפה, באר שבע, וירושלים, ומיד לאחר ההרצאה האחרונה (ופגישת הטבעונים שהיתה אחריה), ב-13 לספטמבר,  טסתי חזרה לארה"ב על מנת להרצות באותו ערב (14 בספטמבר) בסן פרנסיסקו, ובעוד 7 הרצאות ב-7 ימים (וגם פציינטים בכל יום) בכל איזור מפרץ סן פרנסיסקו – שממנה אני טס ישירות לנפאל על מנת להדריך קבוצה בטרק הומאניטרי בהימאלאיה ועל מנת לתחזק את רשת בתי-הספר לילדים נזקקים ויתומים שהקמתי במקומות נידחים בנפאל (עדיין ניתן להצטרף לקבוצה של אוקטובר 3-17 – ראו סעיף 2).

את ההרצאות בארץ העברנו גארי ואני בהתנדבות מלאה, והיה עלי לבטל עשרה ימי הרצאות ופציינטים בארה"ב למען מסע הרצאות זה. וודאי תשאלו מדוע בחרתי להשקיע מאמץ כביר שכזה, הכולל טיסות צפופות באמצע מסלול הרצאות בארה"ב, למען הביקור עם גארי?

ובכן, החלטתי להצטרף לגארי בסיבוב ההרצאות הראשון שלו בארץ מסיבה אחת: לעזור לטבעונים של היום ולטבעונים של המחר להישאר טבעונים גם מחרתיים; ידוע לכל שטבעונים רבים נמשכים לטבעונות בגלל הסבל הרב הנגרם לבעלי החיים בתעשיית הבשר (הרקמות) והחלב. למרות זאת חלק ניכר מהאוכלוסייה אינו מושפע מהאלמנטיים המוסריים או האתיים וטוען – "העולם הוא אכזרי, בעלי חיים בטבע אוכלים בעלי חיים אחרים" (או טענות אחרות, על פי רוב בתחומים הבריאותי וההסטורי). על אנשים אלה אפשר להשפיע בעיקר ע''י חשיבה מדעית, בריאותית, אנתרופולוגית וסביבתית/אקולוגית. ב-24 השנים שחלפו מאז התחלתי לטפל בפציינטים פגשתי אלפי מטופלים ועשרות אלפי מאזינים (בהרצאות, ראיונות טלוויזיה ורדיו) שהרבה מהם "נכשלו בטבעונות" בעבר; נראה לי שאם היינו בודקים סטטיסטית את האנתרופולוגיה של הטבעונות עצמה, היינו מגלים שרוב הטבעונים שהגיעו לדרך חיים זו מסיבות אידאולוגיות מוסריות בלבד זנחו את הטבעונות תוך שנים ספורות מסיבות בריאותיות, משינוי בדפוסי המחשבה, מהשפעת/הפחדת משפחה וחברים או אנשי מדע ורופאים, או מתוך "עייפות החומר" ואי היכולת להתמודד מול הלחצים החברתיים והשחייה נגד הזרם. לעומתם, רבים ממטופליי ומאזיניי בעבר הצליחו לשמור על הגחלת הטבעונית במשך שנים רבות בזכות מידע המבוסס על מדעי הבריאות והטבע, מידע שחיזק אותם בדרכם ומנע מהם לנטוש את הדרך האקולוגית ביותר, המוסרית ביותר והבריאה ביותר (כאשר היא מיושמת באופן אחראי ובלתי גורף) – דרך הטבעונות, שהיא גם דרך הטבע.
אין עוררין על כך שגארי יודע באופן כריזמטי ואומנותי לפרוט על המיתרים המוסריים והרגשיים, ולגרום לרבים בקהל (הצעיר מאד בעיקרו) שנמשך למסר שלו לסלוד ואפילו להיגעל מאכילת מוצרי בעלי חיים. הרצאתו – אשר שפתה מנוסחת במיוחד ע''מ להשפיע על צעירים אמריקאים – שהוא כתב והעביר שוב ושוב בפני קבוצות תלמידים קטנות (שכלל לא הכירו אותו) בבתי ספר ומכללות בארה"ב ושתורגמה לעברית ביוזמת חובב אמיר ודניאל ארליך (פעילי זב''ח שגם הזמינו אותו לארץ), וכן אישיותו הבלתי מתפשרת והבלתי נלאה הפכו אותו בארץ לשם דבר בתחום ההמרה לטבעונות בקרב אוכלוסיות צעירות מגוונות (ומבוגרים עם ’ראש פתוח'), שבזכותו נפקחו עיניהם למציאות הנוראה בה מצויים בעלי החיים בתעשיית המזון. בזכות יכולתו המרשימה להפוך אומניבורים צעירים בישראל לטבעונים, ובעזרת ראיונות שנויים במחלוקת בכלי התקשורת הישראליים, הצליחו הפעילים שהביאוהו ארצה ליצור ממנו ’’מותג’’ נערץ ומפורסם כפי שמעולם לא זכה לו בארה''ב, ולכן הוא הופתע מאד והרגיש מבוכה רבה בהחשפו לקלחת הישראלית הטרנדית. בגלל השילוב של אלמנטים יחודיים אלה ידעתי שהביקור של גארי בארץ עשוי להשפיע על צעירים רבים בישראל להפוך לטבעונים באופן חפוז
, מבלי שיכירו מספיק את האלמנטים הרפואיים והמדעיים – הנותנים בסיס אחראי ובר קיימא לטבעונות – והמאפשרים לטבעונים ’’לייצג את הטבעונות בכבוד’’ ולשמור עליה כאורח חיים בריא לטווח הארוך. רציתי לתת לקהל הנלהב של גארי, המתמקד בד''כ בנושא המוסרי החשוב, גם טעימה מדעית, רפואית ואנתרופולוגית התומכת באורח חיים טבעוני בריא ואחראי, כדי למזער את הסיכון שצעירים רבים יושפעו בעתיד לזנוח את הטבעונות ויגרמו לרבים אחרים להימנע ממנה בשל לחצים חברתיים, משפחתיים, מדעיים–לכאורה, ורפואיים (אמיתיים או לא אמיתיים) – כפי שראיתי באופן תדיר. האמנתי שהקהל הטבעוני בארץ צמא גם למידע מדעי תומך ובר סמכא, ומעוניין גם בטבעונות מתונה יותר שאינה נוטה לשפוט את האומניבורים ולכן אינה מרחיקה מראש נתח גדול מהאוכלוסיה.

ואכן, כך היה. בעת ההרצאות עם גארי ואחריהן קיבלתי תגובות רבות ומכתבים שהעידו על הצורך העמוק של טבעונים רבים ואלו השוקלים לעבור לטבעונות להבין את האלמנטיים המדעיים, הבריאותיים והאנתרופולגיים הקשורים לתזונה טבעונית. פעמים רבות חזרו השאלות על עצמן: ’’הרי היו אבותינו ציידים לקטים, מדוע אם כך, נהיה טבעונים? ומה עם הסידן בחלב? מה עם המחסור בחלבון? מה עם הבעיות בעיכול שאנו סובלים מהם למרות הטבעונות? מה עם מצבים רפואיים ספציפיים אחרים?’’ – אך מכל השאלות, זו הקשורה בויטמין B12 הייתה הנפוצה ביותר – לא הייתה הרצאה אחת שבה נושא הויטמין B12 לא עלה. מכיוון שגארי ענה על השאלות האתיות והחברתיות בעיקר, היה עלי להתמקד בשאלות הבריאותיות לעיל ולשלב בין הגישה המדעית והחשיבה האתית. למשל, ניסיתי להבהיר לכל האנשים הסובלים ממצבים רפואיים שונים שבעיות רפואיות אלו נוצרות לא פחות (ולפעמים הרבה יותר) אצל אלה שאינם טבעונים, ושאסור לצפות מראש שהטבעונות תהווה מטה קסם המרפא כל חולי. צריך לבדוק מהם הגורמים לכל מצב רפואי – שבחלקם קיימים כבר שנים רבות עוד לפני הבחירה בטבעונות – ואין ביכולת הדיאטה בלבד להפכם, כך שהאכזבה מהטבעונות במקרים אלה אינה במקומה. כלומר, יש ליצור תאום ציפיות אחראי ולומר את האמת לגבי היכולת המוגבלת של המזון לרפא מחלות שכבר הגיעו למצב מתקדם. גם מחסורים תזונתיים מצדיקים שיחה אחראית, שהרי קל היום להגיע לחוסר בנוטריינטים מסויימים – לאו דווקא בהקשר לטבעונות.

כתוצאה מביקורי בארץ עם גארי, נוצרה ביננו ידידות שאולי תביא לשיתוף פעולה מנצח בארה''ב. כמו כן, החלטתי לתמוך בקהילת הטבעונים בישראל ע''י יצירת סדרת הרצאות מעמיקות בנושאים הפופולאריים (והנחוצים) לקהילה מתפתחת זו, הזקוקה להכוונה מבוססת-מדע שתשרה בטחון בדרך הטבעונית מבלי להתעלם מהסוגיות הבריאותיות החשובות לטווח הארוך. החל בביקור של ינואר 2013 ואחריהן, בו ארצה בהרחבה על נושא ה-בי-12 החשוב, אתן בכל ביקור נוסף הרצאה חדשה ב’’סדרה לטבעונים’’ זו. בביקור של מאי אתמקד בנושא החלבונים, ובביקורים האחרונים של 2013 ומעבר להם, ארחיב על נושאי הבשר והדגים (הרקמות), הביצים והחלב (ההפרשות), השפעות הסויה והגלוטן וכדומה. אשמח לקבל הצעות לנושאים אחרים המעניינים את הטבעונים במיוחד. הרצאות אלה יינתנו על-ידי בהתנדבות, כך שדמי הכניסה יהיו מזעריים – לכסוי עלויות בלבד. כמו כן, הספר הדיגיטאלי שלי ("האמת על המזון"), המבוסס על סמינרים אינטרנטיים פופולאריים שהעברתי בארה''ב, שתומללו ותורגמו לעברית, עובר עריכה אחרונה ויעמוד לרשות כל טבעוני (וכל מי שהיה או יהיה טבעוני) וכל החושק בשיפור הבריאות – כמתנה (חינם) מטעם המרכז לרפואה פונקציונאלית בישראל.
התקווה הגדולה שלי – לתרום לבריאות האוכלוסיה הטבעונית שתתחזק ותהווה דוגמא ומופת לחיים בריאים וארוכים – כמקור לחיקוי ועידוד האוכלוסיה הכללית לישם שינויים מרחיקי לכת כלפי אורח חיים בריא לאדם, לבע''ח, ולסביבה
.
לחצו כאן כדי לראות את אלבום התמונות מהביקור

 

2. הזדמנות אחרונה להצטרף לנפאל!

איך אפשר להסביר את הגבהים של ההימלאיה והעמקים המרהיבים שזורי כפרים פסטורליים בין טרסות ירוקות ובריות עטויות לבוש ססגוני. איך אפשר לתאר את הרגשות המפעפעים בעורקינו בעת ההיכרות עם החברה הנפאלית האותנטית בכפרים המרוחקים, בבתי הספר המלאים בילדים מאושרים והביקורים במקדשים עתיקים חיים המלמדים אותנו תרבויות עתיקות.

אתם מוזמנים לחוות מראות מרהיבים ורגשות עמוקים אלה בטרק שידריך ד"ר תל-אורן, שאורכו 15 יום, בתאריכים: 3/10-17/10.

מובטח לכם ניסיון אותנטי מיוחד במינו וחשיפה לחברה הנפאלית האמיתית של פעם, כך שבתוך שבועיים תכירו את המדינה הקסומה הזו פי כמה וכמה מתיירים רגילים השוהים בה מספר חודשים. כמעט כל הטיול הוא לא באיזורים התיירותיים, שבהם כל התשתית מיועדת לתיירות, כלומר אינה באמת מייצגת את החברה הנפאלית.

אנחנו נבקר בכפרים, נשהה במחיצתם של המקומיים, נשתתף בארוחות עמם (על טהרת הטבעונות), וכן נשתתף בשיחות מעמיקות בנושא תזונה, תיירות בנפאל, גאוגרפיקה וגאולוגיה, פוליטיקה, היסטוריה ותרבות ונושאים הקשורים לברות קיימא וקיום הבריאות.

למידע נוסף לחצו כאן.

לאחר קריאת ההסברים המפורטים לעיל, אפשר לפנות לתמר שניר להרשמה: clinic@ecopolitan.com.

 

3. הרצאות וסדנאות קרובות בחודש נובמבר!

אנו מזמינים אתכם כבר עכשיו לשתי סדנאות מיוחדות בחודש נובמבר עם ד"ר עדיאל תל-אורן (MD) - לקהל שוחרי הבריאות, מטפלים בגוף ונפש, רופאים וסטודנטים.

כעת ניתן כבר לרכוש להן כרטיסים - מהרו להירשם מכיוון שסדנאות אלו יהיו פופולריות במיוחד!  אלה הן הסדנאות השישית והשביעית מסדרת ההרצאות להסמכה שלב א' – והן מסיימות את הסדרה, כך שניתן יהיה לקבל הסמכה זו בקרוב מאוד (אנו בשלב של כתיבת הבחינות לכל שבע הסדנאות, בתוך חודשים ספורים ניתן יהיה להיבחן כחלק מתהליך ההסמכה).

 

א. סדנת מיני: פלאו-אנתרופולוגיה ותזונת האדם יום שני, 5 בנובמבר 2012, 18:30-21:30

התפתחות המין האנושי, בית גידולו ואורח חייו – והשפעתם על חוסנו הבריאותי. מה באמת אכלו אבותינו וכיצד חיו? מהי אכילה עפ"י עקרונות הטבע? איך מפצים על ההתרחקות מהטבע?

למידע נוסף לחצו כאן ודפדפו למטה...

ב. סדנת האבחון הקליני והטיפול בבעיות של חילוף החומרים יום שישי, 16 בנובמבר 2012, 8:30-15:30

מה השתן והדם מספרים על מעגל האנרגיה בגוף, הורמונים, דלקתיות, בעיות במשקל, רעילות; והכימיה של התזונה והפיזיולוגיה?

למידע נוסף לחצו כאן ודפדפו למטה...

לפרטים נוספים ולהרשמה:

www.functional-medicine.org

 

הרשמה מקוונת:

http://t-g.co.il/main/siteNew/?page=2&kind=11

 

ג. הרצאה בכנס רופאים מדברים בריאות: מה משפיע על מה – הגנטיקה על התזונה, או התזונה על הגנטיקה

האם המחלות והבעיות הרפואיות "שירשנו" מהורינו באמת בלתי נמנעות? האם התזונה משפיעה על הגנטיקה? האם הגנטיקה משנה את מצבנו התזונתי?

למידע נוסף לחצו כאן ודפדפו למטה...

 

4. הרצאה בנושא B12

בעקבות התשובה שלי לשאלה על מחסור ב-B12 אצל צעיר טבעוני שהיה בקהל במפגש הטבעונים בסוף הסיור של גארי ושלי בארץ (ראו סעיף 1) עלה סרטון יו-טיוב של 5 דקות של תשובה זו, ומאות אנשים מיד צפו בו. עובדה זו עזרה לי להבין עד כמה חסר לאוכלוסייה מידע מעמיק, מדעי ואנתרופולוגי לגבי הויטמין החשוב למערכות רבות בגופנו ובעיקר למערכת העצבים. הידע של האוכלוסייה על בי12 בד"כ מוגבל לאמונות ומיתוסים, או לראיה ממוקדת מדי המפספסת את התמונה הגדולה. מכיוון שתגובה בת 5 דקות אינה מאפשרת להסביר ולפרט את הנאמר, ומכיוון שהרגשתי שהקהל רצה מידע נוסף - החלטתי שהגיע הזמן לחדד את הנושא על כל פניו אחת ולתמיד בהרצאה בת שעה וחצי עד שעתיים שכולה מוקדשת לבי12, שבכוונתי להעבירה בינואר 2013 בביקור הבא. כך נתחיל סדרת הרצאות חדשה בנושאים החשובים לצמחונים וטבעונים, אך גם לאוכלי בשר שבריאותם יקרה להם. בסופו של דבר, סדרת הרצאות זו תהפוך למשאב חיוני לכל טבעוני וצמחוני. לנושאים נוספים בסדרה ראו המאמר לעיל בסעיף 1. הנכם מוזמנים להוסיף נושאים משלכם המעניינים אתכם להעשרת הסדרה.

 

5. הלו"ז של ד"ר תל-אורן לביקור הקרוב בארץ בחודש נובמבר

ד"ר תל-אורן יגיע לארץ בתחילת חודש נובמבר וישאר עד תחילת חודש דצמבר. בביקור הקרוב ד"ר תל-אורן יקבל פציינטים להורדת נגעי עור, פציינטים רפואיים, יערוך סדנאות והרצאות, ויערוך פגישות עסקיות. לחצו כאן כדי לצפות בזמנים ומקומות בהם יקבל פציינטים לייעוצים ולהורדת נגעי עור.

הערה: לא יהיה מענה בקו הטלפון הראשי של מרפ"י (09-8855240) בין התאריכים 27.9-1.10. ניתן לשלוח דוא"ל (israel.clinic@ecopolitan.com) או להשאיר הודעה.

 

בברכת שנה טובה וגמר חתימה טובה,

צוות מרפ"י - המרכז לרפואה פונקציונאלית בישראל.