Copy

"איך שגלגל מסתובב".......נצראללה הסתבך קשות בסוריה

Avi Melamed

This is the Hebrew version of the English article I sent out last week entitled:  Nasrallah Gets a Taste of his Own Bitter Medicine
 

יוני 2012


 

נצראללה בולע את הגלולה המרה

אבי מלמד

בעוד העולם עוקב אחר הטרגדיה המתחוללת בסוריה, מתחוללת במקביל בסוריה דרמה בזעיר אנפין אך בעלת משמעויות והיבטים מעניינים.

ב -22 מאי 2012 דווח בתקשורת כי קבוצה של לבנונים שיעים שקיימו מצווה דתית באירן נחטפו בתוך שטח סוריה שעה שהיו בדרכם חזרה ללבנון.                                                 

ישנן גרסאות שונות לנסיבות התקרית. מהמידע המצטבר שברשותי נראה כי אלה היו הנסיבות :
ב- 22 מאי חצו את מעבר סלאמה שבגבול תורכיה – סוריה שני אוטובוסים. באוטובוסים היו גברים ונשים לבנונים ממוצא שיעי שהיו בדרכם חזרה מאירן ללבנון. אחד האוטובוסים נשא שלט בשם "מוסא צדר" והשני נשא שלט בשם "בדר אלכבראא". 
זמן קצר לאחר שנכנסו לשטח סוריה, השתלטה קבוצה של חמושים על האוטובוסים. החמושים עצרו 11 גברים - שישה מנוסעי אוטובוס "צדר" ו – חמישה מנוסעי אוטובוס "בדר אלכבראא" - ולקחו אותם ליעד לא ידוע. שאר הנוסעים עוכבו למשך מספר שעות בידי החוטפים ולבסוף הורשו להמשיך בנסיעה לעיר חלב הנמצאת במרחק של כ- 50 ק"מ ממעבר הגבול. משם המשיכו הנוסעים בטיסה לבירות.                                                                                                                                 

רשת הטלויזיה של ארגון חזבאללה הנקראת "אלמנאר" שידרה ידיעה על התקרית. במהלך המהדורה עלה לשידור חי בראיון טלפוני חסן נצראללה מנהיג ארגון חזבאללה. נצראללה הודיע כי הפרשה מצויה בטיפולה של ממשלת לבנון וכי הוא – יחד עם מנהיג ארגון אמל (ארגון שיעי נוסף בלבנון) -  פועלים בשת"פ הדוק במטרה להביא לפתרון מהיר של התקרית. נצראללה הוסיף ואמר כי הנושא מצוי בטיפולו מהרגע הראשון עוד לפני שהפרשה הגיעה לכלי התקשורת. בראיון קרא נצראללה למשפחות החטופים להביע מחאה מאופקת וכמו כן קרא לא לפגוע בסורים השוהים בלבנון.

מספר ימים לאחר האירוע נפוצו שמועות ודיווחים באמצעי תקשורת ערביים כי החטופים הועברו לשטח תורכיה וצפויים להשתחרר בתוך זמן קצר ביותר. ממשלת תורכיה אמנם הכחישה את הדווחים, אולם עובדה זו לא מנעה את מחזות השמחה ברחובות הדאחיה, מעוזו המרכזי של ארגון חזבאללה בבירות (על הדאחיה קראו במאמרי "בתוככי מעוז חזבאללה") משפחות החטופים אף הגיעו לנמל התעופה של ביירות לקבל את פני החטופים בשובם.

אולם השעות נקפו והחטופים לא שבו. בשלב זה שר הפנים הלבנוני יצא בהצהרה רשמית לעתונאים לפיה שחרור האסירים מתעכב בשל "סיבות לוגיסטיות". בהדרגה התברר כי הדווחים על שחרורם היו בלתי מבוססים. השמחה התחלפה בגילויי אכזבה ותרעומת בקרב משפחות החטופים.

נכון לעכשיו זהותם של החוטפים עדיין אינה ברורה. דווחים ופרשנויות ייחסו את החטיפה ל"צבא סוריה החופשי" אולם דוברים של "צבא סוריה החופשי" הכחישו זאת באופן רשמי.

ב- 31 מאי פרסם גוף המכנה את עצמו "מורדי סוריה – איזור חלב" הודעה ובה נטל אחריות על החטיפה. בהודעה נמסר כי החטופים ישוחררו רק לאחר שנצראללה יתנצל בפומבי על תמיכתו במשטר אסד.

נצראללה הגיב בנאום מצולם שבו אמר כי בפני החוטפים עומדת הבחירה בין מלחמה, שלום או אהבה. הוא גם ביקש מהחוטפים לא לנצל את המתרחש בסוריה כתירוץ לחטיפה.

ב - 9 יוני פרסמה רשת אלג'זירה סרטון שצילמו החוטפים ובו נראים לראשונה 11 החטופים כשהם מציגים את עצמם בקצרה. החטופים הצהירו כי הם בריאים וכי הם אינם חטופים כי אם "אורחים". בנוסף, הביע אחד החטופים את תמיכתם במאבקו של העם הסורי וגינה את הטבח שביצע המשטר הסורי בעיירה חולה.

בסרטון נכללה גם הודעה כתובה של החוטפים שהודיעו כי החטופים ישוחררו לאחר שתקום בסוריה מדינה חופשית ולאחר שיתקיים דיון בעניינם של החטופים בפרלמנט דמוקרטי שיקום בסוריה.

בדיווח בודד טען אימות (18 יוני) נמסר כי מפקד החוטפים נפצע וסגנו נהרג כתוצאה להפגזה של כוחות אסד בסמוך לגבול תורכיה – סוריה.

מה ידוע על החטופים?
דוברים לבנונים רשמיים ובכלל זה נצראללה עצמו הגדירו את החטופים כאזרחים שיעים לבנונים שנסעו לקיים מצווה דתית. אולם, במקביל החלו להתפשט שמועות כי החטופים הם למעשה פעילים בכירים בארגון חזבאללה.
ממידע מצטבר המוערך כמהימן עולה כי לפחות ארבעה מהחטופים הם אכן פעילים בכירים במערך הצבאי והמודיעיני של ארגון חזבאללה.

הארבעה הם:
חסן חמוד – בכיר במערך הצבאי הלוגיסטי של חזבאללה בדרום לבנון
עבאס שעיב – ראש (או בכיר) במערך ההדרכה של חזבאללה
עלי חסין זע'יב – חבר מועצת הג'האד של חזבאללה
חסן ארזוני – בכיר במערך המודיעין של חזבאללה בדרום לבנון
בנוסף, במידע מצטבר שמהימנותו אינה ברורה, נמסר כי בין החטופים נמצא גם אחיינו של נצראללה ששמו עלי צפאא. לפי מקור אחד, ניסה עלי צפאא לברוח במהלך החטיפה כשהוא מחופש לאישה. בסרטון שפירסמה רשת אלג'זירה מזדהה אחד החטופים בשם בשם עלי חסין עבאס יתכן וזהו האיש.

בסרטון של רשת החדשות בערבית אלג'דיד מתראיינים בני משפחותיהם של עבאס שעיב וחסן חמוד. הכתבת וכן המתראיינים בסרטון טוענים בתוקף כי לשניים אין כל קשר לחזבאללה. 

בדווח אחר נמסר כי מפקד של אחד מכוחות המורדים בסוריה בשם "קבוצת הקצינים החופשיים" הודיע כי חמישה מהחטופים הודו שהם בכירים בארגון חזבאללה וכי ברשותם נמצא ציוד מעקב.

היום כבר אין זה סוד כי ארגון חזבאללה מסייע מעשית למשטר אסד בדיכוי ההתקוממות בסוריה. במאמרי "האם מלחמה במזה"ת היא בלתי נמנעת ?" (פברואר 2012) כתבתי על הסיוע המעשי שמגיש חזבאללה לאסד בנסיון לדכא את המרד בסוריה. אפשר אם כך להניח, שהפעילים שנחטפו לא היו רק עולי רגל תמימים: הם היו גם במשימה מבצעית, ככל הנראה בהיבט של תאום בין כוחות אסד לבני בריתו המסייעים לו בשטח – המשטר האירני וארגון חזבאללה.

ישנם דווחים על פעילות דיפלומטית בציר תורכיה – לבנון (ואולי גם מעורבות של גורמים נוספים כמו אירן וקטאר) שנועדה להביא לסיום הפרשה ולשחרור החטופים, אך עד כה ללא הצלחה.

בדיווח אחד מיוחס לגורם התורכי המעורב בתווך הציטוט הבא: "אין לצפות לשחרורם בקרוב משום שהחוטפים מבינים שיש בידיהם אוצר ואין להם כל כוונה לוותר עליו"

הפרשה הזו – שלא ברור איך ומתי תסתיים – היא מהלומה קשה עבור חזבאללה ומעמידה את הארגון ומנהיגו נצראללה במבוכה גדולה מכמה סיבות:
 
למרות שהחטופים הצהירו למצלמה כי הם זוכים ליחס טוב וכי הם בחזקת "אורחים", אפשר לשער שהחטופים נחקרים  ומוסרים מידע רב ורגיש על ארגון חזבאללה ופעילותו, והמידע הזה מגיע לגורמים שונים. צריך לזכור, כי חזבאללה הוא שותף פעיל במערך הדיכוי הרצחני שמפעיל השלטון הסורי נגד אזרחי סוריה. לכן, אנשים רבים בעולם הערבי המזועזע לנוכח הטבח בסוריה תובעים לפעול בקשיחות רבה עם החטופים. למעשה,רבים מהם  אינם רואים בהם "חטופים" אלא פושעי מלחמה שיש להוציא  להורג.                                                                                                  

היבטים שונים של התקרית מצביעים על האפשרות שהחוטפים קיבלו מידע מודיעיני מוקדם ומדויק על זהותם של נוסעי האוטובוסים. אם אכן כך הדבר, התקרית הזו מצטרפת לשורה של אירועים שמעידים על כך שסוכנויות מודיעין שונות הצליחו לחדור עמוק לתוך ארגון חזבאללה.          

התקרית היא ציון דרך נוסף בתהליך הפיחות הדרמטי בתדמיתו של חזבאללה ומנהיגו נצראללה בעולם הערבי. במאמריי הנ"ל כתבתי על השפל התדמיתי חסר התקדים אליו הגיע הארגון בשנה האחרונה בעיקר על רקע תמיכתו הפומבית והמעשית במשטר הדיכוי של אסד. ביטוי מדויק לכך נתן לאחרונה נשיא תוניסיה שהצהיר בראיון כי ארגון חזבאללה ומנהיגו הוא מוקצה מחמת מאוס בעולם הערבי.

התקרית מתרחשת בעת שחזבאללה שרוי בתקופה קשה מבחינתו הן בזירה הלבנונית והן בזירה האיזורית. דיווחים מצטברים מצביעים על גילויי ביקורת פנימית גוברת של גורמים שונים בארגון על נצראללה והתנהלותו, בין השאר בשל תמיכתו המובהקת והפומבית במשטר אסד. ישנם גם דיווחים על התפתחות של מחנאות ומאבקי כח בתוך הארגון. תקרית החטופים עשויה להחריף את מאבקי הכח בארגון ולחולל טלטלה בתוך חזבאללה.

 התקרית מקרינה לשלילה על מעמדו של נצראללה בלבנון בכלל ובקרב העדה השיעית – מעוזו הראשי של נצראללה – בפרט. לעת עתה מעמדו של נצראללה כמנהיג חזבאללה עדיין איתן. אולם הפיאסקו של השחרור שלא התרחש והעובדה שהחטופים טרם שוחררו ,גורמים מבוכה רבה לנצראללה. בהקשר זה דווח על הפגנה אלימה של קרובי החטופים שחסמו את הכביש לשדה"ת של ביירות. לפי דווח אחד, תקפו המפגינים שיירה של רכבי חזבאללה, דבר שגרר ירי באויר של אנשי חזבאללה שהיו ברכבים.

 תקרית החטופים ממחישה את התסריט שתיארתי במאמרי "האם מלחמה במזה"ת בלתי נמנעת?" : בתרחיש של נפילת משטרו של אסד, ימצא חזבאללה מולו חזית סונית לבנונית – סורית מיליטנטית ועוינת שתתחשבן עמו על תמיכתו באסד. תקרית החטופים היא קדימון.

פרשת החטופים הלבנונים בסוריה ממחישה את האמירה "איך שגלגל מסתובב".                 

נצראללה עשה שימוש בנשק החטיפה נגד ישראל והפגין יכולת גבוהה של ציניות ומניפולטיביות.

השימוש בנשק החטיפה הקנה לנצראללה דיבידנדים רבים בעולם הערבי, ומיצב את מעמדו בעולם המסלמי והערבי כמנהיג נערץ שהשפיל את ישראל ושיקם את הכבוד הערבי. 
           .                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
נצראללה, שהיה תמיד בצד הסוחט, המתמרן, המציג דרישות ותביעות, מוצא את עצמו היום בצד הנסחט, המתומרן והמושפל בפומבי. התקרית מציגה אותו כחסר אונים, מגשש באפלה בלי שמץ של מושג מה עלה בגורל אנשיו, וכמי שתלוי עתה בחסדי מתווכים.

נצראללה נאלץ היום לבלוע את הגלולה המרה.
נכון לעכשיו, פרשת החטופים היא סטירת לחי משפילה לנצראללה ונקודת ציון נוספת בתהליך ריסוק תדמיתו ומעמדו בעולם הערבי. 
יחד עם זאת, נצראללה הוא פוליטיקאי מתוחכם ורב אמן במניפולציה ושווק תדמיתי ומוקדם מדי להספידו. הוא מסוגל למנף את התקרית לשיקום מעמדו ויוקרתו - תלוי כיצד ומתי תסתיים פרשת החטופים
 

***************************

 

  

אבי מלמד

 

ינשוף - הרצאות וסיורי אקטואליה 

  avi.yanshuf@gmail.com 


0505409905
                                                                                                                          
 

 תקציר פעילויות

 
 
 

       תדריך מודיעיני:

 
 
 

  • המזה"ת וההשלכות על ישראל–  (יכול להתקיים במלון/בשטח/ במסעדה/חוג בית)

 
 

  • תדריך בגבול הצפון- גבול לבנון (1-3 שעות)

 
 

  • תדריך ברמת הגולן(1-3 שעות)

 
 
 

       סיורי אקטואליה:

 
 

סיור בירושלים(1- 3 שעות)

 
 

סיור בנושא גדר למניעת טרור במרחב השרון (1-3 שעות)

 
 

סיור לגבול הצפון רמה"ג / גבול לבנון (יום)

 
 

סיור לשדרות(3-4 שעות)

 
 

סיור מסוקים(חצי יום/יום)
 

כל הפעילויות יכולות להתקיים בעברית או אנגלית

     

האתר של אבי שהותקף על ידי האקרים צפוי לעלות שוב בזמן הקרוב. האתר כולל מידע מפורט באנגלית על הפעילויות השונות שאבי מקיים, מאמרים מגוונים שפרסם ותמונות מאירועים שונים 
 

www.avimelamed.com

 
         
 
 
                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
                                                                            

 
 
.
 
 
 
  
 

Copyright © *|2011|* *|yanshuf*, All rights reserved.