Copy

על הסיבוב הנוכחי.....ומה שמחכה מעבר לו ....מדוע  צפירות האזעקה בערי ישראל צריכות להדהד בבירות המערב
Avi Melamed A New Middle East Requires a New Understanding
   מבצע "עמוד ענן" – השלכות גיאו אסטרטגיות, חלק א':
      צבע אדום בבירות המערב

אבי מלמד

הסבב האלים הנוכחי בין ישראל לבין ארגוני הטרור בעזה הוא חוליה נוספת בשרשרת של סבבים אלימים שנכפתה על ישראל על ידי המשטר האירני באמצעות קבלני משנה.

במאמרים שונים התייחסתי בפירוט למערך החמוש והמיליטנטי שהקים המשטר האירני על גבולותיה של ישראל – בלבנון ובזירה פלסטינית - ולאופן בו הוא מפעיל את המערך הזה כנגד ישראל, תוך שהוא עושה שימוש בסיסמת "ההתנגדות" ומציג את עצמו כמגן "הענין הפלסטיני" ותוך ניצול מתוחכם ופיקח של תנאים סביבתיים (חוסר יציבות פוליטית, מאבקי כח פנימיים, אלימות מובנית, אתגרים כלכליים חברתיים וכו) כאשר כל סבב אלים מייצר אי יציבות איזורית ומגביר את הסכנה להתלקחות רבתי.

המשטר האירני גורם לישראלים, לפלסטינים,ללבנונים ולסורים לדמם על מזבח האינטרסים שלו. עשרות אלפי הרקטות ופצצות המרגמה שנורו על ערי ישראל מלבנון ומעזה במהלך הסבבים האלימים וביניהם יוצרו באירן, מומנו על ידה או יוצרו מקומית בידע אירני. משמרות המהפכה האירניים וחוד החנית שלהם – כח אלקדס – מחמשים, מממנים, מאמנים ומנחים את סוכני המערך הזה.

במאמרי "האם מלחמה במזה"ת בלתי נמנעת?" (פברואר 2012) תיארתי את הקשר בין המלחמה בסוריה לבין עתידו של המערך האירני על גבולותיה של ישראל וכן את הקשר בין ציר ההתנגדות  לבין פרויקט הגרעין הצבאי של אירן.

בסבב הנוכחי לא מעורב הגורם המרכזי במערך שהקימה אירן בגבול ישראל והוא ארגון חזבאללה הלבנוני, שברשותו לפי אומדנים 60 אלף רקטות המכוונות כלפי ישראל. בהוראת אירן, חזבאללה מעורב היום במלחמה בסוריה בניסיון להציל את משטרו של אסד.

המשטר האירני, השקיע רבות גם בחמאס – בנשק, אימונים כסף ציוד וכו. לאורך זמן היתה זו מבחינת המשטר האירני השקעה משתלמת.הטרור שהפעיל חמאס שירת היטב את האינטרס של המשטר האירני.

אולם, בחודשים האחרונים, על רקע המלחמה בסוריה, התנתק חמאס מהציר האירני – סורי ופנה חזרה אל זרועות העולם הערבי הסוני ובראש ובראשונה מצרים. צעד זה לווה בתהליך של התחזקות הזרם הפרגמטי בחמאס.

המשטר האירני (וכמובן הסורי) לא ראה בעין יפה את התפנית שביצע חמאס. עם זאת, המשטר האירני אינו טיפש: הוא לא הניח את כל הביצים בסל אחד. למשטר האירני יש חלופות בתוך רצועות עזה בדמותם של ארגונים אחרים ובראשם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין וארגון ועדות ההתנגדות העממית.

בשנים האחרונות – ובעיקר מאז שחמאס השתלט על עזה, מצויים הארגונים הללו וכן ארגונים ג'האדיסטיים סלפיים בתהליך מתמיד של התבססות והתחזקות בשטח עזה. בשונה מחמאס, שמדיניות הטרור שלו כפיפה לשיקולים של אינטרסים שלטוניים ואילוצים פוליטיים, לארגונים אלה יש סדר יום אחד בלבד והוא המשך הלחימה נגד ישראל בכל עת ובכל דרך תוך התעלמות מהתוצאות וההשלכות.

במשך השנים התגבשה מעין הבנה שבשתיקה בין ישראל לבין חמאס ביחס לגבולות המגרש המקובלים ולחוקי המשחק. שמירה על הבנות אלה אפשרה לישראל ולחמאס להחליף מהלומות הדדיות מבלי לשבור את הכלים בדרך כלל.

פעילותם הגוברת של הארגונים האחרים כנגד יעדים ישראלים גררה את חמאס לסבבים של החלפת מהלומות עם ישראל שהפכו להיות תדירים יותר ואלימים יותר. למרות שנגרר לסבבים אלה בניגוד לרצונו ולאינטרס שלו, נמנע חמאס משיקולים שונים, מלאכוף את מרותו בכח על הארגונים הללו והסתפק בהבנות עמם. התוצאה המצטברת היתה סבבים מחריפים של אלימות על ציר זמן מתקצר והולך. המציאות הזו הביאה בין השאר למתיחות גוברת והולכת ביחסים בין חמאס לבין הארגונים האחרים בעזה.

הסבב הנוכחי המידה רבה הוא ביטוי לתהליך זה. אף כי לאחרונה יזם חמאס יותר תקיפות כנגד יעדים ישראליים, לא היה ברצונו להביא להתלקחות רחבה. למעשה, ההנחה של חמאס – שלא היתה חסרת בסיס - היתה שתגובת ישראל לתקיפות הללו לא תחרוג מגבולות המגרש המוסכמים בין חמאס לבין ישראל. ההסלמה שהובילה לסבב הנוכחי ניזומה וקודמה בעיקר על ידי ארגון הג'האד האסלאמי וארגון וועדות ההתנגדות העממיות.

במאמר שכתבתי באפריל 2011 תחת הכותרת "הג'ונגל של עזה: חמאס במצוקה והטורפים האחרים מריחים זאת", צפיתי במדויק את התפתחותו של תהליך העימות בן חמאס לארגונים האחרים ואת ההשלכות של תהליך זה על ישראל.

הסבב הנוכחי בין ישראל לבין חמאס וארגונים אחרים בעזה צריך לשמש קריאת השכמה לעולם.  הסבב הנוכחי דומה במרבית מאפייניו לסבבים קודמים. עם זאת, יתכן והסבב הבא יתנהל במציאות איזורית שונה לחלוטין שבה יש למשטר האירני יכולת גרעינית צבאית.

צריך לצאת מנקודת הנחה כי בתרחיש של סבב אלים המתקיים במציאות של אירן בעלת יכולת צבאית גרעינית, תיכפה על ישראל חזית כפולה מצפון ומדרום.

ברור כי סבב שמתקיים על פי תרחיש זה יהיה שונה לחלוטין בכל מהסבבים הקודמים. בתרחיש זה, הסיכונים להתלקחות איזורית רבתי גוברים ביותר על כל המשתמע מכך, ועל הקהיליה הבינלאומית להבין זאת.

בקרב מקבלי ההחלטות בישראל ומרבית הציבור קיימת תמימות דעים כי אירן גרעינית היא איום קיומי בלתי נסבל מבחינת ישראל. הסבב הנוכחי והתרחיש שתיארתי לעיל בודאי מחזק את הראיה הזו ומן הסתם מחזק את נחישותה של ההנהגה בישראל לפעול בכל דרך במטרה לסכל תרחיש זה.                                                                       

צפירות האזעקה בערי ישראל צריכות להדהד בבירות המערב.  

For more articles I have written visit my blog because a
New Middle East Requires a New Understanding.

Contact me
to book a tour or briefing or for more informationFor more articles I have written visit my blog because a
New Middle East Requires a New Understanding.

Contact me
to book a tour or briefing or for more information
 
 
**********************************
 
Avi Melamed, former Israeli Senior Official on Arab Affairs and Regional Expert is today an independent Middle East Strategic Intelligence Analyst, and lecturer specializing in the current affairs of the Arab and Muslim world and their impact on Israel and the region.
 
Avi provides intelligence analysis, briefings and tours to diplomats, Israeli and foreign policy makers, international media outlets and a wide variety of organizations and private clients on a range of Israel and Middle East affairs.
 
His tours and briefings, based on Arab sources, decades of field experience, policy design and intimate connections throughout the Arab world, offer an insider’s view of the constantly-changing Middle East landscape and future regional implications. His expertise includes: The Arab awakening; Arab perspectives on Israel; Emerging challenges and opportunities in the Middle East; Evolving forces in the region and their current and future impact on Israel’s strategic environment, etc. He is also the founder and creator of Feenjan – Israel speaks Arabic, a non-profit initiative which presents contemporary Israeli society and culture to the Arab world in Arabic, and serves as an online platform for Israelis and Arabs to discover and discuss issues of common interest.
 
In the private sector Avi facilitates relationships between Israeli and international firms and potential partners in the Arab world.
 
Fluent in Arabic and Israeli- Jew with a unique understanding of Arab society and culture, Avi spent over twenty years living in Arab cities and communities throughout the region, often in high-risk positions at sensitive times.
 
During the first Intifada he was appointed the youngest-ever Deputy Advisor on Arab affairs to the Mayor of Jerusalem, Teddy Kollek and later he served in the Ehud Olmert administration as Senior Advisor.  He was instrumental in developing Israeli policy in and around Jerusalem, and represented the city in local and international forums.  He held various Intelligence and Counterterrorism field positions in delicate areas on behalf of the Israeli Defense Forces, the Israeli government, and Israeli security and intelligence services including the Mossad, Shabak, and 8200. 
 
Avi has authored two books, Separate and Unequal - Israel's rule in East Jerusalem, published by Harvard University Press and Ubrusi, A Novel.  He is a frequent guest on English and Arabic networks including Al Jazeera and BBC Arabic, his articles are translated into multiple languages and are available on international news websites and Wikistrat – Next Generation Strategy where he is a Senior Analyst.
Avi’s unique experience, outstanding analytical abilities, profound understanding of the Arab world and the Arabic language coupled with direct access to sources, resources and networks throughout the Arab world and intimate connections with local and regional intelligence resources has allowed him to keep his finger on the pulse on the Arab world that has resulted in a proven record of foreseeing the evolution of events as well as their impact on a local and regional level.
 
Through all of Avi’s efforts, as a speaker, an analyst, a writer, and an entrepreneur, he is a bridge builder.  He dedicates himself to enhancing the Arabic, English and Hebrew speaking audience’s comprehensive understanding of the Middle East and of each other.
 
Websites:        www.avimelamed.com
www.avimelamed.wordpress.com
www.feenjan.com
 
Email:              avi.yanshuf@gmail.com
 
 
 
 
 
Copyright © *|2011|* *|yanshuf*, All rights reserved.