Copy
Novinky z Národního parku Podyjí
Milí přátelé,

Tento měsíc sněmovna schválila nová pravidla pro národní parky. Věříme, že je to velká změna k lepšímu pro ochranu přírody Podyjí i jeho návštěvníky. Na webu jsme také zveřejnili plán letošních vycházek a exkurzí pro veřejnost. Doufáme, že vás zaujmou stejně jako další naše články. 

Za Správu Národního parku Podyjí Vám zajímavé čtení přeje
David Grossmann
Kalendář vycházek a exkurzí pro veřejnost na rok 2017
Téměř dvě desítky vycházek a dalších akcí pro vás na letošní sezónu připravili správci Národního parku Podyjí a jejich spolupracovníci. Zavedou vás za skutečným pramenem Daníže, po stopách Železné opony nebo mezi pavouky, hady či netopýry. První naše letošní exkurze se uskutečnila 8. dubna a byla věnovaná geologii. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka na sklonku roku. Více...
Obnovený nápis u Hradiště připomíná starou křížovnickou cestu
Když se pozorný turista vydal po zelené trase z Hradiště u Znojma ke Královu stolci, mohl si nedaleko bývalého lomu za obcí všimnout vybledlého nápisu vytesaného v kameni. Připomíná vybudování nové cesty mezi křížovnickými vesnicemi na obou stranách řeky Dyje v první polovině 19. století. Správci Národního parku Podyjí ho nechali na jaře obnovit. Více...
Čištění skal u VranovaVýznamné skalní defilé Hamerské vrásy ve Vranově nad Dyjí prošlo jarní očistou. V návaznosti na dohodu mezi naší organizací, Městysem Vranov a Hasičským záchranným sborem ve Znojmě lezecké družstvo hasičů zbavilo skálu nebezpečných volných kamenů, které hrozily řícením na přilehlou komunikaci.

Nová pravidla pro národní parky
Přehlasováním veta prezidenta republiky poslanecká sněmovna na začátku dubna uvedla v život dlouho očekávanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta je věnována nové právní úpravě našich národních parků. Několik let trvající maraton tak skončil s přijatelným výsledkem. Jediným a hlavním cílem národních parků je ochrana jejich jedinečné přírody. Norma předznamenává jiné pojetí zónace, jasnější vymezení podmínek návštěvnosti, ale i změnu mnohých činností správ národních parků.

Velký investiční projekt u Havraníků
V architektonické komisi při Správě Národního parku Podyjí započali nezávislí experti projednávat záměr společnosti Vinařství Trávníček a Kořínek vystavět u Havraníků vinařský komplex zahrnující zpracování a výrobu vína, ubytovací a pohostinské služby. Předpokládaným finančním a stavebním objemem by to měla být největší investice v regionu Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma.
Při rekonstrukci vranovského zámku přibyly nové otvory pro rorýse
Netopýři i drobní ptáci žijí v půdních prostorách Sálu předků vranovského zámku. Díky spolupráci památkářů, ochranářů i stavařů je budou moci užívat i po velké rekonstrukci, kterou nyní objekt prochází. Přibudou vletové otvory a místa pro hnízdění rorýsů. Netopýry zase neohrozí nové nátěry. Více...
Fotky z českých národních parků připomenou v Jubilejním parku Den Země
Téměř dvě desítky velkoformátových fotografií z Podyjí, Českého Švýcarska, Šumavy a Krkonoš si od  20. dubna až do konce května mohou zájemci prohlédnout ve znojemském Jubilejním parku. Výstava pod širým nebem na deseti panelech připomene loňské výročí národních parků Podyjí a Šumava, Den Země i rozmanitost české přírody. Více...
Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě
/PROGRAM/ Tak jako každý rok, proběhne i letos na jaře ve Znojmě promítání dokumentárních filmů s tématem životního prostředí pod hlavičkou festivalu Ozvěny Ekofilmu. Vybrané filmy z festivalu Ekofilm 2016, vás zavedou mezi Pygmeje, za slony do Laosu, tanečnicemi do Tádžikistánu a na mnohá další zajímavá místa. Více...
Podyjí poničené ledovkou pomůže k pochopení vývoje lesa i ochrany přírody
Lesníci a další odborníci budou dlouhodobě sledovat části lesa zasaženého ledovkou na konci roku 2014. Narušené plochy s padlými stromy v bezzásahovém území národních parků Podyjí a Thayatal tak pomohou ke zkoumání vývoje lesa v nížinných polohách i výzkumu dobré péče o lokality s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Více...
Akce pro veřejnost 
 
18. 4. Ozvěny Ekofilmu
Výběr dokumentů z Ekofilmu od 17:00 v Kině Svět, Znojmo
Podrobnosti na www.nppodyji.cz.

20. 4. Vernisáž výstavy Národní parky České republiky
Od 10:00 otevře své brány ve znojemském Jubilejním parku venkovní fotografická výstava věnovaná národním parkům. Potrvá až do 30. května. 

22. 4. Za poznáním prehistorie a historie Moravského Krumlova a jeho okolí
Archeologie a historie Moravského Krumlova a jeho okolí s Jiřím Kacetlem a Davidem Rožnovským. 
Na akci je nutné se přihlásit u Markéty Frindové Jelínkové (e-mail: frindova@nppodyji.cz, tel. 515 282 260)

23. 4. Za prameny života
Na konci dubna se v Thayatalu probouzí nový život. Vyrazte na této ranní poklidné vycházce načerpat jeho sílu.
Sraz: 14:30, Nationalparkhaus, Hardegg
Akci pořádá Národní park Thayatal

25. 4. Ozvěny Ekofilmu
Výběr dokumentů z Ekofilmu od 17:00 v Kině Svět, Znojmo
Podrobnosti na www.nppodyji.cz.

30. 4. Magická Valpuřina noc na zřícenině Kaja
Mýty a historií hradu Kaja vás provede bylinkářka Helga Donnerbauerová. 
Sraz: 18:00, zřícenina Kaja
Akci pořádá Národní park Thayatal
 
Květen

1. 5. Perleťový den v Thayatalu
Celodenní akce v rakouském Fellingu připomene tradici výroby perleťových knoflíků a šperků. Na zajímavá místa v okolí vás také zavedou strážci rakouského Národního parku Thayatal. 
Více informací na www.perlmutt.at

6. 5. Vítání ptačího zpěvu
Ranní vycházka do okolí Havraníků spojená s pozorováním ptáků a poslechem jejich hlasů na probouzejícím se vřesovišti i v údolí Dyje.
Sraz: 6:00, Havraníky u kostela (Více...)

13. 5. Cestou necestou ze Znojma do Retzu
Již 13. ročník tradičního turistického pochodu východním okrajem národního parku a dolnorakouskými vinicemi.
Sraz: 8:00 - 10:00, nádvoří znojemského Hradu (Více...)

14. 5. Kulinárium ke Dni matek
V centru rakouského Thayatalu u Hardeggu budete moci ochutnat řadu specialit z bylin z místní zahrady a další pochoutky.
Začátek: 11:00, Hardegg, Nationalparkhaus
Akci pořádá Národní park Thayatal

20. 5. Dvojitý agent homo sapiens a jeho oběť: Les aneb kapitoly z aplikované ekologie
Povídání a putování lesními porosty, které člověk změnil v minulosti přímou exploatací a dnes jim dává prostor k samovolnému vývoji.
Sraz: 9:30, Lukov u kostela. (Více...)

20. 5. Jarní tóny v čížovské kapli
Tradiční zpřístupnění kaple v Čížově s hudbou a zpěvem u příležitosti Evropského dne chráněných území
Začátek: 18:00, Čížov, kaple (Více...)

21. 5. V říši mořských orlů
Exkurze za ptačími druhy rakouského Thayatalu. Při troše štěstí uvidíte i největšího dravce národního parku orla mořského.
Začátek: 8:00, Hardegg, Nationalparkhaus
Akci pořádá Národní park Thayatal 

25. 5. Odstartování instagramové fotosoutěže NP Thayatal
Zapojte se do soutěže kolegů z rakouského Thayatalu. Na Instagramu stačí používát hashtag #npthayatalcompetition. Inspirovat se můžete na fotoexkurzi Davida Schreibera. 
Sraz: 9:00, parkoviště u zříceniny hradu Kaja
Akci pořádá Národní park Thayatal 

27. 5. Otevření zrekonstruované celnice u Hardeggu
Otevření nového informačního bodu Správy Národního parku Podyjí v budově bývalé celnice. Vernisáž výstavy rakouského fotografa a sběratele Herberta Bednarika „Nedávná historie městečka Hardegg“
Začátek: 14:00, celnice u mostu přes Dyji v Hardeggu
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Copyright © 2017 Správa Národního parku Podyjí, All rights reserved.
Nechci už tyto emaily dostávat    Aktualizovat moje údaje 

Email Marketing Powered by Mailchimp