Copy
#9: Webařův checklist teď i jako aplikace

Webařův checklist teď i jako aplikace

Proč dělat weby blbě, když je můžete dělat dobře? Třeba podle kontrolního seznamu ze Vzhůru dolů.

Checklist pro dokončení webu

Webařův checklist měl v podobě článku a PDF hezké ohlasy. Jenže… Článek v době, kdy existují aplikace snad i na drbání za uchem!? Pé dé ef ve století, ve kterém všechny potíže světa vyřešil React?!

Já vím, já vím. Obojí je trochu nepraktické. A proto vznikla tahle miniaplikace. Nejlepší bude, když si ji prostě otevřete:

Vyzkoušet checklist

Funguje tak, jak asi očekáváte:

  • Pro každý projekt si vytvoříte nový seznam a případně jej nasdílíte s kolegy.
  • Přidáváte, upravujte nebo mažete položky seznamů.
  • My vám budeme ukládat průběžný stav plnění úkolů na serveru, abyste to měli dostupné ze všech zařízení.

Hlavní cílovou skupinou jsou frontend kodéři. Největší využití checklist najde pro dokončovací práce na statických webech. Je v něm ale řada překryvů do backendu, webových aplikací, ale i dalších webařských řemesel. Zkuste si to.

Nápady a připomínky k funkčnosti i obsahu velmi vítám. Odpovězte na tento email nebo prostě napište na martin@vzhurudolu.cz.


Šest krátkých odkazů jinam

Výběr zajímavých odkazů pro vás nachystal Martin Pešout:

  • The future of loading CSS. Chrome mění chování <link rel="stylesheet">, pokud ho umístíte uvnitř <body>. Tam dostane chování podobné <script> – vykreslí se část nad ním, čeká se na stažení CSS a pak se vykreslí část pod ním. Stránka se bude zobrazovat postupně po komponentách a uživatel nebude muset čekat na načtení všech CSS souborů.
  • Už brzy nebudeme muset řešit 300ms zpoždení prokliků Javascriptem. Nepříjemné zpoždění znají uživatelé dotykových zařízení. Je způsobeno tím, že prohlížeč čeká, zda uživatel nechtěl udělat dvojklik. Prodlevu lze odstranit např. pomocí JS knihovny Fastclick. Máme tu ale i řešení čistě pomocí CSS – touch-action. Chybějící podpora v Safari má zmizet s příchodem nové verze. Bude tak konečně možné pokrýt všechny velké prohlížeče.
  • Awesome CSS. Opravdu úžasný seznam nástrojů a technik, které momentálně „frčí“ mezi frontendisty.
  • Jak na React (česky). Pokud jste se rozhodli začít s Reactem, lehce se můžete v celém ekosystému nástrojů a technik ztratit. Vojtěch Mikšů přeložil do češtiny návod popisující, co vše by měl vývojář zvládnout, aby dokázal React efektivně využít.
  • CSS @keyframes preview in Chrome. Chrome DevTools již nějakou dobu umožňuje ladit průběh jednoduchých CSS transformací. Brzo v něm bude možné upravit i jednotlivé kroky @keyframes.
  • Preload: What Is It Good For? <link rel="preload"> je nový sandard, který se zaměřuje na zlepšení rychlosti načítání webů. Umožňuje vývojářům definovat vlastní logiku nahrávání obsahu. Načte data dříve, než je prohlížeč bude skutečně potřebovat.

Školení SVG, Javascriptu a Bootstrapu

V plánu máme tři školení:

Nezapomeňte – každý z kurzů můžete objednat také jako školení do firmy.


Co jsem psal na Vzhůru dolů?

To by už stačilo, protože „březen, za kamna vlezem a pár webů nakódujem“!

Zdraví vás

Martin Michálek (@machal)

Obsah je publikován pod Creative Commons licencí Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Česko.