Polish Your Polish
Pierwszy polskojęzyczny klub Toastmasters International
w Wielkiej Brytanii
http://www.polishyourpolish.org.uk

Newsletter styczeń 2011

To jest nasz drugi newsletter w tym miesiącu. Podzielony jest on na 4 części:
- Opis pierwszego spotkania w tym roku
- Warsztaty ewaluacji
- Zapowiedź kolejnego spotkania
- Inne

Pierwsze spotkanie - "Ściąga na silną wolę" (autor: Tymek Bojczuk)


Pierwsze spotkanie w 2011 roku miało miejsce, jak zazwyczaj, w nieodmiennie ekskluzywnym Ognisku Polskim w Londynie centralnym.
  
Naszym Wodzirejem (toastmasterem) był Jakub Pawłowski, który, jak na sportowca przystało, nie boi się podejmowania nowych wyzwań, którym sprostać przychodzi mu niezmiernie łatwo, co ostatnie spotkanie z nim w roli głównej ewidentnie unaoczniło.
Tematem spotkania były sposoby motywowania, ogólnie zagadnienie motywacji i czym to się je. Osoby pełniące role i wygłaszające mowy w spotkaniu proszone były o odpowiedź na pytanie: Jakie macie plany i postanowienia na Nowy Rok?
Pytanie całkiem zrozumiałe z uwagi na odnośny zwyczaj -  wachlarz opinii i ujęć w udzielanych odpowiedziach był wcale obszerny.

Sesja gorących pytań prowadzona przez Magdę Glistak (po raz pierwszy w tej roli)  udała się wybornie, choć z powodu rygorów czasowych spotkania, ograniczyła się tylko do ośmiu, jakże ciekawych pytań (o odpowiedziach nie wspominając). Najbardziej gorącej/błyskotliwej odpowiedzi udzieliła Anika Kumar.

Dalej nastąpiły mowy, w liczbie trzech. Pierwszą, o najważniejszym dniu swego życia, jak zwykle w nastroju ironiczno-cynicznym, popełnił niezrównany Grzesiek K., który jak rzadko, nie wplatał wątków erotycznych.
Druga, wspomagana danymi statystycznymi dotyczącymi niecnych praktyk marketingowych przemysłu farmaceutycznego, spłynęła z ust kawalera Mikołaja Paszkowskiego.
Jako trzeci, z mową ponadprogramową o ścieżce swego ambitnego życia, wystąpił były prezydent klubu, Łukasz Szyrmer.

Główna ewaluatorka, tym razem Gosia Szyrmer, jak zawsze z perfekcyjnym ale naturalnym wdziękiem, osądziła walory i braki wszystkich, którzy wystąpili owego pamiętnego dnia.

Na końcu Gosia Górna uraczyła nas krótkim wykładem na temat sposobów osiągania optymistycznego podejścia do życia.

I już całkiem na końcu prezydent, Agnieszka Obara, podzieliła się z nami wiadomościami i informacjami klubowymi, po czym spotkanie zamknęła. (Później miała miejsce tzw. część artystyczna w lokalu na dole).

Z uwag pobocznych - znów tylko dwie osoby z grupy Panów wystąpiły w stroju wieczorowym, czyli garniturze, po raz kolejny ulegając Paniom pod względem elegancji.
I znów nie wszyscy Panowie kwapili się do robót męskich, czyli reorganizacji przestrzeni meblowej przed i po spotkaniu (w zamian poddając się czarowi rozlicznych konwersacji, najczęściej z płcią przeciwną)

Podsumowując – spotkanie udane i jak zwykle na poziomie, a miarą tego ożywczy nastrój, który znów nas ogarnął i trwał przez kilka pospotkaniowych dni…

Warsztaty ewaluacji (autor: Piotr Zagórowski)

18 stycznia w function room pubu Hoop and toy odbył się warsztat ewaluacji przygotowany przez klub Polish Your Polish.
Spotkanie otworzyła prezydentka klubu Agnieszka Obara witając wszystkich serdecznie, w tym szczególnie licznie przybyłych gości.
Przedstawiła ona klub Polish Your Polish i wytłumaczyła, ze jest on częścią klubu mówców Toastmasters International.
Gdzie członkowie i członkinie szkolą swoje umiejętności publicznego mówienia jak również zdolności przywódcze.
Następnie Agnieszka zaprosiła na scenę Gosie Szyrmer, która przygotowała i prowadziła warsztat.
Gosia przywitała nas serdecznie i po krótkim wstępie zaprezentowała agendę, która składała się z trzech głównych części:
* teorii na temat ewaluacji
* wspólnego ćwiczenia praktycznego
* oraz ćwiczenia w mniejszych grupach

W pierszej części dowiedzieliśmy się jak ważna jest ewaluacja i że tak na prawdę to duża część naszej komunikacji w życiu codziennym zajmuje właśnie ewaluacja.
Ważne jest więc, aby umiejętnie dawać ludziom nas otaczającym informację zwrotną o ich pracy, zachowaniu, czy nawet tak wrażliwym temacie jak ich wygląd, czy ubiór.

Następnie uzbrojeni w wiedzę teoretyczną przystąpilismy do praktyki. Gosia zaprezentowala nagranie mowy jednej z naszych klubowych koleżanek, która wyraziła zgodę na opublikowanie filmu. Po obejrzeniu nagrania, mieliśmy wymienić wszystkie rekomendacje oraz pochwały (komendacje).
Z rekomendacjami uporaliśmy się bardzo szybko, tak, że brakło miejsca na tablicy.
Gdy przyszło do pochwał, już po kilku punktach trzeba było się zastanawiać nad dalszymi pozytywnymi rzeczami wartymi zapisania.
Potwierdziło to fakt jak ważne jest praktykowanie ewaluacji i jak bardziej skłonni jesteśmy do pokazywania negatywnych rzeczy niz pozytywów niezależnie od tego jak dobra jest dana mowa.

Po wspólnej części praktycznej udaliśmy się na 15-to minutową przerwę.

Po przerwie podzieliliśmy się na małe 4-osobowe grupy, w których praktykowaliśmy właśnie nabytą wiedzę.
Każda grupa dostała zestaw pytań, po wylosowaniu pytania dana osoba odpowiadała na nie przez 2 min a potem reszta grupy po kolei miała 2 minuty na ewaluacje.

Spotkanie zakonczyła prezydentka Agnieszka, dziękując wszystkim przybylym i zapraszając na kolejne spotkania klubu.
Po zakończeniu spotkania, jak nakazuje tradycja naszego klubu udaliśmy się na dalsze dyskusje kuluarowe do baru :)

 


Następne spotkanie, karnawałowe

Intruz w Indiach,
Serowa Niedziela w Grecji,
Dzień Omleta w Katalonii
I maski w Wenecji…A chodzi oczywiście o karnawał, który na całym świecie przybiera nieco inne formy, ale zawsze towarzyszy mu przepych barw, groteski i zabawy. Tradycje karnawału sięgają Średniowiecza, a dzisiaj przybierają one niekiedy formę najwspanialszych widowisk na ziemi. Takim mianem został określony karnawał brazylijski.
Ponieważ czas karnawałowej zabawy zbliża się wielkimi krokami także do nas, klub mówców Polish Your Polish, zaprasza wszystkich na spotkanie poświęcone temu tematowi. Przy okazji świetnej zabawy, będziecie mogli także poćwiczyć swoje umiejętności krasomówcze i komunikacyjne, posłuchać przygotowanych przez członków klubu mów, jak również podjąć wyzwanie wzięcia udziału w sesji Gorących Pytań. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Serdecznie zapraszamy!


Gdzie: Klub Polish Your Polish
             Ognisko Polskie, 2 piętro
             55 Exhibition Road
             London, SW7 2PN
Metro: South Kensington
Kiedy: 25. 01. 2011, godz.19.15
Koszt:  ZeroInne

Do naszego kanału na youtube dodaliśmy mowę Anii Idec z konkursu mów humorystycznych we wrześniu: "Maintaining healthy diet after fasting"
http://www.youtube.com/watch?v=MrupBdywAqg
Zachęcamy innych do dzielenia się swoimi mowami.

Pojawił się nowy odcinek Toastmasters Podcast po tytułem: "Enthusiasm! The cure for the common speeech"
http://bit.ly/hFPn6L
Jest tam mnóstwo ciekawych rad na temat tego jak sprawić by mowa była jeszcze bardziej interesująca.

Udanego weekendu i do zobaczenia we wtorek,
Jakub


Copyright © 2011 Polish Your Polish,