Polish Your Polish
Pierwszy polskojęzyczny klub Toastmasters International
w Wielkiej Brytanii
http://www.polishyourpolish.org.uk

Chiński Nowy Rok


(autorka: Asia Kołton)
Jak tytuł sugeruje, tematem przewodnim ostatniego spotkania Polish Your Polish był Chiński Nowy Rok i jego trwające aktualnie coroczne obchody.
Spotkanie rozpoczęło się jak zawsze dynamicznym powitaniem naszej dumnej prezydentki klubu Agnieszki Obary.
Szymon Jaroszewski, który pierwszy raz wystapił w roli prowadzącego spotkanie (wodzireja), wprowadził nas zgrabnie w temat i pokrótce obajśnił istotę świętowania Nowego Roku w Chinach oraz rolę tych 15-dniowych celebracji w kulturze chińskiej.
Następnie zostali też przedstawieni wszyscy pomocnicy wodzireja, którymi byli: główny ewaluator – Adam Ginalski, gramatyk – Tymek Bojczuk, kontroler czasu – Łukasz Szyrmer. Słowem dnia była „rewolucja”, które to słowo można użyć w różnych kontekstach: zarówno tym szerzej znanych jak i przy okazji „rewolucji żołądkowych”
Po wstępie i omówieniu ról nastapiła niecierpliwie zawsze oczekiwana – ekscytująca sesja gorących pytań, którą tym razem poprowadziła Julia Samojło. Kreatywność i sprawne posługiwanie się wyobraźnią przez odpowiadających były utrzymane na bardzo wysokim poziomie. A przewrotność i abstrakcyjność pytań tamtego wieczoru sprawiła, że w powietrzu wznosiły sie nieustające salwy śmiechu przez 20 minut. Recenzentem gorących pytań był Mikołaj Paszkowski, który swoje fachowe uwagi i rekomendacje utrzymał w równie dowcipnym tonie.
Następnie na scenie pojawiła się Gosia Górna ze swoim ciepłym i uroczystym powitaniem dla naszych licznie przybyłych gości, a my dodaliśmy im otuchy naszymi oklaskami.
Po tym jakże wesołym i energetyzujacym etapie na scenie pojawili sie klubowicze ze swoimi ambitniejszymi projektami czyli przemowami.
Pierwsza wystąpiła Magda Glistak ze swoją jak twierdziła na kolanie przygotowaną przemową o komunikacji: werbalnej i niewerbalnej. Po niej wystąpiła Małgosia Skibińska z przemową o tym, jak to każdy ma swojego ‘kota’. Jedynym rodzynkiem wśród przemawiających tamtego wieczora był Michał Szady, który zachęcał nas do wyrobienia sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. A na sam koniec Ania Idec pouczała nas jak nie tylko heroiczne ale ważne i zbawienne jest oddawanie krwi.
Wszystkie przemowy były konstruktywnie podsumowane przez indywidualnych ewaluatorow, którymi byli: Grzesiu Krasnodębski, Agnieszka Obara, Małgosia Szyrmer i Jakub Pawłowski.
Cały przebieg spotkania pod względem czasowym był w rękach naszego kontrolera. Łukasz czuwał by wypowiedzi nie zamieniły się w ‘biegunkę ustną’ dzięki specjalistycznemu sprzętowi klubowemu.
Natomiast nasz gramatyk (Tymek) podsumował wszystkie potyczki językowe i uświadomił nas na koniec co i jak powinno się mówić, żeby brzmiało logicznie i poprawnie w naszym ojczystym języku. 
Ocena całościowa spotkania przypadała naszemu głównemu ewaluatorowi (Adam). Swoim doświadczonym i bystrym okiem obserwował co gdzie i jak mogłoby być zrobione inaczej i zdał nam na koniec raport ze spotkania. 
 
Michał Kalwasiński wygrał sesje gorących pytań.
Ania Idec wygrała konkurs na najlepszą przemowę.
Gosia Szyrmer zdobyła wyróżnienie za najlepszą ewaluacje. 
 
Ja, jak zwykle zapomniałam o istnieniu czasu i wybiegłam kilka minut przed zakończeniem, z rumieńcami na twarzy, żeby łapać pociąg do Kent.  Jak widać nawet dystans nie powstrzymuje mnie od regularnego uczęszczania na klubowe spotkania, bo atmosfera jest zawsze wśmienita, towarzyustwo doborowe i duża dawka śmiechu, który jest stałym numerem programu zawsze nastraja mnie pozytywnie.
 

Warsztat prezentacji

24go lutego odbędzie się warsztat pod tytułem: "Jak zrobić prezentację, która zrobi wrażenie i zostanie pozytywnie zapamiętana?". Niestety bilety rozeszły się jak świeże bułeczki ale zachęcamy do dodania się do listy oczekujących. Nawet jeśli nic się nie zwolni, będziemy wiedzieć jak duże jest zainteresowanie i czy warto powtórzyć ten warsztat jeszcze raz:
http://warsztat-efektywnej-prezentacji2.eventbrite.com/

Następne spotkanie

Gdzie:Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road, London, SW7 2PN (2 piętro)
Metro:South Kensington
Kiedy: 22.02.2011, godz. 19.15.
Koszt:Zero

Facebook

Nie wszyscy wiedzą, ale Polish Your Polish ma swoją stronę na Facebooku. 
http://www.facebook.com/pyplondon
Będą się tam pojawiać informacje o wydarzeniach, krótkie porady na temat tego czym się zajmujemy, jak również filmiki z wygłaszanymi mowami.
Zachęcamy do dodania strony do listy ulubionych ("Like!") i polecenia swoim znajomym.


Pozdrawiam,
Jakub Pawłowski
VP Membership w Polish Your Polish
vpm@polishyourpolish.org.uk


Copyright © 2011 Polish Your Polish,