Polish Your Polish
Pierwszy polskojęzyczny klub Toastmasters International
w Wielkiej Brytanii
http://www.polishyourpolish.org.uk

 

Od prezydenta

Toastmasters to organizacja międzynarodowa skupiająca już ponad 270 tysięcy członków, w ponad 13 tysiącach klubów i 116 krajach. Miałem się o tym okazję przekonać podczas ostatniej podróży do Chin. Wybrałem się do klubów Toastmasters w dwóch miastach: Szanghaju i Chengdu. Na szczęście spotkania były po angielsku, bo w języku chińskim nie potrafię wiele więcej niż przepędzić natrętnego sprzedawcę pamiątek ("Bu yao!", jakby ktoś był ciekawy). Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż spotkania wyglądają trochę inaczej, a do tego nawet zaoferowano mi rolę Głównego Ewaluatora. Wszyscy byli bardzo przyjaźnie nastawieni i poradzili mi co najlepiej zwiedzać w danych miejscowościach. Jeśli pojedziecie gdzieś na wakacje i będziecie znudzeni całodziennym zwiedzaniem, polecam poszukanie miejscowego klubu Toastmasters. Można spędzić bardzo ciekawy wieczór i nawiązać nowe cenne znajomości.

Jakub Pawłowski
Prezydent Polish Your Polish

Bajkowy Paryż (autorka: Gosia Skibińska)

Dla wielu z nas spędzenie trzech dni w Paryżu to po prostu bajka. Spacer po paryskich uliczkach okraszony bajecznymi gorącymi pytaniami  czekał na wszystkich, którzy pojawili się na spotkaniu Klubu Polish Your Polish.
Rola Toastmastera spotkania przypadła Grzesiowi Krasnodębskiemu. Ponieważ niespełna dobę wcześniej Grzesiu powrócił do londyńskiej rzeczywistości prosto z Paryża, na motyw przewodni spotkania wybrał Paryż i przeróżne możliwości spędzania w nim czasu. Czasu wystąpień pilnowała Krysia, poprawnej polszczyzny Agnieszka Obara, gości witał Bartek a nad całością, w ‘oślej ławce’ czuwał Piotr Zagórowski.
Swoje pierwsze mowy (tzw. Icebreakery) wygłosiło dwoje nowych klubowiczów Justyna Bieniek oraz Michał Suszyński. Trzecim mówcą był Michał Szady, który mową o złości realizował projekt nr 7.
Justyna w swoim przełamywaczu lodów przedstawiła się nam jako entuzjastka przygód i wewnętrznej harmonii, a przede wszystkim mieszanka genów swoich rodziców. Mowa Michała Suszyńskiego ukazała go jako konsekwentnego człowieka, który nie rezygnuje ze swoich ideałów.
Jest nam niezmiernie miło, że na naszych spotkaniach pojawia się tak wiele gości. Specjalnie dla nich, na przykładzie ostatniego spotkania, chcemy przybliżyć, na czym polega sesja gorących pytań i czy należy się jej bać.
Sesja gorących pytań, to zestaw około 10 pytań, których nikt, oprócz prowadzącego sesję, nie zna. Dlatego właśnie są one nazywane gorącymi.  Po zadaniu pytania, osoba wskazana przez prowadzącego, odpowiada przez około 1-1.5 min. Nie musi to być wcale odpowiedź ‘na temat’ – dlatego właśnie gorących pytań nie należy się bać, ale bawić się nimi i bić gorące brawa wszystkim, którzy się z nimi zmierzą. Korzyści dla odpowiadającego są ogromne – wspaniała stymulacja szarych komórek.
Z reguły Mistrz Gorących Pytań stara się układać pytania w tematyce zbliżonej do tematu przewodniego spotkania oraz tak, aby wszystkie pytania oscylowały wokół jednej (ale bardzo szerokiej) tematyki. Ponieważ podróż do Paryża to dla wielu bajka – gorące pytania były podróżą po krainach bajek. Oto gorące pytania, które pojawiły się na ostatnim spotkaniu.
  • Jesteś Czerwonym Kapturkiem, wchodzisz z koszyczkiem do chatki, a tam… babcia obgryza wilcze kości. Co robisz?
  • Śpiąca Królewno, po 100 latach budzisz się. Otwierasz oczy a tam… Shrek. Co robisz? Zostajesz ze Shrekiem, czy zasypiasz na kolejne 100 lat?
  • Pinokio, swój wciąż wydłużający się nos postanawiasz zoperować. Jak przekonasz NHS aby dofinansował tą operację plastyczną?
  • Jako Guliwer, w jakiej krainie byś się lepiej czuł: w krainie Liliputów, czy w krainie Olbrzymów?
  • Jesteś architektem projektującym domki jednorodzinne. Zgłaszają się do Ciebie Jaś i Małgosia. Małgosia chce chatkę z piernika, ale Jaś ma traumę z dzieciństwa i chce chatkę z kiełbasy. Jaki domek im zaprojektujesz?
  • Masz możliwość  zatrzymać dla siebie jedna z trzech niezwykłych rzeczy: stoliczek, który sam się nakrywa, kurę znoszącą złote jajka lub kije samobije. Którą z tych rzeczy wybierzesz?
  • Królewno na ziarnku grochu – po nocy spędzonej na zamku u króla budzisz się cała w siniakach. Domagasz się odszkodowania od króla. Jak go przekonasz do swoich racji?
 
Sami widzicie, że gorących pytań nie należy się bać, ale przyłączyć do wspólnej zabawy.
Z ‘bajkowym pytaniem’ zdaniem publiczności, najlepiej poradziła sobie Ania Idec.
Najlepszym mówcą mów przygotowanych okazała się Justyna Bieniek. Najlepszym ewaluatorem – Marcin Maciukiewicz.
Gratulujemy!

Wydarzenia

15 października odbył się londyński finał Konkursu Mów Humorystycznych i Gorących Pytań. Wygrali go Ola Aralepo i David Jones. Co ciekawe, drugie miejsce w konkursie mów zajął Polak, Michał Szczeciński. Gratulujemy!
Więcej na ten temat znajduje się tutaj.

W poniedziałek, 24 października, o 18.30 odbędzie się londyński finał Corporate Challenge, gdzie najlepsi mówcy, będę robić prezentacje biznesowe. Wstęp jest darmowy, a więcej informacji można znaleźć na tej stronie
Adres: Dartmouth House, 37 Charles Street, London W1J 5ED

Następne spotkanie

Gdzie: Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road, SW7 2PN (2 piętro)
Metro: South Kensington
Kiedy: 26 października 2011r., 19.00 (zaczynamy punktualnie, więc lepiej przyjść kilkanaście minut wcześniej)
KosztZero
Uwaga: spotkanie jest w środę, a nie wtorek

Zachęcamy do zostania naszym fanem na facebooku: http://www.facebook.com/pyplondon
Copyright © 2011 Polish Your Polish,