Polish Your Polish
Pierwszy polskojęzyczny klub Toastmasters International
w Wielkiej Brytanii
http://www.polishyourpolish.org.uk

Od prezydenta

Jak niektórzy z was wiedzą, miesiąc temu byłem w Polsce na ślubie mojego młodszego brata. Jako świadek miałem wznosić toasty przy stole, wygłosić mowę a w kościele przeczytać fragment z Biblii. Gdyby nie to, że w 1924r Ralph Smedley założył organizację Toastmasters International, gdyby nie to, że 4 lata temu kilku pasjonatów założyło klub Polish Your Polish, i gdyby nie to, że rok temu do tego klubu wstąpiłem, nigdy bym się nie zgodził na te wszystkie obowiązki, które towarzyszą byciu świadkiem. A tak: ponoć czytałem z większą pasją niż ksiądz, mową udało mi się rozbawić ludzi zebranych na sali, a toasty przy stole wznosiłem do samego końca wesela, aczkolwiek z racji wypicia zbyt wielu trunków nie pamiętam ostatnich kilku ;)
Cała moja rodzina była zaskoczona, że w ciągu roku przeobraziłem się się z osoby raczej aspołecznej w prawdziwą duszę towarzystwa. Toastmasters rzeczywiście zmienia ludzi!
Zachęcam wszystkich również do obejrzenia fantastycznej mowy, którą w naszym klubie wygłosiła Gilly Cutts: "Say yes, take risks and have fun!"
http://pypvideos.wordpress.com/2011/09/11/gilly-cutts-icebreaker/
Opowiada w niej o swoich własnych doświadczeniach w Toastmasters (zapisała się 17 lat temu!!!)

Jakub Pawłowski
Prezydent Polish Your Polish

Znasz li ten kraj? (autorka: Gosia Skibińska)

Słowo ‘li’ – zapomnianą przez wielu perełkę w polskim słowniku zostało odkurzone na sierpniowym spotkaniu klubu Polish Your Polish.
Po tradycyjnym prezydenckim powitaniu, rozpoczęła się wędrówka przez polskie miasta i krainy geograficzne. Jako Toastmasterka spotkanie prowadziła Gosia Skibińska. Dobrą zabawę antycypowała Basia Czarnecka, spotkaniowy gramatyk, która na słowo dnia wybrała ‘antycypować”. Czas wszystkich wystąpień, kategorycznie, ale z wdziękiem reglamentowała Gosia Szyrmer.
Podczas sesji Gorących Pytań dały się zauważyć geograficzne sympatie Klubowiczów. Swój głos wyrażali Warszawiacy i mieszkańcy południowych regionów Polscy. Również Poznaniacy i Gdynianie tego dnia nie siedzieli cicho. Gorące pytania przygotowała Agnieszka Sobczak, a zmagających się z nimi śmiałków recenzował Marcin Maciukiewicz.
Okres wakacyjn sprzyjał gościom, którzy licznie zawitali na nasze spotkanie. Bardzo ciepło i serdecznie powitała ich Monika Wasiak.
Druga część spotkania tradycyjnie zarezerwowana była dla mówców realizujących swoje kolejne projekty z podręcznika ‘Competent Communicator’. Tym razem usłyszeliśmy trzy mowy. Jako pierwszy na scenie pojawił się Michał Szady, który opowiadał o swojej miłości do rolek, a nawet w sposób bardzo aktywny zachęcał nas do rolkowych treningów… podczas mycia zębów. O swoich oczyszczających głodówkach opowiadała Ania Idec. Trzecią mowa był ‘Detoks’ w wykonaniu Grzesia Krasnodębskiego.
Głosowanie publiczności ujawniło, że z gorącymi pytaniami najlepiej poradził sobie Tymek Bojczuk, a najlepszym mówcą mowy przygotowanej okazał się Michał Szady. Gratulujemy!!!
Całe spotkanie recenzował specjalnie zaproszony z zaprzyjaźnionego londyńskiego klubu Jakub Pieczonka.

Konkurs Mów Humorystycznych!

We wtorek 13 września w klubie Polish Your Polish odbędzie się Konkurs Mów Humorystycznych i Gorących Pytań. W pierwszej części usłyszymy 7-minutowe mowy na tematy wybrane przez uczestników, natomiast w drugiej każdy z biorących udział, będzie musiał odpowiedzieć w zabawny sposób na gorące pytanie, które pozna dopiero tuż przed wejściem na scenę.
Zwycięzcy będą reprezentowali nasz klub w rywalizacji z innymi londyńskimi klubamiToastmasters, dlatego konkurs odbędzie się po angielsku.

Konkurs jest okazją, żeby wysłuchać prześmiesznych mów przygotowanych specjalnie na ten dzień oraz spędzić wieczór w przyjaznej i wesołej atmosferze.
Można się również wypytać klubowiczów oraz uczestników konkursu o sekrety przemawiania publicznego i w jaki sposób dają sobie radę ze stresem, który zawsze towarzyszy takiemu wydarzeniu.

A oto link do zasad tego konkursu: http://www.toastmasters.org/rulebook - jak i najwazniejsze zasady wypisane ponizej (po angielsku jako ze cale spotkanie konkursowe bedzie po angielsku):
What are the Humorous Speech Contest rules ?
1. It is a five to seven minute speech.
2. The subject for the humorous speech shall be selected by the contestant. The speaker shall avoid potentially objectionable language, anecdotes, and material.
3. The speech must be thematic in nature (opening, body, and close), not a monologue (series of one-liners).

What are the Table Topics Contest rules ?
1. It is a one to two minutes speech
2. All contestants shall receive the same topic, which shall be of a general nature.
3. The topic shall be of reasonable length, shall not require a detailed knowledge and shall lead to an opinion or conclusion.
4. Contestants will receive no advance knowledge of the topic until the moment they are introduced by the contest chair.
5. When the contest begins, all contestants except the first shall leave the room.
6. Introduce each contestant by announcing the contestant’s name, the topic, the topic, contestant’s name.
7. At the conclusion of each speech, the next speaker shall be invited into the room


Następne spotkanie

Gdzie: Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road, SW7 2PN (2 piętro)
Metro: South Kensington
Kiedy: 13 września 2011r., 19.00 (zaczynamy punktualnie, więc lepiej przyjść kilkanaście minut wcześniej)
KosztZero
Uwaga: spotkanie będzie po angielsku!

Zachęcamy do zostania naszym fanem na facebooku: http://www.facebook.com/pyplondon
Copyright © 2011 Polish Your Polish,