!הרבה חדשות
קרן טליה למען ילדים


 

ברוכים הבאים לידיעון של נובמבר 2016
 

פרטים על אירוע לקרת חנוכה בירושלים למטה

שלום

ברצוני לתת לכם דוגמה אקטואלית של בקשה לאבחון שהגיעה אלינו. יונתן הוא תלמיד שללא ספק סובל מ ADHD (הפרעת קשב וריכוז) ומפגין סימפטומים לכך כבר מכיתה א', בנוסף ללקויות למידה ספציפיות אחרות. הוא נשר מבית ספר אחר בית ספר, אך מעולם לא אובחן במטרה לבדוק מדוע הוא מתנהג בדרך שאינה הולמת למסגרת החינוכית.
בהיותו בן 9 בלבד, הוחלט שיעברו ללמוד בבית ספר אחר, מאחר וחוסר הריכוז שלו פגע בחוקי בית הספר. בבית הספר החדש הוא הרגיש יותר טוב, אך עד מהרה נמצא משוטט בחוץ, במקום לשבת בכיתה, כמו התלמידים האחרים.
כשעלה לחטיבת הביניים במקום מגוריו, תוייג כ"בעייתי" בשל התחצפויות למורים ואלימות, במקביל לכך שהקשיים שנובעים מלקויות הלמידה שלו החמירו. בשום שלב, לא עבר אבחון שיבדוק מהם קשייו ויבסס את אבחנתו כADHD . כפועל יוצא מכך, מעולם גם לא לימדו אותו כיצד ללמוד תוך שימוש באסטרטגיות למידה המתאימות לקשייו במקצועות השפה.
משהגיע לתיכון, התנהגותו גבלה בהתנהגות עבריינית בסופו של דבר, יונתן נשלח לבית הספר בו הוא לומד כעת, שהוקם באופן חלקי כפנימייה המהווה "הזדמנות אחרונה" לתלמידים ושמתאפיינת בכיתות לימוד קטנות מאד. בשנה האחרונה יונתן החל לגלות מוטיבציה ללמידה. המורים מתארים נער אינטליגנטי וחברותי, שבהחלט מסוגל להצליח בעתיד ברגע שיינתן לו הסיכוי לכך. כעת הם ממתינים לתוצאות האבחון הפסיכודידקטי שינחו אותם לגבי המשך התמיכה הלימודית והרגשית בו. הם מקווים שההתאמות של  משרד החינוך יסייעו לו לגשת למבחני הבגרות בתנאים להם הוא נזקק, על מנת שיוכל לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.
כיצד אירע מצב אבסורדי זה? איך קרה שילד זה הוזנח במשך שנים וניצל רק בדקה ה-99? האם זה בגלל המוצא האתני של משפחתו,חוסר יכולתם להסתגל לחברה הישראלית וקשיים הנובעים מכך? או שמא הוזנח בשל העובדה שמשפחתו ברוכת ילדים? כנראה שכל התשובות נכונות.
מאז תקופת החגים, אנו "מוצפים" במידע אודות התנאים הסוציו-אקונומיים הקשים של הילדים להם התבקשנו לעזור בבית ספר זה ובעוד שני בתי ספר, שכל תלמידיהם הינם תלמידים שנשרו מבתי ספר אחרים. אין ספק שחלק מהמסגרות החינוכיות הקודמות היו מודעות לקשיים של התלמידים בבית. למרות זאת, נדהמנו לגלות שבתעודות מחלק מבתי ספר, מורים מקצועיים נוזפו באותם תלמידים על כך שאינם משתדלים מספיק, שהם "עצלים", תוך התעלמות ממחלות רציניות של ההורים, מהשימוש של ההורים בסמים ואלכוהול או מאלימות בתוך המשפחה.
בשלב זה של השנה, כשאנו עורכים ביקורים בבתי הספר כדי לבדוק את הצרכים העכשוויים ולשמוע כיצד התלמידים "שלנו" מסתדרים, אנו מודעים היטב לתפקודו של הצוות המסור באותם שלושה בתי ספר תיכוניים. הודות להם, ליהלומים החבויים האלה, נוצר קשר עם "קרן טליה למען ילדים" על מנת שהם יוכלו להבין את קשיי הלמידה שלהם. אנו שמחים במיוחד לשמוע על פיתוחן של שיטות הוראה חילופיות המעודדות למידה בקבוצות קטנות, כמו למשל בכיתה י"א בחדרה, בה מתחנכים 3 תלמידים בלבד.


אני שמחה להציג גם פרטים על אירוע ההתרמה בירושלים הממומן באדיבות אמני הזכוכית, אליוט ברמן ודוד הירש.


מיטב האיחולים,

מרילין היימן והועדה.

   
 

You are receiving this as a committee member of The Talia Trust for Children.
כתובת
קרן טליה למען ילדים
ת.ד. 55099, חיפה 34980
קרן טליה למען ילדים על שם
טליה היימן ז"ל, ישראל
 
מספר עמותה: 580443554This email was sent to mhyman@012.net.il
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Talia Trust for Children · 12 Denia Street · Haifa 34980 · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp