logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

3/2017
Newsletter NaZemi

Milí příznivci, milé příznivkyně NaZemi,

v březnovém čísle vám přinášíme hned dva příspěvky o tom, za jakých podmínek vznikají naše boty – v Evropě a v Indonésii. Přijměte také naše tipy na filmy promítané v rámci Jednoho světa v Brně (budeme se účastnit debat, budeme na Jarmarku neziskovek). Kdo by se chtěl zlepšit ve své schopnosti kriticky myslet či nenásilně jednat, najde níže dva tipy na workshopy. V neposlední řadě bychom vás chtěli vyzvat, abyste se stali organizátory či organizátorkami pikniku Férová snídaně NaZemi, který proběhne v sobotu 13. května.

Hezké jarní dny vám za celé NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

V Evropě vznikají boty za stejných podmínek jako v Číně

Výroba bot v Evropě

Označení Made in Europe spotřebitelé často považují za záruku kvality a dobrých pracovních podmínek. Nový výzkum, který jsme vydali v rámci kampaně Obuj se do toho však ukazuje opak. Boty vyráběné v Evropě vznikají za podmínek podobných těm v Asii. Dělníci a dělnice, které naši obuv vyrábí, dostávají velmi nízké mzdy, jež jim nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Pracují rovněž v naprosto nevyhovujícím prostředí. Výzkum zkoumal pracovní podmínky v továrnách v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Šijí zde například značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh. Více se dočtete zde.

Seminář: Injekce kritického myšlení pro každý den

Ze semináře Kritické myšlení...

O kritickém myšlení se v poslední době hodně mluví. Slyšíme, že je potřeba jej rozvíjet a podporovat. Ale co to vlastně kritické myšlení je, jak vypadá a co se při něm děje? Přijďte na jednodenní seminář, během kterého prozkoumáte, co to vlastně znamená myslet kriticky, jaké dovednosti kritické myšlení vyžaduje a jak jej můžeme trénovat v každodenních situacích. Koná se 28. dubna od 9 do 16 hodin v sídle NaZemi, Kounicova 42, Brno. Více informací najdete zde.

Evropské obuvnické firmy šijí v Indonésii, pracovní podmínky tam neřeší

Domácí dělnice v Indonésii

Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot. Dělníci a dělnice je zde vyrábí za extrémně nízké mzdy a jsou nuceni k dlouhým přesčasům. Nejhorším pracovním podmínkám musí čelit domácí pracovníci a pracovnice. Nemají žádné pracovní smlouvy, žádné sociální zabezpečení a dostávají jen zlomek stanovené minimální mzdy. Ve sledovaných továrnách se šijí boty pro značky jako Ara, Deichmann či Ecco. Přečtěte si závěry výzkumu, který jsme publikovali v rámci kampaně Obuj se do toho.

V rámci SKAV jsme se vyjádřili k současnému způsobu naplňování tématu výchovy k obraně státu na českých školách

POKOS na školách

Přečtěte si naše stanovisko k tomu, jakou formou jsou v současné době realizovány výstupy Rámcových vzdělávacích programů související s tématem výchovy k obraně státu. Metodická podpora, která se pedagogům a pedagožkám pro širší uchopení tématu dostává, je nedostatečná. Považujeme navíc za vysoce rizikové, jakým způsobem jsou v této souvislosti armádou či dalšími subjekty realizujícími program Přípravy občanů k obraně státu (POKOS) ve školách prezentovány zbraně a zacházení s nimi. Celé znění stanoviska si můžete přečíst zde.

STRUČNĚ

Férová snídaně NaZemi se blíží. Staňte se organizátory

Férová snídaně NaZemi

Pořádáme již sedmý ročník oblíbeného pikniku na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů. Letos proběhne Férová snídaně NaZemi v sobotu 13. května, a to opět na Světový den pro fair trade, který se každoročně slaví druhou květnovou sobotu. Přidejte se i Vy, zaregistrujte své místo a uspořádejte snídani. Registrovat se můžete zde. Více informací najdete na webu www.ferovasnidane.cz nebo tady.

Tipy na filmy promítané v rámci Jednoho světa v Brně

Jeden svět

Podporujeme již 18. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný obecně prospěšnou společností Člověk v tísni. Kromě Prahy se festival koná v dalších 32 městech.

V Brně probíhá od 27. března do 4. dubna. Odborníci a odbornice z NaZemi budou na školách hosty debat po promítání filmu Zemřít pro design. Co se týče večerních projekcí, budeme se účastnit debat po filmech Stroje (29. března v kině Art) a Výchova k válce (30. března v kině Art). Přečtěte si naše tipy na filmy.

Workshop: Jak přinášet sociální změny a neopakovat přitom chyby

Miki Kashan

Zveme vás na workshop s Miki Kashtan, která se zabývá rolí vizionářského leadershipu při utváření udržitelné budoucnosti. Workshop doporučujeme všem, koho zajímá  nenásilná komunikace a jak mohou být její principy užitečné při transformaci společnosti. Na workshopu prozkoumáte nástroje usnadňující efektivní participativní rozhodování, lépe porozumíte tématu moci. Užitečný je také pro všechny, kteří usilují o to, abych jejich organizace byla v souladu se svým záměrem a hodnotami.

Koná se v Praze od 19. do 22. června 2017. Při objednání do 2. dubna výhodnější cena kurzovného. Více informací, včetně přihlášení online, najdete zde.

Představujeme tým NaZemi

Ondřej Stejskal

„Do organizace jsem nastoupil asi před pěti měsíci a pracuji zde na projektu Skauti na Zemi. Podařilo se mi tak skloubit můj celoživotní koníček a práci, za což jsem vskutku rád!

Mimo pracovní dobu trávím čas na skalách s lanem v ruce, u stolu s deskovou hrou nebo na procházkách s trekovými boty na nohách.“
Ondřej Stejskal

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy a pedagožky.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.czThis email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
NaZemi · Kounicova 42 · Brno 60200 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp