logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

02/2015
Newsletter NaZemi

Milí přátelé NaZemi,

v únorovém newsletteru se například dozvíte, jaké pracovní podmínky mají dělnice ve třech českých oděvních továrnách nebo jakých úspěchů dosahujeme v rámci kampaně Obuj se do toho. Přinášíme také návod, jak jako instituce můžete nakupovat etický textil. Zajímavým čtením je rovněž rozhovor kolegyně Kristýny se studenty demokratické školy v anglickém Devonu.

Hezké dny
Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

I v České republice se vyrábí oděvy za nedůstojných podmínek

Výzkum Stitched up

Text „Made in Europe“ na etiketě je často vnímán jako záruka dobrých pracovních podmínek při výrobě oděvů. Nicméně z námi realizovaného výzkumu vyplývá, že české šičky ze tří zkoumaných továren vydělávají včetně bonusů a příplatků za přesčasy 11 350 Kč čistého. Tato částka představuje pouze 54 % národní hranice chudoby stanovené pro čtyřčlennou rodinu. Vykonávají přitom zdraví nebezpečnou práci, pracují pod tlakem a práce přesčas bývá často nucená. Více informací si můžete přečíst zde.

Vytvořili jsme první návod pro nakupování etického textilu

Právní analýza

Etický textil a oděvní výrobky mohou nakupovat nejen individuální spotřebitelé, ale také zástupci státní správy a samosprávy. Svým nákupním chováním mohou přispívat k lepším životním podmínkám pěstitelů bavlny i dělníků a dělnic v textilních továrnách v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Nová právní analýza ukazuje možnosti formulace požadavků v technické specifikaci vypsaných zakázek i způsobů jejich ověření, aby byly v souladu s platnou legislativou. Ke stažení zde.

Nabídka pro školy: Hra s nulovým součtem

Hra s nulovým součtem

Máme nový vzdělávací program pro školy (věková skupina studentů 16+), který na konkrétních příkladech prozkoumává širší souvislosti válečných konfliktů, to, jaké mají dopady na svět a na skupiny lidí, které jsou do nich zapojeny. Více informací zde. Objednávejte na programy@nazemi.cz. Vytvořili jsme ho společně s organizací NESEHNUTÍ.

Kampaň Obuj se do toho slaví úspěchy

Logo České televize

Kampaň za větší transparentnost v obuvnickém průmyslu se v 18 zemích dostala již ke 30 milionům lidí. Děkujeme v této souvislosti iVysílání České televize za bezplatné vysílání spotu s Annou Polívkovou. Mezi charitativními a osvětovými kampaněmi měl druhý nejvyšší počet zhlédnutí. V českých médiích dosud vyšlo 34 příspěvků, a to i v hlavních mainstreamových médiích jako například Marianne.cz či ona.idnes.cz. Naposledy o kampani informoval Pravý domácí časopis – k přečtení zde. Časopis vytvořil a vydal také svůj vlastní přehled etických bot.

STRUČNĚ

Obchod NaZemi nabízí firmám náhradní plnění

Fairtradová káva, čokoláda, nugáty

V Obchodě NaZemi tvoří 50 % zaměstnanců osoby se zdravotním postižením. Odeberete-li od nás výrobky jsme tak schopni vám poskytnou náhradní plnění. To musí dle zákona o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb) řešit všechny firmy nad 25 zaměstnanců, které nezaměstnávají alespoň 4 % osob se zdravotním postižením. V případě zájmu kontaktujte Kristýnu Břečkovou (kristyna.breckova@nazemi.cz).

Obchod NaZemi funguje jako velkoobchod a e-shop (obchod.nazemi.cz – zde garantujeme expedici v pracovních dnech do 24 hodin), nakoupit si můžete také přímo, a to na Kounicově 42 v Brně. Otvírací doba je každý všední den od 14 do 18 hodin.

Dorazili jsme do Bruselu a budeme požadovat větší transparentnost

Change Your Shoes

Společnými silami jsme prostřednictvím mobilní aplikace Change Your Shoes v Evropě sesbírali potřebných 59 milionu kroků, abychom na symbolické cestě došli až do Bruselu. Také lidé v České republice vyjádřili jasně svoji solidaritu a neváhali se aktivně zapojit. Věnovali přes 3 000 kilometrů pochodu za zlepšení pracovních podmínek v globalizovaném obuvnickém průmyslu. Je to velký úspěch! Děkujeme všem, kteří si stáhli aplikaci a chodili.

Stačilo by, kdybyste si s učiteli prostě řekli ahoj

Kristýna Hrubanová na Sands

Co znamená demokracie na škole? Jaké to je být studentem demokratické školy? Přečtěte si zajímavý rozhovor, který dělala kolegyně Kristýna Hrubanová na škole v anglickém Devonu. Rozhovor byl publikován na respekt.cz. V tištěné verzi Respektu vyšla rovněž reportáž o jednom dni, který Kristýna v rámci svého měsíčního pobytu na této škole strávila. K přečtení zde.

Tip na letní prázdniny: HejBej

Hejbej

Do letních prázdnin je sice daleko, ale už je na co se těšit. Přihlaste se na zážitkově-vzdělávací akci Letní akademie Hejbej! Skrze přednášky odborníků a zážitkový program Vám akademie přinese inspirativní nahlédnutí na témata, která hýbou dnešním světem. NaZemi je partnerem akce.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy a pedagožky.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz