logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

12/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
poslední letošní newsletter je opět plný informací týkajících se pracovních podmínek při výrobě oděvů, které jsou většinou přinejmenším velmi problematické. Přinášíme ale taky něco pozitivního: správná rozhodnutí existují – vánoční dárky, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská ani pracovní práva, lze sehnat. Můžete je koupit v našem obchodě na Pekařské 22 v Brně či do pátku 19. 12. v e-shopu.

Krásné Vánoce a spravedlivý nový rok vám za celé NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Reputace Bati v ohrožení: propouštění místo zvýšení platů v jeho bývalé dodavatelské továrně

Protesty

Přesně před rokem bylo z obuvnické továrny Palla & Co na Srí Lance propuštěno téměř 200 zaměstnanců. Důvodem byla odborová činnost a protesty související s pravidelným navýšením mezd. V té době továrna vyráběla především pro společnost Baťa. Jedna z nejvýznamnějších českých značek, jejíž evropská centrála sídlí v současnosti ve Švýcarsku, namísto pokusu vyřešit konflikt týkající se porušování práv zaměstnanců, odmítla svou odpovědnost.

Více se dozvíte zde.

Vzkaz pro spotřebitele: oblečení zabíjí

Z happeningu

Červená barva symbolizující krev a postupně se vynořující obličeje obětí, které zahynuly loni v Bangladéši při výrobě oblečení pro náš trh. Tak vypadala na Mezinárodní den lidských práv scenérie před obchodní galerií Myslbek v ulici Na Příkopech v Praze. Happeningem jsme uctili památku mrtvých dělníků/dělnic a zároveň jsme kolemjdoucí Pražany upozornili na nedůstojné pracovní podmínky, které při výrobě oblečení v asijských zemích panují. Portréty malovali výtvarníci Dalibor Krch a Jakub Fafílek.

Fotogalerii z happeningu najdete zde.

Více o akci a pracovních podmínkách při výrobě oděvů se dozvíte tady.
 

Global Storylines v roce 2015: zapojit se můžete i vy

ZŠ Nížkovice

Jste učiteli 1. stupně a máte chuť dlouhodobě pracovat s příběhem, jenž klade před žáky v rolích problémy a výzvy, které musí jako členové fiktivní komunity řešit? Výuka příběhem vede žáky k aktivnímu přístupu k řešení problémů, spolupráci, solidaritě a empatii s druhými. Pro spolupráci v roce 2015 hledáme poprvé školy i mimo Jihomoravský kraj.

Pokud máte zájem se zapojit, kontaktujte Evu Malířovou na eva.malirova@nazemi.cz nebo telefonicky na +420 774 437 377.

Přihlašování je možné do 31. 1. 2015.

Více informací najdete zde.
 

Byli jsme v Honkongu a Číně zkoumat pracovní podmínky

Dělníci -  Dongguan

Přinášíme první fotky. Přestože se situace v jednotlivých továrnách liší, lze říci, že pracovní podmínky v čínských industriálních zónách jsou stále velice problematické. S dělníky jsme se setkali na bezpečné půdě mimo továrny. Největší problémy souvisí s migrací dělníků za prací.

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

STRUČNĚ

Férové Vánoce: přinášíme tipy pro celou rodinu

Fair Tea

Přinášíme vám tipy na férové vánoční dárky z Obchodu NaZemi. Vyberte si z hotových vánočních balíčků nebo si nechte v prodejně sestavit vlastní na míru. Inspiraci najdete třeba zde a taky tady (tip pro tatínka) nebo i tady (tip pro babičku a dědečka) a tady (tip pro maminku). Koupí podpoříte důstojné pracovní podmínky i naši práci v NaZemi. Aby vám balíčky z e-shopu přišly do Štědrého dne, musíte je objednat nejpozději v pátek 19. 12. do 12:00 hodin. V kamenné prodejně na Pekařské 22 v Brně můžete nakupovat až do 23. 12., a to vždy od 10 do 18 hodin (včetně víkendu).
Kosmetika Visionary Soap

Znáte příběh naší výborné fairtradové kávy?

Fair Café

Podívejte se na cestu naší kávy Fair Café od zrníčka až po šálek. Jsme rádi, že vám můžeme představit pěstitele, které osobně podporujete svým nákupem v našem Obchodě NaZemi. Fair Café je na míru šitá prvotřídní směs arabiky z Guatemaly a středního Mexika a robusty z Tanzánie. Káva je k dostání v různých baleních, zrnková i mletá, a to buď v našem v Brně nebo v e-shopu.

Poslední injekce kritického myšlení v tomto roce

Z kritického myšlení

Na přání absolventů našich kurzů jsme zahájili občasné otevřené lekce kritického myšlení na globální či aktuální témata. Přijďte si pro svou poslední letošní dávku ve čtvrtek 18. 12. od 17:00 do 19:30 hodin do Centra Syřiště v Brně, Kounicova 42. Lektorují: Kristýna Hrubanová, Eva Malířová. Registrujte se zde.

Radikální ekologická demokracie: lokální a udržitelné alternativy v Indii

Ashish Kothari

V lednu do Brna zavítá známý indický environmentalista a publicista, autor a editor více než třiceti knížek Ashish Kothari. Bude hovořit o svém konceptu „radikální ekologické demokracie“ jako o reálné alternativě současného ekonomického systému. Jádrem prezentace budou konkrétní indické iniciativy „zdola“, zaměřené na zajištění základních potřeb, skutečné demokracie a na alternativní přístupy k produkci, spotřebě a distribuci. Více o akci zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz