logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2013
Newsletter NaZemi

Vážení a milí čtenáři Newsletteru NaZemi,

pracujete pro oděvní firmu a zajímají vás pracovní podmínky v továrnách? Nová iniciativa vám ukáže, jak můžete z jakékoliv pozice ve vaší firmě ovlivnit dodržování lidských práv. Přečíst si rovněž můžete příběh oblíbené a velmi dobré čokolády Divine. Další příběhy o fairtradových produktech a plodinách na vás čekají na námi nově spuštěném webu pribehzbozi.nazemi.cz.

Příjemné čtení!
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Čokoláda s příběhem

Kakaové boby

Kakaovník sice pochází původně z Ameriky, dnes se ale téměř tři čtvrtiny veškerého kakaa vypěstují v Africe. Nejvíce kakaa pochází z Pobřeží slonoviny, Indonésie a Ghany a právě kakao ze západoafrické Ghany, z tamního fairtradového družstva Kuapa Kokoo, je základem výborné čokolády Divine.

Družstvo vzniklo již před 20 lety a sídlí ve městě Kumasi. V roce 1998 se družstvo stalo spoluvlastníkem britské společnosti vyrábějící čokoládu – Divine Chocolate.

Příběh čokolády Divine, která je k dostání v obchodu NaZemi v Brně nebo v e-shopu si můžete přečíst zde.

Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město

Udělení titulu městu Hodonín

Rodné město T. G. Masaryka splnilo podmínky mezinárodní kampaně a stalo se pátým Fairtradovým městem v České republice. Na podpoře fair trade tu spolupracují zástupci města s místními nevládními a příspěvkovými organizacemi. Férovému obchodu fandí zdejší městská knihovna i Nemocnice TGM Hodonín.

Více se dočtete zde.

Můžete si rovněž stáhnout průvodce kampaní Fairtradová města. Je určen zejména všem představitelům měst, škol či církví, které by se chtěly zapojit. Brožura blíže seznamuje s jednotlivými kritérii a možnostmi podpory fair trade v daném místě. Přináší také užitečné tipy a příklady dobré praxe.

Iniciativa radí, jak můžete ve firmě ovlivnit dodržování lidských práv i vy

V bangladéšské továrně

Aktivní můžeme být nejen jako spotřebitelé, ale také jako zaměstnanci nebo zaměstnankyně. K tomu nás pobízí nová iniciativa Wellmade.

Iniciativa je určená pro pracovníky a pracovnice oděvních firem a ukazuje, jak každý zaměstnanec, ať už prodavač/ka, designér/ka nebo třeba manažer/ka logistiky mohou ovlivnit dodržování lidských práv v dodavatelském řetězci svého zaměstnavatele.

Více se dočtete zde nebo přímo na www.wellmade.org.

STRUČNĚ

Vydali jsme novou brožuru o fair trade

Brožura o fair trade

Tak je to úplně v pytli nebo ne? Stáhněte si naši novou brožuru se základními informacemi o fungování fair trade a jeho přínosech pro pěstitele, kteří pro nás v zemích globálního Jihu pěstují např. kávu nebo kakao.

Příběh zboží

Web Příběh zboží

Spustili jsme nový web, na kterém se můžete dozvědět zajímavosti o námi prodávaných fairtradových produktech. Stačí zadat čárový kód zboží (nebo kliknout na některou z položek) a vyjedou vám informace o plodinách, ze kterých je daný produkt vyroben. Zároveň se můžete podívat na fotografie nebo videa informující o jejich pěstování. Tyto informace se dozvíte i v našem obchodě NaZemi na Pekařské 22 v Brně, a to z nově umístěné dotykové obrazovky.

Den nenakupování (30. 11.)

PodObal

Blíží se Den nenakupování (30. 11.). Stáhněte si zdarma aktivitu „Pozor! Sleva!“ a vyzkoušejte si společně se svými žáky, studenty, dětmi v oddílu, jaký vliv na nás mají marketingové strategie supermarketů. Lekce je součástí naší publikace PodObal, kterou si můžete zakoupit v e-shopu.

Víte, že

Nejbližší akcí, která se v Centru Syřiště koná, je promítání dokumentu „Na sever od slunce“ o přežití a kráse severské přírody. Popisuje cestu dvou surfařů vydávajících se za polární kruh užívat si plnými doušky vlnobití polárního moře a zároveň zlepšovat okolní prostředí sběrem odpadků. Kdy a kde: 27. listopadu v 19:30 hodin, Kounicova 42.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz