logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2015
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

v předvánočním období vám přinášíme hned několik tipů na akce, které jsou z různých úhlů pohledu zaměřené na naši spotřebu. Jedná se o workshopy týkající se vlivu supermarketů, pozadí výroby oblečení či etického nakupování produktů do vaší organizace. Objednat si můžete také jednu z našich nových výstav, pomocí které můžete lidi ve svém okolí upozornit na souvislosti mezi podmínkami pěstování a naší vlastní spotřebou. S blížícím se Mikulášem vám rovněž posíláme nabídku  fairtradových sladkostí, při jejichž výrobě byl brán ohled na životní prostředí a pěstitelé za ně dostali spravedlivě zaplaceno.

Příjemné čtení a hezké již skoro adventní dny vám za celé NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Objednejte si výstavu „Plné ruce práce“

Plné ruce práce

Přibližte lidem ve svému okolí život pěstitelů a upozorněte je na souvislosti mezi podmínkami pěstování a naší vlastní spotřebou. Můžete tak učinit pomocí výstavy „Plné ruce práce“. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z NaZemi, který na jaře 2014 vyrazil za  pěstiteli kávy do Mexika a Guatemaly. V pěstitelských družstvech zkoumal, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jaké dopady na životy pěstitelů má zapojení do systému fair trade.
Více informací najdete zde. V případě zájmu o výstavu kontaktujte Stanislava Komínka (stanislav.kominek@nazemi.cz).

Chcete, aby se vaše organizace nebo firma změnila? Pomůže vám naše facilitace

Facilitujeme skupinové procesy

V NaZemi usilujeme o systémové změny. Zajímá nás fungování skupiny, pracovní dynamika, smysluplné vzdělávání. Chceme přispět k tomu, aby se změny děly participativně, demokraticky a s respektem. Jsme totiž přesvědčeni, že nové vize nelze naplánovat od stolu, je potřeba je vytvářet společně s ostatními. Proto jsme se rozhodli nabízet facilitaci skupinových procesů. Ta spočívá v partnerském vedení skupiny, zajištění bezpečného prostředí a vytváření prostoru pro diskuzi, ve které mají slovo všichni zúčastnění. Zároveň je kvalitní oporou pro důležitá rozhodnutí.
Více se dočtete zde, případně nás kontaktujte na vzdelavani@nazemi.cz.

Život se supermarkety: zveme vás na promítání i následnou diskuzi

Život se supermarkety

Kdy jste naposledy nakupovali v supermarketu? Včera, dnes? Obchodní řetězce jsou hlavním místem, kde Češi i jiní Evropané nakupují potraviny. Jejich působení má ale mnoho dopadů i mimo naše žaludky a peněženky. Pojďte je s námi prozkoumat! Budeme promítat i dokument Cenová válka o banány – příliš laciná rozhodnutí.
Více informací najdete zde nebo ve facebookové události.

Podpořte kambodžské dělnice prostřednictvím právě zahájené mezinárodní kampaně

Kambodža protesty

Kambodžské dělnice z oděvních továren ani po dvou letech demonstrací nebyly vyslyšeny. Od konce roku 2013 požadují zvýšení minimální mzdy alespoň na 177 USD, což považují za první krok k vyplácení důstojné mzdy (living wage). Demonstrace za zvýšení mzdy byly na počátku ledna 2014 násilně potlačeny policií a armádou. Zemřelo pět protestujících a 23 dalších včetně odborářů bylo následně dlouhodobě vězněno. Oprávněné požadavky dělníků a dělnic, kterým jejich mzdy nestačí ani k uspokojení základních potřeb, zatím nebyly bohužel vyslyšeny. Clean Clothes Campaign, jejíž je NaZemi členem, plně podporuje požadavky odborů. Přidejte se alespoň k facebookovému apelu na jednotlivé oděvní značky, více zde.

STRUČNĚ

Féroví sobíci a sněhuláci do vašeho mikulášského balíčku

Fairtradový sob z čokolády

Věříme, že Mikuláš může být férový a nadělovat dětem dobroty, na jejichž produkci se nepodílely jiné děti místo toho, aby chodily do školy. Proto vám přinášíme několik tipů na fairtradové sladkosti, u nichž tuto záruku máte. Doporučujeme čokoládová lízátka ve tvaru sobíka či sněhuláka. Nejedná se o žádnou čokoládovou cukrovinku, ale opravdové čokoládové lízátko, podíl kakaové složky 26 %. Výborné jsou také další čokolády Divine či Seed and Bean se zajímavými příchutěmi. Vše najdete v našem e-shopu obchod.nazemi.cz nebo se stavte přímo na Kounicově 42 v Brně a vyberte si osobně.

Čokolády Seed and Bean

Zveme vás na interaktivní seminář „Nahlédněme pod vrstvy našeho oblečení“

Nahlédněme pod vrstvy našeho oblečení

Co je to důstojná mzda? Jaké jsou klíčové problémy při výrobě oděvů a kdo jsou v tomto procesu hlavní aktéři? Přijďte se to dozvědět na náš interaktivní workshop, na němž společně rozmotáme klubko globalizované výroby oděvů. Koná se v pondělí 14. prosince od 18:00 hodin ve Skautském institutu v Praze. Více informací najdete brzy na facebooku Skautského institutu.

Jak eticky nakupovat pro vaši organizaci?

Fairtradový džus

Chcete ve vaší organizaci nakupovat občerstvení, kancelářské potřeby, IT výrobky či propagační materiály odpovědně? Kladete si otázku jak být v této souvislosti co nejohleduplnější a nejzodpovědnější ke druhým lidem i prostředí kolem nás? A kde najít více informací, na koho se obrátit, s kým spolupracovat? Pak právě pro vás je určen workshop FORS a Ekumenické akademie. Koná se již ve středu 25. listopadu, více informací naleznete zde.

Chceš nakopnout?

Chceš nakopnout?

Nakopněte svou oblíbenou nevládku NaZemi. Můžete tak udělat třemi způsoby: pitím naší skvělé espresso směsi Fair Café, nakupováním v našem fairtradovém obchodě nebo posláním finančního daru. A nakopněte tím i sebe! Klikněte si pro své nakopnutí: www.nakopavam.cz.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz