Vážení přátelé a příznivci,
 
NaZemi ve spolupráci s Clean Clothes Campaign a dalšími organizacemi spustila globální kampaň zaměřenou na společnost adidas a vedenou prostřednictvím Facebooku a Twitteru. Potřebujeme vaši podporu. Váš hlas může představiteleadidasu donutit, aby nám naslouchali a vyplatili dělníkům z továrny PT Kizone v Indonésii odstupné, které jim podle práva náleží.

Akci můžete od pondělí 5. listopadu podpořit následovně
  • Napište na oficiální facebookové stránky adidasu váš názor na jejich jednání. Vzkaz pro adidas necháme na vaší fantazii, může to být cokoli týkající se propuštěných dělníků – například „Pay the workers in PT Kizone“. Klidně pište i česky.
  • Ke vzkazu můžete připojit obrázek, který najdete na našem profilu na Facebooku (každý den budeme vybírat jiný), který se váže k dění kolem případu. Sdílení tohoto obrázku na zeď adidasu upozorní ostatní návštěvníky stránky na případ i vizuálně. Pokud se nám podaří získat video, nahrajeme jej na facebook a klidně můžete sdílet i to.
  • Pro větší dopad můžete sdílet odkaz na tento článek a výzvu svým přátelům, aby i oni napsali adidasu.
  • Pokud máte účet na Twitteru, můžete využít i ten – například odkažte @adidas pay to Kizone workers; připojit můžete taky fotku.

Tohle všechno uděláme i my, takže se můžete inspirovat. Přes Facebook vás budeme informovat o průběhu a případných změnách.

Co se stalo v PT Kizone?
Jak jsme vás již informovali na našem facebookovém profilu Ušili to na nás, případ továrny PT Kizone se táhne od ledna 2011. Tehdy totiž vlastník továrny utekl z Indonésie, což vedlo v dubnu k uzavření továrny a 2 800 dělníků zůstalo na dlažbě ze dne na den, bez odstupného, na které měli právně nárok. Sportovní značka adidas byla odběratelem továrny dlouhá léta. Dělníci zde však dostávali velice nízké mzdy, někteří jenom 11 Kč za hodinu.

V červenci 2011 oznámili ostatní odběratelé továrny, že přispějí cca 308,6 miliony Kč do fondu pro kompenzaci dělníků, což je necelá půlka z 655,9 milionu Kč, na který mají nárok. Adidas dodnes odmítá do tohoto fondu přispět. Rok a půl po uzavření továrny tak dělníkům stále chybí téměř 350 milionů Kč (plus úroky). Kvůli tomu je celá řada bývalých dělníků nucena se zadlužovat, aby vůbec přežili nebo byli schopni posílat děti do škol.

Společně s kampaněmi Clean Clothes Campaign, War on Want, WRC (Workers Rights Consortium), USAS (United Students Against Sweatshops) a SumOfUs jsme již vyvinuli tlak na adidas, aby konečně zaplatil. Případ však ještě není u konce. Nyní potřebujeme vaši pomoc!

Více o historii tlaku na adidas si můžete přečíst na našich webových stránkách zde.

Předem děkujeme za podporu, bez vás to nezvládneme!

Za celé NaZemi zdraví

Gabriela Štěpánková
kontakt s médii
NaZemi
Nevládní nezisková organizace NaZemi prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.
Váš kontakt jsme získali na základě Vaší registrace na našich webových stránkách či veřejných akcích.
Odhlásit <<E-mailová adresa>> z adresáře NaZemi

Naše adresa:
NaZemi
Kounicova 42
Brno 60200
Czech Republic

Add us to your address book