logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

01/2013
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, příznivci NaZemi,

zdravíme Vás v novém roce a přinášíme Vám opět novinky z oblasti fair trade a pracovních podmínek při výrobě spotřebního zboží. Říká se, že opakování je matka moudrosti, proto jsme pro Vás sepsali argumenty, proč kupovat fairtradovou kávu. Přinášíme Vám rovněž tipy na zajímavé knižní novinky nebo dokument z kambodžských továren. Příjemné čtení!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Proč jsou v asijských textilních továrnách požáry celkem běžnou záležitostí?
 

Požáry v asijských továrnách

Nedávné požáry v asijských továrnách na oblečení si vyžádaly přes 400 obětí. V září 2012 zahynulo v pákistánském Karáčí při nejničivějším požáru za posledních několik let téměř 300 dělníků a dělnic. Na konci listopadu hořelo v bangladéšské Dháce. Ani tam se požár neobešel bez obětí. Udusilo se a uhořelo přes 100 dělníků. V obou továrnách bohužel zahynula i řada dětí, které tam buď přímo pracovaly – samozřejmě nelegálně – nebo zde byly se svými rodiči, kteří jsou nuceni pracovat často i 15 hodin denně, aby uživili svoje rodiny.

Česká média sice zmíněné tragické události reflektovala, ale bohužel si nenašla čas ani na základní analýzu podstaty problému. V této souvislosti bychom si měli položit alespoň dvě základní otázky. A to: Proč jsou v asijských textilních továrnách požáry celkem běžnou záležitostí? A proč je nutné, aby největší dodavatelé oblečení na evropské trhy přijali závazná opatření, která by pomohla požárům předcházet a zajistit tak bezpečnost miliónů dělnic a dělníků, kteří pro nás šijí většinu oblečení, které nosíme?

Více se dozvíte zde.

 

Kávu nebo fairtradovou kávu? Jaký je v tom rozdíl?
 

Fair Café

Za každým šálkem kávy se skrývá nějaký příběh. Může to být příběh živořících lidí a narušeného životního prostředí, nebo příběh harmonického sloučení zájmů výrobců, přírody a spotřebitelů.

Káva poskytuje živobytí 25 milionům rodin zemědělců převážně z chudých zemí a dalším milionům lidí podílejících se na jejím pěstování, zejména sklizni. Je jednou z nejobchodovanějších komodit světa. Cenu, za níž pěstitelé kávu prodávají, ovlivňuje nejen chování velkých zpracovatelských společností, ale také burzovní spekulace a překupníci v místě produkce, na nichž jsou pěstitelé závislí.

Zatímco exportní příjmy zemí vyvážejících kávu v posledních desetiletích klesají, celková maloobchodní cena kávy prodané spotřebitelům stoupá. Kávový průmysl ve vyspělých zemích  prosperuje, pěstitelé kávy v rozvojových zemích se však nacházejí ve vleklé krizi. Trh zpracované kávy kontroluje jen několik velkých nadnárodních společností: Nestlé (Nescafé), Kraft Foods (Jacobs, Dadák), Tchibo (Jihlavanka) a Sara Lee (Douwe Egberts). V minulých letech dosahovaly tyto firmy rekordních zisků, jejich partneři – malí i velcí pěstitelé kávy – rekordních ztrát.

Více se dozvíte zde.

 
STRUČNĚ

V ČR je už čtvrtá Fairtradová škola

Žáci hotelové školy Třebíč

Stala se jí Hotelová škola Třebíč. Škola podporou fair trade pomáhá prosazovat odpovědné nakupování produktů, při jejichž výrobě nedochází k porušování lidských práv, práv dětí a nevratnému poškozování životního prostředí.

Více se dozvíte zde.

Fotografie ze slavnostního ceremoniálu si můžete prohlédnout zde.

 

Knihovna NaZemi se rozrostla o řadu novinek

Knihovna NaZemi

Naše knihovna se v průběhu roku 2012 rozrostla o více než 200 nových titulů, proto vybíráme malou ochutnávku z nových přírustků. Knihy si můžete přijít vypůjčit vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 17 hodin na Kounicovu 42. Informace o knihovně a on-line katalog naleznete na www.nazemi.cz/knihovna.

Na vybrané novinky se podívejte zde.

 

Fair Café NaZemi má nový kabát

Naše vlastní káva Fair Café má nový matně černý obal, logo a nové polepky. Nezměnili jsme kávu - stále se jedná o prvotřídní směs kvalitní arabiky z Guatemaly a jižního Mexika a robusty z Tanzánie, která se vyznačuje plnou a vyváženou chutí se střední kyselostí. Nezměnili jsme ani cenu, zůstává stále stejná. Kávu Fair Café najdete v našem specializovaném obchodě v Brně na adrese Pekařská 22 nebo v našem e-shopu.

 


Podívejte se na dokument „Mzda, ze které se dá uživit“

Dělnice z kambodžské továrny

Jak dlouho musíte pracovat, abyste se uživili? A co lidé, kteří pro nás vyrábějí zboží naší každodenní spotřeby? Odpovědi najdete v krátkém dokumentu z kambodžských továren, kde se vyrábí zboží pro nám známé značky. Zatímco těmto značkám zisky rostou, mzdy dělnic jim stěží umožňují uživit se vlastní prací.

Video najdete zde.

 

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:
NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  FAIR TRADOVÁ MĚSTA |  ZA FÉROVÉ BANÁNY

bottom side effect

Ať se Vám daří dobře zvládat výzvy roku 2013. Za celý tým NaZemi

Gabriela ŠtěpánkováPřeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz