logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

3/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

už od ledna pracujeme na realizaci fairtradového pikniku Férová snídaně v našem městě. Zjistěte si, zda se snídá i ve vašem městě či vesnici a pokud ne, uspořádejte tam snídani sami! Do té doby můžete zajít k nám do Centra Syřiště na nějaký zajímavý film. Rovněž vám přinášíme několik tipů na filmy promítané v rámci právě probíhajícího festivalu Jeden svět, který se letos věnuje tematice práce. Toto téma je nám blízké.

Příjemné čtení a pěkné jaro vám za tým NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Připravujeme čtvrtý ročník Férové snídaně ve vašem městě. Zapojte se taky!

Férová snídaně

Na sobotu 10. května chystáme již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně ve vašem městě. Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé ČR sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade. Stane se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Happening se těší stále větší oblibě, zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala v 41 městech a v roce 2012 v 57, tak loni již v 87 městech. Celkem loni snídalo 2 800 lidí.

Kde přesně se snídá, najdete na www.ferovasnidane.cz nebo na www.facebook.com/ferovasnidane. Pokud svoje město či obec v seznamu snídajících nenajdete, můžete snídani uspořádat v místě sami, stačí nám napsat na e-mail ferovasnidane@nazemi.cz.

Vztah institucí Evropské unie k fair trade mezi lety 1997 a 2014

Přípitek po hlasování

Proč stále neexistuje jednotná evropská strategie pro fair trade, i když jejímu vytvoření vyslovil Evropský parlament podporu již několikrát? A proč je důležité, aby se podpora ekonomiky zaměřené na lidi a udržitelný rozvoj stala důležitým tématem voleb do Evropského parlamentu v roce 2014? Odpověď na tyto otázky se dozvíte v článku Tomáše Bílého, který se zajímal o postoje, jaké zaujaly jednotlivé evropské instituce k tématu spravedlivého obchodu v průběhu posledních patnácti let.

Proč si vybrat sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o.

Obchod NaZemi

Před rokem jsme jakožto jediný vlastník založili sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o. Proč jsme to udělali a proč by vás náš sociální podnik mohl zajímat? Čemu jsme se v průběhu roku věnovali? A  jak se v obchodě realizují naši dobrovolníci? Přečtěte si v následujícím článku.

STRUČNĚ

Promítáme film Pozemšťané

Pozemšťané

Zveme vás na provokující dokument zabývající se nerovným vztahem pozemských tvorů: člověka ke zvířatům. Přes části věnující se zvířatům jako domácím miláčkům, zdroji potravy, oblečení, zábavy a výzkumu ukazuje naprostou neúctu člověka ke zvířeti. Použitím skrytých kamer a nezveřejněných záběrů ilustruje denní rutinu nadnárodních společností i obyčejných lidí, kteří chápou zvířata jenom jako zdroj zisku. Promítáme v pondělí 24. 3. v 19:30 hodin v Centru Syřiště v Brně. Vstup zdarma.

Více zde.

Objednejte si naše vzdělávací programy ke dnům vody a lesů

Komu chutná prales

V pátek 21. března je nejen první jarní den, ale také Světový den vody a hned následující den se slaví Světový den lesů. Pro všechny jihomoravské učitele středních škol nabízíme pro jejich studenty naše dva vzdělávací programy, které se vztahují k těmto tématům. Dozvíte se mj. kdo je za vodou a zda je voda jen nedostatkové zboží, nebo lidské právo. A také něco o příčinách a dopadech kácení deštných pralesů. Kdo a jak může omezit jejich kácení. A zda můžeme nějak pomoci i my.

Podrobnosti a další vzdělávací programy naleznete zde.

Festival Jeden svět 2014 je o práci. Přinášíme tipy na filmy

Z filmu Podezřelá čokoláda

Festival dokumentárních filmů Jeden svět se přesouvá z Prahy do regionů. Letos je zaměřený na tematiku práce. Přinášíme vám několik tipů na filmy, které souvisí s činností NaZemi. Například filmy Doba slevová (road movie o tom, proč je možné koupit si letenku společnosti Ryanair za pár korun nebo proč jsou produkty v Lidlu tak levné) a Podezřelá čokoláda (dánský filmař Miki Mistrati odhalil ve svém dokumentu otřesné praktiky na kakaových plantážích v Pobřeží Slonoviny, kde byly k otrocké práci zneužívány děti, často pašované z mnoha chudých zemí Afriky).

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz