logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

10/2013
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
v pondělí 21. října jsme společně s partnery z 15 evropských zemí spustili kampaň Za důstojnou mzdu. Jako spotřebitelé se můžete ke kampani připojit formou podepsání petice s požadavkem na důstojnou mzdu pro všechny, kdo šijí naše oblečení. Podívat se můžete také na krátký animovaný film o tom, co to důstojná mzda je a jak se vypočítává.
Pěkný podzim vám za všechny z NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Podepište petici za etické zboží

Living wage

Čeští spotřebitelé stejně jako tisíce dalších po celé Evropě mají od tohoto týdne možnost vyzvat pomocí petic oděvní firmy, aby platily pracujícím v oděvním průmyslu v Asii důstojnou mzdu a dbaly na bezpečné pracovní podmínky. NaZemi společně s dalšími aktivisty z 15 evropských zemí požaduje po oděvních značkách, aby vyplácely pracujícím mzdu, která jim umožní žít důstojný život.

Více informací a možnost podepsat petici najdete zde.
 

Jak se v bangladéšské oděvní dílně hodnotí naplňování principů fair trade

Thanarapa Swallows

Markéta Nešporová navštívila během studijní stáže na tři měsíce Bangladéš. Podstatnou část praxe strávila se dvěma kamarádkami v komunitní textilní dílně Thanapara Swallows Development Society, která je členem Světové fairtradové organizace (WFTO). Přečtěte si její postřehy, jak je v této organizaci interně hodnoceno naplňování principů fair trade.

168 milionů dětí ve světě stále pracuje

Dětská práce

Podle nedávno zveřejněné zprávy Mezinárodní organizace práce se od roku 2000 snížil počet pracujících dětí o 78 milionů. Stále však zůstává 168 milionů dětí, které musí pracovat. To představuje 11 % všech dětí na světě. Děje se tak i proto, že jejich rodiče nemohou svojí prací rodinu uživit. Děti, stejně jako dospělí, jsou nuceny pracovat v nedůstojných podmínkách, aby pro nás vyrobily zboží naší denní spotřeby. Spotřebitelé přitom už nyní mají řadu možností, jak nakupovat eticky.
.
Více informací se dočtete zde.
 

Zahýbejte volbami nebo Rekonstruujte stát

Hýbejte volbami

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou již tento týden – 25. a 26. října. V NaZemi v této souvislosti podporujeme dva projekty spřátelených organizací, na které bychom vás rádi upozornili. Jedním z nich je projekt Hnutí DUHA Hýbejte volbami, jehož cílem je, aby kandidáti a kandidátky slyšeli o důležitém zákoně na snižování spotřeby uhlí, ropy a plynu (a tedy i produkce skleníkových plynů). Napište kanidátům/kám za váš kraj i vy.

Druhým je projekt dvacítky protikorupčních organizací, společensky odpovědných firem, politiků a občanů v regionech s názvem Rekonstrukce státu. Jeho cílem je prosadit 9 konkrétních protikorupčních zákonů. Pokud už vás nebaví prázdné sliby o boji proti korupci, kroužkujte s námi politiky, kteří se podpisem zavázali hlasovat pro 9 protikorupčních zákonů.

STRUČNĚ

Podívejte se na video k 10 letům NaZemi

Video NaZemi

2. října to bylo přesně 10 let, co byla založena naše nevládní nezisková organizace NaZemi. Tehdy jako Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání. Jak jsme začínali i kam jdeme, se můžete dozvědět v našem krátkém videu.

Přijďte za námi do Centra Syřiště

Centrum Syřiště

Co je to důstojná mzda a proč na ni má každý právo? Nejen na tyto dotazy bude ve středu 23. října v Centru Syřiště odpovídat od sedmi večer Petr Mareš z NaZemi. Součástí besedy bude také promítání krátkého animovaného snímku Asia Floor Wage a dokumentu Mzda, ze které se dá uživit.

Další akce, které se budou Centru Syřiště do konce října konat, naleznete na webu nebo na facebooku.
 

Co to je globální rozvojové vzdělávání?

Brožura o GRV

Vydali jsme novou brožuru o tom, co to je globální rozvojové vzdělávání, co přináší žákům a studentům a jakou podporu pro jeho zavádění do škol nabízí Centrum globálního rozvojového vzdělávání NaZemi.

Brožuru v pdf si můžete stáhnout zde.

Jaká byla atmosféra na párty v parku

Párty v parku

Námi pořádaná komunitní akce v Bjornsonových sadech se vydařila. Sousedé se družili, počasí tomu přálo. Děkujeme všem, kteří přišli. Děkujeme všem, kteří vystupovali. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě akce.

Atmosféru akce můžete nasát v následující fotogalerii.
 

Úspěch!

Podepsání dohody

S radostí vám oznamujeme, že polská společnost LPP (například značky Croop, Reserved) podepsala díky aktivním spotřebitelům závaznou dohodu o bezpečnosti práce v oděvních továrnách.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  NAZEMI
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz