logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

3/2015
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
opět vám přinášíme celou řadu informací týkajících se výroby oblečení i obuvi a také zajímavosti z oblasti fair trade. Zároveň pro vás máme i nějaké tipy, jak se můžete zapojit i vy, pokud vám původ zboží, které spotřebováváte, není lhostejný. Můžete se třeba připojit ke kampani na Benetton nebo přijít na námi připravovaný piknikový happening Férová snídaně NaZemi.

Hezké jarní dny vám za celé NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

TÉMA

Piknikujte a podpořte tak fairtradové a lokální pěstitele

Pozvánka na Férovou snídani

I letos s námi můžete příjemným piknikem oslavit Světový den pro fair trade. Pátý ročník Férové snídaně NaZemi je už za dveřmi. V sobotu 9. května se bude snídat ve více než stovce českých a moravských měst či obcí. Přidejte se taky! Zažijete příjemný piknik v trávě, setkáte se s přáteli a ještě při tom podpoříte fairtradové a lokální pěstitele.

Více zde.

Férová snídaně 2014 v Břeclavi

Kde tlačí bota dělníky v čínském obuvnickém průmyslu?

Protesty v Číně


V posledních týdnech jsme svědky nepokojů v hlavní výrobní oblasti Číny, provincii Kuang-tung, kde vzniká více než čtvrtina exportu země. Ve zpomalující čínské ekonomice jsou pracovní vztahy čím dál napjatější a zatím poslední vlna stávek a nepokojů silně trápí čínské autority i továrny. Miliony pracovních migrantů a migrantek jsou hnacím motorem čínského ekonomického vzestupu, hnaného exportem. Ale i současné dění naznačuje, že se misky vah možná začínají posouvat od zaměstnavatelů k dělníkům v důsledku demografických a technologických trendů. Zejména pracovní benefity jsou v Číně citlivou otázkou posledních měsíců a pracovníci požadují lepší přístup k zdravotní péči a sociálním službám.

Podívejme se na dvě továrny, ve kterých vznikají boty pro evropský trh a které se v uplynulých dvou týdnech potýkaly s vážnými nepokoji.

Jak to chodí v kambodžských oděvních továrnách

Z továrny v Kambodži

Pracovat bez možnosti zajít si volně na toaletu, bez přístupu k pitné vodě, pod psychickým nátlakem? Takovou realitu odhaluje aktuální výzkum z Kambodži zveřejněný organizací Human Rights Watch.  Ukázal, že některé státy v podstatě rezignovaly na svou primární povinnost chránit práva občanů. Zároveň je zřejmé, že role velkých oděvních a sportovních společností jsou v souvislosti s dodržováním pracovních standardů v mnoha ohledech stále poměrně problematické.

Více zde.

Fairtradové versus ekologické zemědělství

Fairtradové družstvo

Co mají fairtradové a ekologické zemědělství společného? A v čem se naopak liší? Dozvíte se mimo jiné, jak je to s používáním hnojiv, GMO nebo odpady. Článek napsala studentka Mendlovy univerzity v Brně Ivana Nesrovnalová na základě své seminární práce na toto téma.

Více zde.

STRUČNĚ

Připravte se na změny

Obchod NaZemi

Kamenná prodejna Obchod NaZemi na Pekařské 22 bude v provozu do 26. května. Připravujeme pro vás nový koncept prodejní činnosti obchodu NaZemi. Nemusíte mít strach, o své zboží nepřijdete. Více informací již brzy.

Příručku PodObal si můžete zdarma stáhnout i v angličtině

Titulka UnderCover

Příručka UnderCover využívá téma obchodu a spotřeby jako srozumitelný příklad vzájemné závislostí lidí ve světě. Mladým lidem a pedagogům nabízí 43 lekcí a her v šesti kapitolách. Jde o anglickou mutaci národních verzí této příručky, na které se podíleli vzdělavatelé z Česka, Slovenska, Slovinska a Řecka v rámci projektu The World in the Schopping Cart. Ke stažení zde.

Duben v Syřišti: promítání filmů a blešák

Centrum Syřiště

Také v dubnu pro vás naši dobrovolníci připravili v Centru Syřiště zajímavý program. Těšit se můžete na promítání v poslední době tolik diskutované reality show Sweatshop nebo filmu Schooling the World. Po obou filmech bude následovat beseda s odborníky. Ve druhé polovině dubna, v souvislosti s Dnem Země, chystáme výměnný bazárek a „opravářskou dílnu“.
Více informací zde.

Kampaň na Benetton: udělejte si selfie a sdílejte ho

United Victims of Benetton

V dubnu uplynou dva roky od zřícení továrního komplexu Rana Plaza. Společnost Benetton, která je přímo spojená s tamními továrnami, však stále ještě nepřispěla do kompenzačního fondu ani korunu. Připojte se m mezinárodní kampaní „GIVE THEM FIVE“ a řekněte Benettonu, aby zaplatil. Byli bychom rádi, kdybyste kampaň aktivně podpořili. Na každém hlasu záleží. Děkujeme!
Co můžete udělat:
- Udělejte si selfie s otevřenou dlaní
- Sdílejte selfie na FB nebo Twitteru s hastagem ‪#‎BenettonPayUp5million‬ a zmiňte profil @benetton
- Vyzvěte vaše přátele, aby se také zapojili.

Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele

SŠHS Kroměříž připravila na předávání FT dort

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž získala 24. února titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již dvanáctou školou v Česku s tímto titulem, avšak první v Kroměříži. Ve Zlínském kraji titul Fairtradová škola už získaly dvě školy základní, a to ve Vsetíně a Rožnově pod Radhoštěm.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz