logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

7/2011
Newsletter NaZemi

MILÍ PŘÁTELÉ, ČERVENCOVÝ NEWSLETTER PŘINÁŠÍ VÁŽNÁ I NEVÁŽNÁ TÉMATA: VYBÍZÍME VÁS K POMOCI V PŘÍPADU SMRTI DĚLNICE Z TOVÁRNY VYRÁBĚJÍCÍ PRO MATTEL, VĚNUJEME SE PROBLÉMU PÍSKOVÁNÍ DŽÍNŮ, ALE DOZVÍTE SE TAKÉ O FAIRTRADOVÉM RAMADÁNU ČI VÝMĚNĚ SPODNÍHO PRÁDLA :-) HEZKÉ LÉTO!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Další sebevražda: pomozte nám přimět Mattel k odpovědnosti

Pozustali obeti

Nianzhen Hu, pětačtyřicetiletá matka tří dětí, sprejovala zuby panenkám Barbie v továrně Tai Qiang vyrábějící pro Mattel.
16. května skočila po hádce s nadřízeným z okna továrny a na místě zemřela. Podle její rodiny a kolegů v dílně ji k sebevraždě dohnalo ponižování a obrovský tlak na výkon. Pozůstalí, kteří přišli na místo uctít její památku, byli surově zbiti.
Mattel je největší hračkářskou společností na světě, přesto odmítá převzít odpovědnost za podmínky, v nichž se vyrábějí hračky prodávané pod jeho značkou. Požadujeme po Mattelu, aby poskytl rodině odpovídající kompenzaci a zkorigoval neúnosné pracovní podmínky v Tai Qiang, zejména nadměrné a vynucované přesčasy a nízké mzdy, a zabránil tak dalším sebevraždám.

Podpořte náš urgentní apel – stačí párkrát
kliknout. Odešlete protestní email vedení Mattelu
ZDE.

Ušili to na nás!

Pískování: máte doma nebezpečné džíny?

Alternativní text

Ročně se na světě vyrobí přibližně 5 miliard džínsů. Mnoho z nich je upraveno tak, aby vypadaly „stylově obnošeně“, čehož se dosahuje také tzv. pískováním. Vzhledem k zákazu pískování v mnoha zemích tuto techniku módní firmy přesouvají do rozvojových zemí s levnější pracovní silou a volnější legislativou, jako je například Turecko, Bangladéš, Čína nebo Mexiko...

Pokračovat na celý článek

Lehké čtení na léto aneb Fair trade je přeci zábava

Alternativní text

Letošní Světový den pro fair trade jsme oslavili Férovou snídaní spolu s 2500 lidmi z celé ČR, kteří tímto způsobem dali najevo, že podporují fair trade. A jak svůj zájem o fair trade projevují lidé jinde? Počtěte si například o fairtradovém ramadánu, výměně spodního prádla a dalších neobvyklých nápadech. V článku najdete i odkazy na videa a fotky.

Pokračovat na článek

STRUČNĚ

● Fairtradový obchod NaZemi Praha se v srpnu stěhuje! Již 8. 8. 2011 se koná slavnostní otvíračka na nové adrese – Korunní 91, Praha 3. Srdečně vás zveme! Starý obchod na Bělehradské ulici bude otevřen do konce července. Nové místo pro obchod hledáme i v Brně – případné tipy vítáme! Pište přímo koordinátorce NaZemi Brno Petře Frühbauerové: petra.fruhbauerova@nazemi.cz.

http://www.fairtrade.cz/57/133-nazemi-praha-
se-stehuje/

● Zúčastněte se kurzu pro prodejce fair trade! Cyklus školení pro prodejce fairtradových výrobků pořádá v nových letních a podzimních termínech Asociace pro fair trade. Jednotlivá školení jsou zaměřená na témata jako základy fair trade, provozní aspekty prodeje, zbožíznalství a marketing fair trade. Kurs je vhodný například pro prodejce v bio prodejnách a podobných obchodech.

Více informací najdete ZDE.

Alternativní text

● Do kin se právě dostal poslední díl Harryho Pottera, fanoušci ve Velké Británii však neměli starost pouze o lístky na film, ale také se zasazovali o fair trade. Na 15.000 fanoušků podepsalo petici adresovanou společnosti Warner Brothers, která požaduje, aby všechny čokolády s motivem Harryho Pottera, které se ve velkém prodávají právě fanouškům, byly vyrobeny podle pravidel fair trade. „Udělalo by mi velkou radost vědět, že čokoláda prodávaná pod jménem Harryho Pottera také odpovídá Harryho hodnotám“, uvedla jedna z hereček Luna Lovegood.

Blog Labor is Not a Commodity

Alternativní text

● Ubytování ve fairtradovém hotelovém pokoji? Už i to je možné. Hotel Dorint na amsterdamském mezinárodním letišti Shiphol otevřel tzv. fairtradové a zelené patro, kterým se snaží zaujmout především zodpovědné cestovatele. Ve fairtradovém pokoji je k dispozici vybavení z certifikované fairtradové bavlny, fairtradové a bio občerstvení i kosmetika, úsporné spotřebiče a mnoho dalšího...

Video na www.fairtradetowns.org

● Fairtrade International vydala svoji další ročenku s názvem Výzva a příležitost: 2010 – 2011. Mimo jiné se v ní píše o novém systému standardů pro certifikaci Fairtrade, který platí od 1. 7. 2011. Došlo také k úpravě minimálních výkupních cen – například u kávy arabica cena stoupla na 1,35 $ za libru, fairtradová prémie je navíc 0,20 $ a bonus za bio kvalitu 0,30 $. Více informací o standardech a cenách i ročenku ke stažení naleznete na stránkách Fairtrade International:

http://www.fairtrade.net/

A nezapomeňte se přijít podívat do nového obchodu NaZemi na Korunní 91, Praha 3! Otvíračka 8. srpna, od 18 hod. - čekají vás větší prostory, fairtradové občerstvení a živá hudba. Těšíme se na vás!

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.svetvnakupnimkosiku.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz