logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

1/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

přinášíme vám aktuální informace z Kambodži, kde došlo k brutálnímu potlačení stávkujích demonstrantů. Nadále také sledujeme situaci kolem Applu. Dozvíte se rovněž o přelomovém hlasování Evropského parlamentu ohledně veřejných zakázek. A v neposlední řadě bych vás ráda upozornila na zajímavý článek Báry Mrázkové o pěstování a zpracování oblíbených kešu oříšků.

Inspirativní čtení vám za NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Pracovní podmínky zpracovatelů oříšků kešu jsou stejně tvrdé jako jejich slupka

Kešu

Pistácie, lískové a vlašské ořechy, mandle nebo kešu jsou oblíbené lahůdky, které rádi bezmyšlenkovitě, jeden za druhým, vkládáme do úst a přestat s tím nám činí potíž. Většina z těchto jader s k nám dováží z USA, z Evropy, z Gruzie nebo z Íránu. Výjimkou jsou kešu, jejichž cesta začíná nejčastěji v Africe nebo v Indii. Přestože kešu patří mezi dražší oříšky, ani farmáři ani zpracovatelé na něm nebohatnou –  jsou to totiž právě evropští prodejci, kdo ukořistí z výsledné prodejní ceny nejvíce.

Jak se kešu pěstuje, zpracovává a v čem jsou jiné kešu s certifikací Fairtrade si můžete přečíst v článku Barbory Mrázkové zde.

Fotogalerii najdete tady.

Kambodža: Násilné represe stávkujících jsou nepřijatelné

Násilné represe v Kambodži

Generální stávka, kterou vyhlásily odbory C.CAWDU na 24. prosince, a následné demonstrace v Kambodži, jichž se zúčastnily desítky tisíc pracujících, bohužel přinesly oběti na životech. Pracující oprávněně požadovali navýšení minimální mzdy z dosavadních 80 na 160 dolarů za měsíc. Po útoku vojenské policie na demonstrující 3. ledna zemřeli nejméně čtyři pracující a přes 40 dalších demonstrujících bylo zraněno. Řada dalších byla brutálně zbita a minimálně 23 pracujících, především odborářů, bylo zatčeno a uvězněno. Veškeré demonstrace byly následně vládou zakázány.

Jak se k tomu staví společnosti, které si v Kambodži zadávají výrobu? Čtěte zde.

Společnost Apple stále není schopna zaručit vyhovující pracovní podmínky
 

Apple


Společnost Apple dlouhodobě čelí kritice v souvislosti s nevyhovujícími pracovními podmínkami v továrnách jejích dodavatelů, především Foxconnu. Před dvěma lety se proto Apple spojil s iniciativou Fair Labor Association (FLA), která se profiluje jako vícestranná iniciativa usilující o zlepšování pracovních podmínek. Společnosti Apple, která se veřejně zavázala ke zlepšení pracovních podmínek ve svých dodavatelských řetězcích, měla pomoci nastavit takové mechanismy, které by zamezily porušování lidských práv při výrobě.

Je tomu ale skutečně tak? Dozvíte se zde.

STRUČNĚ

Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty

Komisař Michel Barnier si připíjí po schválení směrnic

Evropský parlament schválil 15. ledna směrnice, podle kterých bude možné ve veřejných zakázkách zohledňovat vedle ekonomických i sociální kritéria. Nové evropské směrnice k veřejnému zadávání tak potvrzují rozhodnutí Evropského soudního dvora z května 2012, podle nichž mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek etická kritéria. Členské státy mají pak dva roky na implementaci do vnitrostátních právních předpisů.

Co to znamená pro české zadavatele? Čtěte zde.

Mezinárodní petici za důstojnou mzdu podepsalo již přes 50 000 lidí

Minimální versus důstojná mzda

Od spuštění kampaně Za důstojnou mzdu pro pracující v oděvním průmyslu podepsalo související petici přes 50 000 lidí, přičemž další podpisy stále přibývají.

K petici za důstojnou mzdu se můžete připojit i vy zde. Více informací najdete tady.

Leden v Centru Syřiště

Syřiště promítání

Podívejte se na náš lednový program Centra Syřiště a přijďte třeba na promítání dokumentu Pevnost nebo besedu o knize Poor Economics. Vstup je zdarma.

Hledáme učitele a učitelky

ZŠ Ivančice Řeznovice

Jste učitel/ka 1. stupně? Chcete dát žákům více prostoru k vyjádření vlastních myšlenek a realizaci nápadů? Dát jim možnost prozkoumávat komplexní globální témata v bezpečném prostředí fiktivního příběhu? Pak nám napište na e-mail eva.malirova@nazemi.cz a zapojte se do druhého kola Global Storylines. Právě hledáme učitele, kteří by s námi adaptovali tuto skotskou metodiku do prostředí českých škol.

Více informací zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect
 

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz