logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

10/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, v říjnovém newsletteru se dozvíte, jak jsme Pražanům minulý týden připomněli Mezinárodní den za odstranění chudoby, že tento týden otevíráme Centrum Syřiště a co to vůbec je, či které město se stalo čtvrtým Fairtradovým městem v ČR. Příjemné čtení přeje NaZemi!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Chudoba svazuje! ukázali jsme na Staroměstském náměstí

happening

Lidé přivázaní páskami k Chudobě a nápisy jako: „Tvrdě pracuji a nemám ani na jídlo“, „Do odborů nejdu, zastřelili by mě“, „Děti nevídám, pracuji 80 hodin týdně“. Takový výjev se naskytl Pražanům a turistům, kteří se ve středu 17. října pohybovali po Staroměstském náměstí v Praze. Dramatickou performance s názvem „Chudoba svazuje“ jsme realizovali společně s kolegy z několika spřátelených zahraničních neziskových organizací. Akce poukázala na skutečnost, že by lidé měli mít možnost vymanit se z chudoby vlastní prací konanou za důstojných podmínek. 17. říjen se celosvětově připomíná jako Mezinárodní den za odstranění chudoby.

Na fotky z akce se můžete podívat zde.

Máme za sebou mezinárodní konferenci o odpovědnosti firem v dodavatelských řetězcích

konference

V úterý 16. října jsme uspořádali v Praze mezinárodní konferenci „Skutečná odpovědnost firem v dodavatelských řetězcích“, která byla zaměřená především na produkci a dovoz ovoce. Konference vytvořila prostor pro vzájemnou komunikaci představitelů businessu, spotřebitelů, neziskového sektoru a zástupců zaměstnanců pracujících na plantážích. Účastníci konference se shodli, že největší vliv na pracovní podmínky v dodavatelském řetězci v současné době mají supermarkety, které zneužívají svého postavení na trhu. Pod jejich tlakem jsou v posledních letech i ti největší dovozci ovoce.

Více se dozvíte zde.

Český Krumlov se stal čtvrtým Fairtradovým městem v ČR

Krumlov je Fairtradovým městem

„Český Krumlov byl vždy městem otevřeným a kosmopolitním a jako takové se rozhodně chceme připojit k iniciativě, která staví na principu spravedlnosti a hájí zájmy lidí, kteří jsou znevýhodněni v rozvojových zemích," říká Ing. Jitka Zikmundová, místostarostka Českého Krumlova.

Více se dočtete zde.

STRUČNĚ přípravy na otevření centra

Otevíráme nové centrum neziskového sektoru: Centrum Syřiště! 24. října v 18:00 otevíráme v Brně na Kounicově 42 Centrum Syřiště, ve kterém se budou setkávat dobrovolníci angažující se v řadě brněnských neziskových organizací. Centrum Syřiště bude otevírat host z fairtradového indiánského družstva z Panamy, pan Antonio Jordan Jimenez. Proběhne také vernisáž fotografií z cest po Ugandě. Přijďte se podívat, jste srdečně zváni!

Více informací najdete ZDE.

logo kampaně

V České republice byla zahájena kampaň Fairtradové církve a náboženské společnosti. Titul „Fairtradová“ mohou získat jednotlivé sbory, farnosti či náboženské obce, kampaň je otevřená všem církvím a náb. společnostem. Koncept fair trade se zrodil v poválečných letech právě v církevním prostředí. Zájem jednotlivých sborů a farností o zapojení do kampaně je velký, a tak věříme, že již v nejbližší době titul získá první sbor či farnost.

Více se dozvíte zde.

● 16. - 26.10. je u nás na návštěvě Antonio Jimenez, zástupce fairtradového družstva COOBANA z Panamy. Antonio působí v COOBANĚ jako farm manager a stará o 550 hektarů banánových plantáží a jejich zaměstnance. Podívá i do Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Tišnova a Třebíče a svou cestu zakončí slavnostním otevřením našeho dobrovolnického centra v Brně. Čekají ho i důležitá jednání se zástupci českých maloobchodních řetězců - možná si díky tomu budeme brzy moci koupit i v ČR férové banány!

kampaň Práce pro děti

● Podívejte se na dvouminutový spot o průběhu a výsledcích naší kampaně Práce pro děti. Cílem kampaně bylo vyvolat mezi českou veřejností diskusi o tom, za jakých podmínek je dětská práce přijatelná a zda lze aktivně přispět k jejímu omezení ve světě.

Podívejte se na spot na našem kanálu YouTube

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz