logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

8/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, sledovali jste průběh olympiády v Londýně? Víte přesně, kolik máme medailí a v jakých disciplínách? My v tom máme trochu hokej (nebo raději nějaký jiný, letní sport? ;-) zato nás zajímalo pozadí této obrovské sportovní události. Počtěte si v článku Petra Mareše. A z jiného soudku: jak dlouho musíte pracovat, abyste si koupili kilo mouky nebo deset vajec? A víte jak dlouho na ně vydělává ugandský sběrač čaje? Přehled ugandských cen nabízí zajímavé srovnání s naší realitou. Zajímavé čení přeje NaZemi.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Londýn 2012: Korporace se účastní a také už zvítězily

Organizační výbor olympijských her v Londýně mnohokrát zdůrazňoval, jak mu záleží na ekologickém a sociálním profilu her. Fairplay, důstojnost a respekt k člověku patří od počátku mezi základní hodnoty olympionismu. Sponzorující, partnerské a dodavatelské firmy letošních OH společně deklarovaly uspořádání „nejzelenějších a nejudržitelnějších“ olympijských her v historii lidstva.
Petr Mareš ve svém článku na konkrétních příkladech zkoumá, jak se organizátorům letošních OH podařilo naplnit tyto proklamace. Kdo je skutečným vítězem letošních olympijských her?

Článek si přečtěte zde.

Na návštěvě u pěstitelů vanilky

ugandský školák

Sbírali jsem informace a zkušenosti ve východoafrické Ugandě. Byli tam s námi také fotograf a novinář Tomáš Hájek a kreslíř Dalibor Krch. Některé postřehy, kresby a fotografie jste si již mohli prohlédnout na serveru Lidovky.cz. Materiály z cesty teď budeme postupně zpracovávat, tady je malá ochutnávka:

Víte, jak se sklízí a zpracovává vanilka? A jak vypadá rostlina, na které vanilkové lusky rostou - vanilovník? A věděli jste, že mezi sklizní vanilkových lusků a finálním výrobkem může uplynout až 6 měsíců? Přečtěte si o návštěvě

u fairtradových pěstitelů vanilky ZDE.

Uganda

Co si koupí ugandský sběrač čaje za svou denní mzdu? Může si za ni koupit kilo pšeničné mouky? Pořídí za ni deset vajec nebo litru benzínu? Kolik dní musí pracovat, aby si mohl koupit jedno kuře? A kolik, aby mohl jet 300 km autobusem?

Přečtěte si v článku ZDE.

Uganda
STRUČNĚ

Fairtrade International vydalo tiskovou zprávu k obratům za rok 2011, podle které zákazníci utratili za zboží se známkou Fairtrade v loňském roce téměř 5 miliard euro, tedy přes 120 miliard korun. To znamená nárůst o 12 % oproti roku 2010. Nejvíce rostla spotřeba fairtradového kakaa (14 %), kávy (12 %) a květin (11 %). Z nárůstu prodejů těží především více než 1,2 milionů certifikovaných pěstitelů, kterým byl mimo běžné výkupní ceny vyplacen také sociální příspěvek v celkové výši 65 milionů euro, tedy přes 1,6 miliardy korun. Celá tisková zpráva je dostupná zde:

http://bit.ly/LuCHtb

obchod NaZemi

Fairtradový obchod oslavil rok na Korunní v Praze. Kromě nákupu fairtradových produktů zde dnes můžete zajít na kávu s sebou, začíst se do knih či dalších materiálů o fair trade, nebo diskutovat o souvislostech naší spotřeby na pořádaných akcích. Obchod má také nové dodavatele: Pants to Poverty (GB; moderní spodní prádlo z FT bavlny), Visionary Soaps (GB; FT přírodní kosmetika - mýdla, krémy apod.), Traidcraft (GB; "univerzální" dodavatel - čaje, kávy, čokolády, ale i drobná řemesla apod.) a Fair Trade Original (NL; univerzální dodavatel, nádobí).

Máme i e-shop!

živé sochy

Živé sochy v Znojmě ukázali jak funguje fairtrade. Na 24 mladých lidí z Polska, Slovenska a ČR se sešlo na výměně mládeže, kterou uspořádaly organizace Dynama a NaZemi v Uherském Hradišti a Znojmě. Účastníci společně žili a tvořili ve skvělé atmosféře sdílení a nadšení – výsledkem jejich práce byla například fairtradová oddychová zóna na festivale Šramlfest či společný happening „živé sochy“. Podívejte se na fotografie z výměny

na našich facebookových stránkách.

Rhoda

Právo být slyšen je věčné. Věděli jste, že 100 miliónů starých lidí žije za méně než 20 korun denně? Mezinárodní kampaň Make it ageless! vyzývá Evropskou komisi, aby věnovala větší pozornost právům starších lidí v rozvojových zemích. Kampaň zajímavým způsobem propojuje mladé lidi z Evropy a starší aktivisty z rozvojových zemí a určitě stojí za prozkoumání:

webové stránky kampaně

Příští zastávka: Open Air Trutnov, 16. - 19. srpna

Pokud se chystáte do Trutnova na festival, nezapomeňte v tom hemžení najít náš stánek NaZemi. Budeme v neziskové zóně. Uvidíte náš dobrovolnický tým v akci, prozkoumáte mapu světového obchodu a možná ožije i facebook! Těšíme se naviděnou! Více informací najdete zde:

NaZemi na festivalech

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz