logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

4/2013
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

vypadá to, že jaro snad už konečně přišlo. V NaZemi jsme opravdu rádi. Mimo jiné i kvůli tomu, že na 11. května chystáme Férovou snídani ve vašem městě. Ještě minulý týden jsme si nebyli jistí, jestli se nebude snídat na sněhu. Podívejte se na web www.ferovasnidane.cz, jestli se snídá i u vás a hlavně přijďte. Bude to příjemný piknik. Letos se chystáme zlomit rekord v počtu zapojených měst (už nyní jich je 62) a snídajících lidí. Heslo letošního ročníku je: fair trade furt a všude. Mrkněte se, jak jsme se s tímto mottem vyrovnali v klipu, který jsme pro vás natočili jako pozvánku na happening.

Newsletter se samozřejmě věnuje i dalším tématům. Třeba proč na nás z reklamy na zastávkách kouká Vanessa Paradise a nabízí nám „uvědomělou“ módu H&M. Jak to s tou udržitelností v podání H&M doopravdy je? Čtěte a dozvíte se to :-)

Za NaZemi

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Odpovědná móda a greenwashing H&M

H&M

Organizace Clean Clothes Campaign (CCC) 25. března spustila celoevropskou kampaň zpochybňující odpovědnost společnosti H&M, kterou se v posledních měsících prezentuje veřejnosti. CCC po H&M mimo jiné požaduje, aby společnost zabezpečila vyplácení tzv. „living wage“ (důstojné mzdy), ve svém dodavatelském řetězci. Reakce úspěšné oděvní značky na sebe nenechala příliš dlouho čekat. Představitelé H&M v tiskové zprávě tvrdí, že jejich společnost podporuje vyplácení důstojné mzdy a považují kampaň CCC za neoprávněnou. Jak to tedy je?

Přečtěte si zde.

I letos slavíme Světový den pro fair trade Férovou snídaní

Férová snídaně ve vašem městě

Pozvěte rodinu, přátele, známé nebo sousedy a udělejte si v sobotu 11. května piknik! Na Světový den pro fair trade pořádáme již třetí ročník happeningu Férová snídaně ve vašem městě. V tento den můžete společně posnídat v parku, na náměstí či jiném veřejném místě fairtradové a lokální potraviny a vyjádřit tak podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či využita dětská práce.

Více informací najdete zde.

Obouchanou károu za fairtradovým cukrem

Řidič kolotočář

Jedu na místě spolujezdce v polorozpadlé bílé káře blátivou cestou do peruánské Piury. Chystáme se tam navštívit pěstitele kávy a cukrové třtiny z družstva Cepicafé ležícího kousek od peruánské hranice s Ekvádorem. Po třech hodinách cesty jsme téměř v cíli. Jsme na cestě už od brzkého rána, a tak nejdřív zastavujeme v místní horské restauraci a  dáváme si kávu. Dostáváme opravdu černou kávu. Hostinská nám ukazuje její přípravu – zrnka hodí na půl hodiny na pánev a po upražení do černa ji mele velkým ručním mlýnkem, kde vidíme ještě zbytky nějaké obiloviny.

Přečtěte si reportáž našeho kolegy Standy z cesty po Peru, kde zkoumal, jaká pozitiva či negativa přináší místním pěstitelům kávy, kakaa a cukrové třtiny zapojení do systému fair trade.

STRUČNĚ

Apple stáhnul ze své nabídky vzdělávací aplikaci k tématu pracovních podmínek

Sweatshop

Společnost Apple nedávno stáhla z prodeje aplikaci Sweatshop HD, která mohla přispět ke vzdělávání veřejnosti v souvislosti s nevyhovujícími pracovními podmínkami. Apple čelí dlouhodobě kritice právě v souvislosti s touto problematikou a nyní vysílá signál, že některé záležitosti jsou zkrátka i pro online hry tabu.

Více se dozvíte zde.

Nabídka Centra Syřiště: film o tom, co nás činí šťastnými; gender; recyklace odpadu

Centrum Syřiště

Činí peníze lidi šťastnějšími? Nebo záleží více na rodinných vztazích? Či na vaší práci? Dokument Roko Belice vykresluje faktory, které ovlivňují štěstí lidi z různých koutů světa a odkrývá další tajemství skrývající se za touto nejhodnotnější emocí. Film promítáme v úterý 16. 4. 2013 od 19:30 hodin v Centru Syřiště, vstup zdarma. Jste srdečně zváni!

Blíže k programu zde.

Řekněte, co si myslíte o českém vzdělávání a kam by mělo směřovat

Česko mluví o vzdělávání

Co se musí změnit na vysokých školách? Jakou společnost má náš vzdělávací systém vytvořit a podporovat? Kdo má řídit školy? O těchto problémech se právě debatuje v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání (www.ceskomluvi.cz), a to jak na webu tak i naživo. Vřele doporučujeme, NaZemi podporuje tuto kampaň.

Podívejte se, kam můžete přijít debatovat či se dozvědět něco o vzdělávání.

Videa shrnující proběhlé kulaté stoly můžete shlédnout zde.

Mýty o fair trade

Fair trade narušuje volný trh – ten má být řízen pouze nabídkou a poptávkou. Fairtradové výrobky jsou drahé. Fair trade způsobuje nadprodukci. Sepsali jsme pro vás a rozebrali několik mýtů, které jsou nejčastěji s fair trade spojovány.

Přečíst si je můžete zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  NAZEMI
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz