logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, listopadové číslo Newsletteru věnuje dost prostoru obchodům NaZemi – nejen proto, že se blíží vánoční čas, ale také kvůli změnám, které nás od nového roku čekají. Máme pro Vás také několik pozvánek na projekce filmů, diskuze a přednášky. A dozvíte se o zajímavé facebookové kampani, která má přivést k zodpovědnějšímu chování značku adidas - připojte se k nám! Příjemné podzimní dny přeje NaZemi.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

NaZemi zruší svoji kancelář a obchod v Praze

Alternativní text

Původem brněnská nevládní organizace NaZemi funguje již mnoho let také v Praze. Z finančních a organizačních důvodu však musíme ke konci roku 2012 naši pražskou kancelář a tedy i přilehlý pražský fairtradový obchod NaZemi uzavřít. Brněnský fairtradový obchod NaZemi na Pekařské 22 i hlavní brněnská kancelář spolu s Centrem globálního rozvojového vzdělávání samozřejmě fungují nadále.

V následujícím období se v hlavním městě chceme zaměřit na odlišné způsoby podpory fair trade, v případě prodeje je to zejména na rozšiřování nabídky takového fairtradového zboží, které v současné době na našem trhu chybí. NaZemi takové zboží dováží od svých zahraničních partnerů a i nadále jej bude možné v Praze zakoupit. Konkrétně to bude na samostatném regálu označeném logem NaZemi ve fairtradovém obchodě Fair & Bio na Sokolovské 29 v Karlíně. Právě teď vybíráme vhodné výrobky a bližší informace zveřejníme počátkem prosince na našich webových a facebookových stránkách.

Více se dozvíte ZDE.

 

Apelujeme na adidas: připojte se k facebookové akci NaZemi a Clean Clothes Campaign

Alternativní text

Reklamní slogan známé značky "Impossible is nothing" (nic není nemožné) by měl být přepsán na "We pay nothing" (nic nezaplatíme). Toto heslo totiž v současné době bohužel mnohem přesněji vystihuje strategii značky adidas, která odmítá zaplatit odstupné svým propuštěným dělníkům.
Ve spolupráci s Clean Clothes Campaign a dalšími organizacemi jsme proto spustili globální kampaň zaměřenou na adidas a vedenou prostřednictvím Facebooku a Twitteru. 
Tisíce lidí z celého světa nyní píší na facebookové stránky adidasu vzkazy, že se jim nelíbí chování firmy, a že si přejí, aby zaplatila dělníkům, co jim po právu náleží.

Co se stalo v PT Kizone? V lednu 2011 její vlastník utekl z Indonésie, což vedlo k uzavření továrny a 2 800 dělníků zůstalo na dlažbě ze dne na den, bez odstupného, na které měli právně nárok. Kvůli tomu je celá řada bývalých dělníků nucena se zadlužovat, aby vůbec přežili nebo byli schopni posílat děti do škol. Adidas byl odběratelem továrny dlouhá léta. Dělníci zde však dostávali velice nízké mzdy, někteří jenom 11 Kč za hodinu. Další odběratelé zavřené továrny již oznámili, že do fondu určeného k vyplacení kompenzací přispějí; jediný adidas se tváří, že se jej to netýká.

Potřebujeme Vaši pomoc. Zapojte se také do facebookové kampaně! Jak to udělat a více informací o případu

se dozvíte ZDE.

 
STRUČNĚ

Hlasujte pro naši kampaň Práce pro děti v soutěži Žihadlo!

Alternativní text

Žihadlo roku je soutěž o nejlepší veřejně prospěšnou reklamu. Naše kampaň Práce pro děti byla nominována hned ve dvou kategoriích: Rozhlasový spot a Internetová kampaň. Letos poprvé se bude v rámci soutěže udělovat i cena veřejnosti. Podpořte nás! Hlasovat pro nás můžete již jen do neděle 18. listopadu! Slavnostní vyhlášení proběhne 22. listopadu.

Hlasovat můžete na stránkách soutěže Žihadlo roku ZDE.

 

Z popelnice do lednice! Projekce filmů z festivalu Jeden svět

Zveme Vás na projekci snímků Z popelnice do lednice a Nový svět. Filmy nejenže odkrývají krutou realitu plýtvání potravinovými zdroji (Z popelnice do lednice), ale ukazují i obrázek možného řešení environmentálních otázek života ve městě (Nový svět). Veřejné promítání se koná v neděli 18. 11. od 17.00 hodin v nově otevřeném dobrovolnickém centru Syřiště, Kounicova 42, Brno. Těšíme se na Vás!

 

Obchody NaZemi, vánoční a mikulášské

Alternativní text

Pomalu se blíží advent a s ním čas dárků a sladkých dobrot. Ve Fairtradových obchodech NaZemi na Vás čekají netradiční drobnosti, které potěší, i luxusní zboží, jako je ručně vyráběné sklo či nové hedvábné šátky v krásných barvách. Také barevné hračky a spousta dobrot, které k vánocům patří – voňavé kakao a čokoláda, dobrá káva, sušené ovoce či strouhaný kokos do vánočního pečení. Chystáme i dárkové koše a pozornost navíc! :-) 
Přijďte za námi do NaZemi! A nemusíte čekat až na Vánoce – v brněnském NaZemi proběhne 4. 12. předmikulášská nadílka s ochutnávkou, horkým kakaem, hračkami a omalovánkami. A nebudou chybět ani čert, anděl a mikuláš. Těšíme se na vás! 

 

Týden lidských práv 2012

Při příležitosti Dne lidských práv (10. prosince) v Brně již tradičně probíhá týden diskusí, promítání i kulturních akcí. NaZemi v rámci programu uvede například diskusi "Living wage" – mzda, ze které lze vyžít (11. 12. 2012) nebo zpřístupní část výstavy Supermarket Svět v Alfa pasáži.

Program najdete na Facebooku Týdne lidských práv ZDE.

 

Zveme Vás na Večery v knihovně: přijďte si poslechnout zajímavé informace, diskutovat, seznámit se...

20. 11. 2012, 18:30 hod. - Brněnské alternativy nakupování a spotřeby – jaké možnosti přináší Komunitou podporované zemědělství, LETSystem nebo Bio Banka?


Více informací a program Večerů v knihovně na prosinec a leden najdete ZDE.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz