logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

1/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, kupujete si občas banány v supermarketu? Víte, že supermarkety jsou nejvlivnějšími hráči v dodavatelském řetězci tropického ovoce? I díky tomu, že zneužívají svou sílu a dodavatelům ovoce platí neúnosně nízké ceny, vykazují obrovské zisky. Pomozte nám zabránit supermarketům ve zneužívání jejich vyjednávací síly!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

O továrně v Číně s dobrými pracovními podmínkami jsem nikdy neslyšela

May Wong

O tom, jak se provádějí výzkumy v čínských továrnách, jak se liší továrny na outdoorové oblečení od těch ostatních a o tom, jak lze napracovat 300 hodin měsíčně přesčas, jsme si povídali s May Wong, aktivistkou hongkongské nevládní organizace Globalization Monitor. May Wong nás navštívila v prosinci 2011 v rámci kampaně Ušili to na nás!

Rozhovor si můžete přečíst zde.

Fair trade neznamená jen garantované minimální výkupní ceny

děti s mandarinkami

V posledních dvou letech je cena kávy na světovém trhu tak vysoká, že drobní pěstitelé kávy v Peru by svoji produkci mohli prodat i za vyšší cenu, než dostanou od fairtradového družstva. Proč tedy v systému fair trade zůstávají?

V Peru jsme strávili celkem 3 týdny intenzivním cestováním po družstvech, která obchodují v rámci systému fair trade. Během výpravy jsme vedli nespočet rozhovorů s managementem družstev a jejich členy – pěstiteli kakaa, kávy a cukrové třtiny. Chtěli jsme zjistit, zda fair trade opravdu pomáhá zlepšit jejich životní situaci.

Přečtěte si článek na fairtrade.cz

STRUČNĚ

Výzva k regulaci supermarketů! Kampaň Za férové banány! apeluje na Evropskou unii, aby regulovala dominantní pozici supermarketů na trhu a jejich vyjednávací sílu, a snížila tak negativní dopady jejich jednání na pracovníky, malé pěstitele a jejich komunity v rozvojových zemích. K tomu potřebujeme vaši pomoc!

Podepište petici na: zaferovebanany.cz!

banány

Začněte nový rok s knihou z knihovny NaZemi! Publikace a audiovizuální materiály zahrnují např. témata fair trade, odpovědné spotřeby a rozvojové spolupráce. Knihovnu najdete v Brně na Kounicově 42. Mimobrněnským můžeme publikace zaslat poštou, v Praze je k dispozici studijní koutek v obchodě NaZemi na Korunní 91. Z aktuálních novinek představujeme knihu Deana Cycona „Javatrekker: Dispatches From the World of Fair Trade Coffee“, popisující dobrodružné putování za pěstiteli fairtradové kávy. Katalog publikací najdete na

www.nazemi.cz/knihovna

NaZemi má svůj youtube kanál! Prohlédněte si videa z našich happeningů nebo záznamy z vystoupení v televizi! Uvidíte naši práci v pořadech, jako jsou Sama doma, Ekonomika ČT 24 nebo Dobré ráno s ČT.

http://www.youtube.com/user/NaZemicz/featured

Videa rozčleněná podle kategorií najdete zde.

Fairtrade zelenina vyvolává pochyby. Fairtrade International již certifikuje i čerstvou zeleninu ze zemí Latinské Ameriky. Jedná se například o brambory, mrkev, zelí nebo špenát. NaZemi se domnívá, že není důvod dovážet z rozvojových zemí, a tedy přes půl světa, zeleninu, kterou si každý může vypěstovat doma na zahrádce nebo ji i v supermarketu koupit od místního či alespoň evropského pěstitele. Budeme rádi za váš názor na „zeleninový“ standard! Pište na tomas.bily@nazemi.cz.

Podpořte petici adresovanou Evropské komisi, která pomůže zabránit supermarketům ve zneužívání jejich vyjednávací síly!

www.zaferovebanany.cz

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.svetvnakupnimkosiku.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz