logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

12/2016
Newsletter NaZemi

Milí, milé,

přinášíme vám poslední porci novinek z činnosti naší organizace v tomto roce. Kdo si chce odpočinout od vánočních příprav, může se začíst například do našeho výzkumu o (ne)přítomnosti toxického chromu v našich botách, do publikace o oděvním průmyslu nebo o tom, jak to chodí, když děti vzdělává armáda. 

Příjemné čtení i krásné Vánoce vám za celé NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

P.S.: Kdo potřebujete ještě nakoupit nějaké etické vánoční dárky, můžete tak učinit na našem středečním večírku nebo v e-shopu obchod.nazemi.cz, zn. Férový Ježíšek.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Výzkum: Boty už neobsahují škodlivý šestimocný chrom

Výzkum - šestimocný chrom

Evropští spotřebitelé a spotřebitelky se již nemusejí obávat nadlimitní přítomnosti škodlivého šestimocného chromu ve své kožené obuvi. Prokázal to výzkum, který jsme provedli v rámci našeho mezinárodního projektu Obuj se do toho. Chrom nebyl prokázán u žádného z 64 párů bot zakoupených ve 12 evropských zemí. Výzkumníci zkoumali kožené boty od 23 firem. Více informací najdete zde.

Vydali jsme publikaci Život s oblečením

Život s oblečením

Nikdo z nás zřejmě nedokáže spočítat, kolik má doma ve skříni ukryto nejrůznějších kousků oblečení. Oděvy v České republice rozhodně nejsou nedostatkovým zbožím. Jsme zvyklí je měnit podle sezóny i aktuálních trendů. Kde se ale všechno to oblečení v obchodech bere? Více informací a odkaz ke stažení publikace zdarma najdete zde.

Když děti vzdělává armáda

POKOS

Jednou z důležitých výzev globálního vzdělávání, jemuž se v NaZemi věnujeme, je i porozumění příčinám a důsledkům mezinárodních konfliktů a nakládání s nimi ve prospěch konstruktivních a mírových řešení. Cítíme proto potřebu vyjádřit se k podobě tzv. branné výchovy na základních školách realizované armádním programem POKOS. Přečtěte si článek kolegyně Petry Frühbauerové k tomuto tématu.

Objevte příběh banánů

Za férové banány

O letních prázdninách se Standa z NaZemi a Bára a Pája z Ekumenické akademie vydali do Panamy a Kostariky, aby na vlastní kůži poznali realitu banánových plantáží a aby nasbírali fotky, videa a svědectví lidí, kteří pro nás pěstují banány. Teď si to všechno můžete prohlídnout v interaktivním dokumentu. Stojí za to! Přečíst si rovněž můžete, co o cestě řekly Bára s Pájou v rozhovoru pro aktualne.cz nebo se podívejte na reportáž TV Prima. Za férové banány!

NaZemi v médiích

Standa Komínek a Eva Malířová v Dobrém ránu

Poslechněte si na naše vystoupení v médiích. Na ČRo Plus jsme 16. 11. od 15:24 hovořili o výzkumu pracovních podmínek v indických koželužnách a továrnách na výrobu obuvi. ČRo Plus rovněž odvysílal reportáž o přístupu Global Storylines, který prosazujeme do českého školství. Další vybranou medializaci můžete najít v sekci NaZemi v médiích na našem webu nazemi.cz.

STRUČNĚ

Etické dárky: udělej radost hned třikrát

Pants to Poverty

Pokud chcete na Vánoce udělat radost nejen svým blízkým, ale třeba taky podpořit naši neziskovku i lidi v zemích globálního Jihu, pak nakupte fairtradové dobroty, řemeslné výrobky a třeba i spodní prádlo Pants to Poverty v našem Obchod NaZemi. Poslední objednávky přes e-shop, které si přejete doručit dopravní službou nebo poštou, přijímáme do úterý 20. 12. do půlnoci. Osobně je možné si vyzvednout objednávky přes e-shop v kamenném obchodě na Kounicově 42 v Brně do pátku do 15 hodin (objednávejte do čtvrtka 22. 12. do 18 hodin). Otvírací doba kamenného obchodu je pondělí až čtvrtek od 14 do 18 hodin, v pátek jen od 14 do 15 hodin. 
Fairtradové čaje

Srdečně vás také zveme na náš předvánoční prodejní večírek, kde si budete moci zakoupit veškeré námi prodávané zboží. Budeme zároveň společně tvořit a dárky vyrábět. Hrát nám k tomu bude živá hudba a chybět nebude ani fairtradová káva či čaj. Těšíme se na viděnou u nás na Kounicově 42 v Brně ve středu 21. 12. od 18 do 21 hodin.

Fairtradový kašpárek

Bez dobrovolníků a dobrovolnic by to nešlo

Jarda Biolek

Před Vánoci nám v Obchodě NaZemi pomáhá celá řada dobrovolnic a dobrovolníků, za což jim děkujeme. Jedním z nich je i Jarda Biolek, který nám ke svému působení v NaZemi řekl:
„Podle mého názoru NaZemi představuje organizaci, která opravdu reflektuje aktuální globální problémy a nabízí řadu způsobů realizace nejen pro mladé lidi. Člověk se tu mnohému naučí a k tomu se seznámí s podobně smýšlejícími a aktivními lidmi. Asi před pěti lety jsem začínal jako dobrovolník prodávat v kamenném obchodě na Pekařské, ale potom jsem se dostal i k dalším činnostem. Organizovali jsme přednášky, promítání dokumentů, diskuze, workshopy, vymýšleli vzdělávací i zážitkové aktivity. Nyní pracuji v obchodě a v předvánočním shonu pomáhám prodat fairtradové výrobky. Věřím, že NaZemi odvádí slušný kus práce v tom, aby se lidem na naší planetě žilo lépe. A nejen kvůli tomu bych zde chtěl pomáhat i v budoucnu.“

Otevřený prostor 2017: Podnikání pro lidi a planetu

Open Space

Ekumenická akademie pořádá seminář o „podnikání pro lidi a planetu“. Diskutovat se budou témata: Je „odpovědná firma“ fikce nebo realita? Jak neničit životní prostředí a přitom nekrachnout? Co je sociální a solidární ekonomika a jak funguje v zahraničí? Všichni účastníci budou zároveň i lektory a naopak. Koná se 1.–5. 2. 2017 v Horním Maršově v Krkonoších. Přihlášky zasílejte do 15. 1. 2017. Více informací najdete zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy a pedagožky.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.czThis email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
NaZemi · Kounicova 42 · Brno 60200 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp