logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

5/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, aktuální číslo Newsletteru NaZemi se věnuje převážně fair trade. Jak jinak – květen je měsícem fairtradových oslav po celém světě. Podle Fairtrade Foundation se do oslav Světového dne pro fair trade v předešlém roce zapojilo přes 230.000 spotřebitelů ve 22 zemích. Letošní Světový den pro fair trade jsme oslavili Férovou snídaní, stejně jako lidé např. v Rakousku, Austrálii, Finsku, Francii, Německu nebo Velké Británii. Díky, že jste mokli a ochutnávali s námi! :-)

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

NaZemi se chystá do Ugandy

Uganda

Zhruba v polovině července vyrazí skupinka zástupců NaZemi do východoafrické Ugandy. Hlavním cílem naší cesty bude sbírat zkušenosti v oblasti pěstování fairtradové kávy a dalších plodin. O získané informace se poté chceme podělit s českými spotřebiteli.
Buďte u toho! Napadlo nás, že by vás mohlo zajímat, jak se taková cesta připravuje, a že někteří z vás mohou mít své vlastní zkušenosti z cest po Africe či přímo z Ugandy. Máte-li chuť být s námi u přípravy cesty a zprostředkovaně i na cestě samotné, sledujte nás či rovnou přispějte svými nápady a postřehy.

Více se dozvíte ZDE.

Za férové banány!

Odvrácená strana Olympijských her: kde se šije oblečení pro sportovce

továrna na oblečení

Do čeho se obléknou sportovci na letošních Olympijských hrách v Londýně?

Oblečení, které budou mít na sobě, ušili dělníci a dělnice v textilních továrnách v Číně, na Filipínách a Srí Lance, kde svou výrobu zadávají firmy jako Adidas, Next, Nike, North Face či Speedo. Dělníci pracují průměrně 12 hodin denně, jsou nuceni pracovat přesčas a to vše za mzdu, která nestačí ani na jídlo.
Dělníci v továrně společnosti Next na Srí Lance popsali, že továrna využívá externího agenta k najímání krátkodobých pracovních sil. Pracovníci najatí agentem se museli pravidelně po dokončení směny v jedné z továren přesunout do druhé továrny, kde pracovali do půl třetí ráno. Druhý den v 8 hodin ráno nastupovali opět v továrně Next.

Více si můžete přečíst zde.

STRUČNĚ

Přišli jste posnídat i zmoknout - stálo to za to! :-) „Brno hlásí zatím 70 lidí a déšť!“ „V Polné lije jako z konve, snídáme v průjezdu knihkupectví!“ „V Třebíči jsme museli utéct do cirkusového šapitó!“ „V Uherském Hradišti máme krásně, snídáme na sluníčku!“ Takové zprávy, připomínající meteorologické hlášení z regionů České republiky, zaznívaly letos z úst jednotlivých organizátorů Férové snídaně ve vašem městě. I přes nepřízeň počasí posnídalo více než 1800 lidí. Děkujeme!

Férová snídaně v Brně

Obrázky a info z akce najdete ZDE.

Evropský soudní dvůr vyjádřil podporu fair trade ve veřejných zakázkách. Dobrá zpráva pro úřady, které chtějí nakupovat fairtradové výrobky! Evropský soudní dvůr vydal dlouho očekávané vyjasnění právních předpisů potvrzující, že fairtradová kritéria mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek. Potvrdila se tak správnost úsilí veřejných zadavatelů napříč Evropskou unií - mohou dát přednost nabídce, která zahrnuje fairtradová kritéria.

Více informací o rozhodnutí soudu ZDE.

logo Fairtrade

Fairtrade International oslavila 15 let od svého založení. Hnutí fair trade má své základy sice již ve 40. letech minulého století, jeho nejznámější symbol - modrozelená certifikační známka - se však zrodil právě před 15 lety. Fairtrade International (FI) vznikla v dubnu roku 1997, tedy v době, kdy o původu fairtradových výrobků prodávaných v Evropě a Severní Americe vypovídalo sedm různých známek udělovaných podle různých pravidel. FI má nepopiratelnou zásluhu právě ve sjednocení pravidel certifikace a označování zboží, což spotřebitelům zjednodušilo orientaci. Zprávu  FI vydanou k příležitosti jejích patnáctých narozenin si můžete

přečíst zde.

NAZEMI I NA NETU! Spustili jsme nový E-SHOP!

Najdete v něm nejen vybrané fairtradové kávy, čaje či čokolády, ale i kosmetiku a řemeslné výrobky. E-shop slouží také jako cesta k nákupu všech vzdělávacích publikací vydaných Centrem globálního rozvojového vzdělávání NaZemi. Navštivte nás na adrese:

OBCHOD.NAZEMI.CZ

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz