logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

12/2015
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, 

posíláme vám náš letošní poslední zpravodaj a doufáme, že tématům, kterým se v NaZemi věnujeme, zůstanete věrní i příští rok. Tip pro vás – pokud se vydáte na sváteční procházku, stáhněte si naši aplikaci Change Your Shoes,  která bude počítat vaše kroky. Stanete se tak součástí petice, jež má přispět ke změně pracovních podmínek v obuvnickém průmyslu.

Krásné Vánoce vám za celé NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Drsný příběh kůže z Itálie

Kožené boty

Pracovní podmínky zaměstnanců v italských koželužnách, především v oblasti Santa Croce, jsou mnohdy za hranou zákona. Uvádí to právě zveřejněný výzkum A tough story of leather. Provedly ho italské organizace Centro Nuovo Modello di Sviluppo (CNMS) a Campagna Abiti Puliti (CAP), které jsou stejně jako NaZemi součástí mezinárodního projektu Change Your Shoes. Výzkum je částí širšího materiálu zaměřeného na zpracování kůže.

Více informací naleznete zde.

Internetové kampaňování funguje

Foto

Podepisování petic a apelů nebo facebookový tlak. Stačí pár kliknutí na webu a je to. Ale vede to k něčemu? V NaZemi se věnujeme internetovému kampaňování, protože umožňuje jednoduché zapojení aktivních spotřebitelů. V posledních letech jsme touto cestou přispěli ke dvěma velkým úspěchům: proplacení odstupného ze strany adidasu a naplnění kompenzačního fondu obětem Rana Plaza. Oba příklady ukazují na účinnost spotřebitelského nátlaku na globální značky.

Více si můžete přečíst zde.

Proč je tady fair trade? Konkrétní ukázka na příkladu kávy

Káva

Káva je jedním z nejprodávanějších fairtradových produktů. Většinou ji pěstují drobní pěstitelé na strmých svazích svých vlastních políček. Za svou produkci nedostávají zaplaceno ani tolik, kolik sami museli investovat do pěstování, natož aby z prodeje mohli důstojně žít. Přečtěte si, jak může pěstitelům pomoci systém fair trade.

Proč nám vadí klimatické změny

Kávová rez na listech

Klima se mění a zásadně ovlivňuje fungování celé planety. V posledních letech dochází k extrémním výkyvům počasí, objevují se mimořádné povodně i období sucha. Mezivládní panel pro změny klimatu dokazuje, že oteplování je způsobeno lidskou činností. Naše průmyslová společnost je postavená na spotřebě fosilních paliv a důraz na ekologicky neudržitelný růst ekonomiky ohrožuje podmínky pro život. Změna klimatu má dopad na zemědělství, snižuje se potravinová bezpečnost a biologická diverzita. Klimatické změny jsou také jednou z příčin současného pohybu lidí prchajících do Evropy.

Více zde.

STRUČNĚ

Nakupujte férově: jsme tu pro vás až do 23. 12.

Vánoční balíček

Náš Obchod NaZemi funguje až do 23. 12. od 10 do 18 hodin. Pokud se jedná o osobní odběr, garantujeme vyřízení objednávek a připravení k jejich vyzvednutí ještě 23.12. Mezi svátky máme zavřeno a těšit se na vás budeme po novém roce. Pro jakékoli dotazy a přání kontaktujte Kristýnu Břečkovou – kristyna.breckova@nazemi.cz, tel.: 778 702 900.

Anna Polívková tváří naší kampaně Obuj se do toho

Anna Polívková

Jsme rádi, že se Anna Polívková stala tváří naší kampaně Obuj se do toho. Na začátku prosince jsme ji informovali o dosavadních výsledcích kampaně. Setkání se uskutečnilo v Brně po Annině představení, ve kterém účinkuje s Martou Issovou. Kdo jste ještě neviděl video, ve kterém se vydala podívat, co se ukrývá na druhém konci její tkaničky od bot, podívejte se

Podpořte změnu v obuvnickém průmyslu pomocí aplikace Change Your Shoes

Change Your Shoes

Děkujeme všem 1990 lidem, kteří si v ČR stáhli naši aplikaci Change Your Shoes. Společně jste ušli téměř 3 mil. kroků. Pro srovnání: v Rakousku si aplikaci stáhlo 612 lidí, ale společně ušli 4x více (11,5 mil.) kroků. Celkově jsme v Evropě nachodili 30 mil. kroků. Potřebujeme však ještě jednou tolik. Pomozte nám a choďte! Jedná se o formu „petice“ za změnu podmínek v obuvnickém průmyslu, kterou předáme evropským politikům. 
iOS
https://itunes.apple.com/app/id1003067797
Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cantat.cys

Náš projekt Skauti NaZemi oslovil předsedu WOSM

João Armando Gonçalves s Evou Malířovou a Petrou Vackovou

Projekt Skauti na Zemi, který vedeme, má významný mezinárodní přesah. Kromě toho, že jsou do jeho realizace zapojeny organizace ze sedmi zemí Evropy, zajímá se o něj i João Armando Gonçalves, předseda Světového skautského výboru WOSM (World Organisation of the Scout Movement). Podívejte se také na fotografie z naší nedávné konference Re-imagining Futures – pražskou část najdete zde a pokračování v Litomyšli tady.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz