logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

04/2014
Newsletter NaZemi

Vážení a milí příznivci NaZemi,
 
dubnové novinky z NaZemi jsou opravdu nabité. Při příležitosti smutného ročního výročí zřícení bangladéšských továren v Rana Plaza jsme pro vás shrnuli, co se v oblasti pracovních podmínek za tu dobu (ne)změnilo. Zjistěte, jak je na tom vaše oblíbená oděvní značka v oblasti vyplácení důstojné mzdy. Podívejte se, kteří kandidáti do Evropského parlamentu podporují spravedlivé obchodování.
Ráda bych vás také upozornila na dvě videa – jedním vás srdečně zveme na Férovou snídani, která se uskuteční už za 24 dní v sobotu 10. května, druhé „inzeruje“ živé spotřebiče.
Pokud budete mít čas, tak se za námi stavte v pátek 25. dubna na NGO Marketu v Praze.

Za NaZemi
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Zapište si do diářů – 10. května férově snídám!

Miluj svého pěstitele

Rádi piknikujete a chtěli byste podpořit fair trade a lokální výrobky? Pak vás zveme v sobotu 10. května na již čtvrtý ročník Férové snídaně ve vašem městě. Kde přesně se snídá, najdete na webových stránkách www.ferovasnidane.cz nebo na www.facebook.com/ferovasnidane.

Letos jsme pro vás připravili hned několik zvacích videí. Podívejte se na první z nich.

Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách

Demonstrace odborářů v ulicích Dháky

Žádná z 50 oslovených evropských oděvních společností není schopná dělníkům či dělnicím zajistit důstojnou mzdu. V důsledku toho lidé, kteří pro nás v zemích globálního Jihu šijí většinu našeho oblečení, nemají dostatek financí na pokrytí ani takových základních potřeb jako jsou jídlo, oblečení nebo bydlení. Vyplývá to z právě uveřejněného výzkumu, který jsme provedli společně s mezinárodní platformou Clean Clothes Campaign.

Čtěte zde.

Změnilo zřícení továren v Rana Plaza pracovní podmínky v oděvním průmyslu?

Výročí zřícení Rana Plaza

24. dubna 2013 se v bangladéšské Dháce zřítil komplex Rana Plaza. Tragédie si vyžádala přes 1 100 obětí a 2 000 zraněných. Továrny, které v komplexu sídlily, vyráběly oblečení pro řadu známých evropských značek. Ty byly bezprostředně po jedné z nejzávažnějších průmyslových nehod oprávněně kritizovány a vyzvány k přijetí odpovědnosti a okamžité nápravě.

Rok po zřícení továren vám přinášíme shrnutí, co se v této oblasti stalo a zda se něco změnilo.

Tři desítky kandidátů do Evropského parlamentu se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování

Volím fair trade

Na tři desítky českých kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu napříč politickým spektrem se zavázaly podporovat po svém zvolení ekonomiku, v níž jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě. Stalo se tak v rámci celoevropské kampaně Volím fair trade, kterou jsme minulý týden společně s Ekumenickou akademií v ČR spustili. Kampaň podpořili také kandidáti na předsednictví Evropské komise Martin Schulz a Ska Kellerová.

Kteří kandidáti podporují spravedlivé obchodování, si můžete najít na www.volimfairtrade.cz.

Podívat se na video s kandidátkou za ČSSD Zuzanou Brzobohatou můžete tady.

STRUČNĚ

Další fakulta a další město v ČR se staly fairtradovými

ČZU Fairtradová fakulta

Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze splnila požadavky mezinárodní kampaně a obdržela titul Fairtradová fakulta. Jde o druhou fakultu v ČR, která oficiálně podporuje fair trade. Požadavky kampaně splnilo rovněž město Mladá Boleslav a stalo se tak prvním statutárním městem u nás, které získalo titul Fairtradové město.

Centrum Syřiště: recyblešák nebo promítání filmů o domorodých národech

Centrum Syřiště

Máte doma oblečení, které už nenosíte, knihy, které vám leží dlouhou dobu zaprášené na polici nebo hrnek, který nevypadá jako váš vysněný „šálek čaje“? Přineste je 26. dubna do Centra Syřiště, můžete obohatit sebe i ostatní jednoduchou výměnou nepotřebných, recyklovaných věcí. Podrobnosti a další program centra naleznete na www.facebook.com/syriste nebo zde.

Den Země budeme slavit v Syřišti i na hradě Veveří

Den Země

Přijďte s námi oslavit Den Země na hrad Veveří. Akci pořádá již tradičně Lipka. NaZemi tam bude mít stánek s aktivitami pro děti a prodejem fairtradových výrobků. Koná se 26. dubna od 10 hodin na nádvoří hradu Veveří. Více zde.

Zveme vás na TEDxBrno

TEDxBrno

NaZemi je partnerem TEDxBrno. Setkejte se se zakladatelem Zdravotního klauna Garym Edwardsem, vypravěčem Martinem Hakem nebo žurnalistkou Pavlínou Kvapilovou na inspirativním setkání TEDxBrno 28. června. Unikátní formát spojuje chytré, nápadité a komunikativní lidi napříč oborovými škatulkami a dává jim možnost nahlížet za hranice profesních světů, kde se obvykle pohybují. Registrace probíhá od 12. května. Více informací na www.tedxbrno.cz.

Jsme na NGO Marketu v Praze

NGO Market

Přijďte si za námi popovídat nebo nakoupit fairtradové dobroty. V pátek 25. dubna od 11 do 18 hodin budeme v Praze na 15. veletrhu neziskovek, který proběhne v Národní technické knihovně. Na jednom místě se budete moci seznámit s více než 200 neziskovými organizacemi z celé České republiky i zahraničí. Vstup na akci je zdarma. Více zde.

Vtipná antireklama. Anebo až tak vtipná není? Co myslíte?

Žispo

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect
 

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz