logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, vánoční číslo Newsletteru NaZemi přináší dvě tematicky opravdu předvánoční výzvy - adresované banánové a hračkářské firmě se zvučnými jmény, ale méně oslňujícími pracovními podmínkami. Připojte se!
Dále tu najdete nová zjištění o odpovědnosti outdoorových firem, i tipy na dárky. Krásné a pohodové Vánoce přeje NaZemi!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Stávají se outdoorové firmy odpovědnějšími? Dozvíte se v našem průzkumu.

Alternativní text

Zahraniční outdoorové firmy začínají věnovat více pozornosti dodržování pracovních a lidských práv při výrobě svého zboží. Stále však zůstávají firmy, které společenská odpovědnost v jejich dodavatelských řetězcích nezajímá. K takovým zjištěním jsme dospěli v našem nejnovějším průzkumu, který jsme provedli mezi 25 outdoorovými firmami. Na průzkumu jsme spolupracovali s mezinárodní organizací Clean Clothes Campaign. Zároveň jsme vydali i studii shrnující situaci na outdoorovém trhu v posledních třech letech.

Do skupiny „pokročilých“ spadají firmy zahraniční provenience, nikoliv české outdoorové firmy, které většinou oblast společenské odpovědnosti v dodavatelských řetězcích nijak nereflektují. Ze zahraničních lze uvést jako příklady dobré praxe firmy Mammut, Odlo, Jack Wolfskin, Vaude nebo Haglöfs. Například firma Vaude vstoupila do nezávislé vícestranné iniciativy Fair Wear Foundation a podílí se na výzkumu s názvem Living Wage Study, který zjišťuje, zda by se navýšila cena produktu, pokud by zaměstnanci dostali za svoji práci lépe zaplaceno.

Více se dozvíte ZDE.

 

Předvánoční hračkový apel: odešlete výzvu Mattelu, aby přestal nelegálně zacházet s dělníky!

Alternativní text

Nejnovější výzkum našich partnerů potvrdil špatné pracovní podmínky v továrnách na hračky firmy Mattel. China Labor Watch vydala 28. listopadu 2012 novou výzkumnou zprávu o pracovních podmínkách ve čtyřech továrnách - jednu z nich Mattel přímo vlastní, u ostatních tří se jedná o subdodavatele. Výzkumníci získávali informace formou rozhovorů s dělníky z továren nebo ze své vlastní zkušenosti – nechali se totiž v továrnách najmout jako dělníci. 

I když Mattel přijal etický kodex jako jeden z prvních v hračkářském odvětví, pracovní podmínky v jeho dodavatelském řetězci tomu neodpovídají. Různé výzkumné zprávy ukazují, že za posledních 15 let se pracovní podmínky zhoršují jak v továrnách přímo vlastněných firmou, tak v dodavatelských továrnách, které Mattel nevlastní, kde se „jenom“ vyrábí jeho hračky.

Odeslat výzvu můžete ZDE.

STRUČNĚ

Apelujte s námi na vývozce banánů Bonita - pátá největší banánová firma porušuje práva a neplatí daně

Alternativní text

Na pobřeží Ekvádoru, na obrovské plantáži Los Alamos, byla v září propuštěna Lorena Burgos Anangono ze své práce - stěžovala si na to, že za ni nedostává ani minimální legální mzdu. Plantáž patří 5. největší banánové firmě Noboa, která vyváží banány pod značkou Bonita. Porušování lidských a pracovních je tu již dlouho na denním pořádku. V posledních deseti letech neprojevovala firma Noboa vůči zaměstnancům na své plantáži Los Alamos nic jiného než nesnášenlivost a represi. Neváhala použít výhrůžky, zastrašování i násilí, jen aby zaměstnance odradila od vstupu do odborů, díky nimž by mohli hájit svá práva.

Výzvu můžete odeslat ZDE.

 

Obchody NaZemi mají před Vánoci otevřeno i v sobotu a v e-shopu najdete spoustu nových věcí!

Alternativní text

Chybí Vám ještě nějaký dárek či drobná pozornost? U nás si určitě vyberete! V obchodech NaZemi je před Vánoci spousta novinek: hračky, šátky, pudinky, lahodné sušenky s romantickými názvy, třeba kakaové pusinky či medové měsíčky :-)  

Nemůžete k nám zajít osobně? Přes náš e-shop možno objednávat až do středy 19.12. – a do Štědrého dne budou dárky u Vás!

Více se dozvíte ZDE.

 

Adventní ochutnávky v obchodě NaZemi v Brně

V sobotu 15. 15. budeme malovat perníčky! Vezměte s sebou své ratolesti a přijďte si namalovat ten svůj. V pondělí 17. 12. Vám k povzbuzení do nového týdne nabídneme peruánskou kávu Machu Picchu. A v pátek 21.12. bude v obchůdku probíhat ochutnávka čerstvě upečeného férového cukroví, které budete mocí zapít naší kávou Fair Café, zeleným čajem Fair Trade Original nebo Earl Grey čajem TraidCraft. Přijměte naše pozvání!.

Více se dozvíte na Facebooku obchodu.

 

Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek

Až 100 tisíc migrantů a migrantek s dlouhodobým pobytem v ČR je vyloučeno z veřejného zdravotního pojištění. NaZemi se rozhodlo podpořit Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek, která má za cíl migranty do tohoto systému zahrnout.

Více se dozvíte ZDE.

 

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  VÍTE S ČÍM SI HRAJETE?
FAIR TRADOVÁ MĚSTA |  ZA FÉROVÉ BANÁNY

bottom side effect

Za celý tým NaZemi Vám příjemné prožití vánočních svátků přeje Vanda Jarošová.

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz