logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

09/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

rádi bychom se s vámi v říjnu potkali na Týdnu kávy apokud zvažujete zapojení do projektu Fairtradová města, tak i na Národní fairtradové konferenci. Učitelům doporučujeme ke stažení metodiku Obr od Bodláčí hory, firmám pak nabízíme fairtradové vánoční balíčky. Vedle toho vám přinášíme také spoustu dalšího zajímavého čtení, třeba o nevinnosti Applu nebo o situaci v oděvním průmyslu v Kambodži, kde se šijí oděvy i pro náš trh.

Příjemné čtení vám za NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Apple a jeho nekonečná píseň o nevinnosti

Apple

Společnost Apple představila minulý týden novou řadu svých produktů i nablýskanou novinku Apple Watch. Jednu z nejočekávanějších letošních událostí IT průmyslu doplnilo vystoupení rockové legendy U2, která po pěti letech vydala své nové album Songs of Innocence exkluzivně na iTunes. Zprávy z čínských dodavatelských továren o nepohodě zaměstnanců a vážném porušování pracovních standardů, které my, nadšení spotřebitelé, považujeme za běžné, v podstatě zanikly. Vše důležité nám Bono Vox za souhlasného přikyvování Tima Cooka řekl písní. Čtěte zde.

Nabídka pro firmy: vánoční fairtradové balíčky

Vánoční balíček

Českým firmám nabízíme dárkové balíčky s fairtradovými výrobky pro zaměstnance nebo obchodní partnery. Fairtradové balíčky jsou jedním ze symbolů společenské odpovědnosti firmy a jsou ideální pozorností k Vánocům nebo při významných příležitostech. Fair trade pěstitelům zaručuje mimo jiné férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Více informací zde.

Dělnice v kambodžských oděvních továrnách požadují vyšší minimální mzdu

Kambodža

Ve středu17. září, proběhly masové demonstrace zaměstnanců oděvních továren v Kambodži za zvýšení minimální mzdy ze 100 na 177 USD. Požadavky dělnic, dělníků a odborů podporují mezinárodní odbory IndustriAll, platforma Clean Clothes Campaign včetně NaZemi a řada dalších nevládních organizací v Evropě, Austrálii, USA i Kanadě. Jejich představitelé zároveň požadují, aby se oděvní společnosti přihlásily k odpovědnosti, podpořily v požadavcích zaměstnance svých dodavatelských továren a zavázaly se, že navýšení minimální mzdy budou reflektovat, zohlední je při zadávaní dalších zakázek a stanou se tak lídrem na cestě k důstojné mzdě (living wage). Více zde.

Global Storylines: stáhněte si metodiku příběhu Obr od Bodláčí hory

Obr titulka

Od roku 2013 pilotujeme na českých školách skotský přístup Global Storylines. Je to výsledek naší snahy přinášet do výuky takové metody, které vedle přemýšlení a poznávání souvislostí umožňují dětem zapojit se a dávají jim bezpečný prostor pro jednání. Do experimentu s námi šly tři školy v okolí Brna, kromě školy v Drásově také ZŠ a MŠ v Ostopovicích a ZŠ a MŠ v Ivančicích-Řeznovicích. Po prvním roce se přidalo dalších sedm škol. Postupně budeme testovat několik globálních příběhů. Metodiku prvního z nich jsme již úspěšně vyzkoušeli a přinášíme vám ji ke stažení zde.

STRUČNĚ

Jsme na Týdnu kávy

Káva

Taky milujete kávu jako my? Tak navštivte náš stánek na festivalu Týden kávy. Kávové trhy budou otevřeny pro veřejnost ve dnech 3. a 4. října od 11 do 19 hodin v prvním patře na ulici Zelný trh 14 v Brně. Můžete ochutnat naši vlastní kávu Fair Café připravovanou na špičkové espresso mašině! A pokud vás zajímá, jak funguje fair trade, přijďte na Zelný trh 14 ve čtvrtek 2. října od 17 hodin na přednášku Standy Komínka z NaZemi.

Přijďte se inspirovat na Národní fairtradovou konferenci

Logo Národní FT konference

Zvažujete zapojení do kampaně Fairtradová města nebo Fairtradové školy? Chcete aktivně podporovat fair trade ve svém okolí? Pak právě vám nabízíme příležitost zúčastnit se Národní fairtradové konference, která se uskuteční ve čtvrtek 16. října v konferenčních prostorech Administrativního a školicího centra Cejl (Cejl 73, Brno). Cílem je vytvořit společný prostor pro sdílení praktických zkušeností a kontaktů, spolupráci i vzájemnou motivaci k podpoře fair trade v České republice. Přihlašovací formulář najdete mezi aktualitami webu www.fairtradovamesta.cz.

Od 29. 9. do 5. 10. budeme mít v Obchodě NaZemi zavřeno

Obchod NaZemi

Omlouváme se za chybu, kterou jsme uveřejnili v minulém čísle. Obchod na Pekařské 22 bude z důvodu rekonstrukce nakonec uzavřen až od 29. září do 5. října. Po otevření se můžete mj. těšit na novou nazemáckou produktovou řadu Fair Tea a Fair Café.

Začali jsme spolupracovat se skauty

Skauti

Ve spolupráci s Katedrou rozvojových studií UP v Olomouci a několika neziskovými organizacemi realizujeme projekt Skauti pro rozvoj, který pomůže skautům s promítáním témat globálního rozvojového vzdělávání do programu skautských oddílů.
Co na to skauti? Čtěte zde.

Máme další Fairtradovou školu

ZS Dukelská

Mladá Boleslav v minulém týdnu zažila nápor fair trade. Zastavil se zde Čokobus s kampaní Za férovou čokoládu a v parku Výstaviště informoval, že čokoláda má i svoji temnou stránku. Následným zlatým hřebem programu bylo předání titulu Fairadová škola 5. ZŠ Dukelská.
Více o akci zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz