logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

10/2015
Newsletter NaZemi

Milí přátelé NaZemi,

v listopadu vás srdečně zveme hned na dvě námi pořádané konference. Jednou z nich je Fórum pro změnu, které je otevřené jak odborníkům, tak i laikům. Společně se pokusíme přispět ke změně podmínek v oděvním a obuvnickém průmyslu. I váš hlas se počítá! Druhou z nich je konference Re-imagining Futures, na které vystoupí hned osm zajímavých hostů z celého světa – od Keňana žijícího ve slumu, přes indického inženýra věnujícího se alternativním energetickým zdrojům až po brazilské experty na globální rozvojové vzdělávání. Přihlaste se ještě dnes.

Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Hennes & Mauritz neplní sliby a klame veřejnost

H&M

Oděvní gigant, který se dlouhodobě prezentuje jako lídr v přístupu k etické, odpovědné a udržitelné produkci, se bohužel navzdory svým prohlášením nedokáže s řadou svých závazků vypořádat. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné mezinárodními nevládními organizacemi CCC , ILRF , MSN a WRC. Ani jeden z klíčových dodavatelů H&M zatím neodstranil všechny závažné závady a neprovedl potřebné opravy, které by zaměstnancům továren zajistily bezpečnější pracovní prostředí.

Více informací si můžete přečíst zde.

Fórum pro změnu: přispějte i Vy k našemu úsilí o změnu podmínek v obuvnickém průmyslu

Fórum pro změnu

Chcete přispět ke změně pracovních podmínek v obuvnickém a oděvním průmyslu? Nyní máte možnost. Přijďte nám to říct na konferenci Fórum pro změnu. Budou na ní zástupci z řad firem, politiků, státní správy, akademické sféry i občanské společnosti. Každý hlas se počítá. Fórum pro změnu bude současně probíhat v dalších 11 zemích. Výsledky jednotlivých fór předáme představitelům Evropské unie na konci roku 2015. Konference se koná 3. listopadu v Goethe-Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha).

Více informací a přihlášku najdete zde.

Keňan ze slumu či veterinářka z Indie přijedou inspirovat české skauty. Buďte u toho taky

Re-imagining Futures

Jak se žije ve slumu v Keni, co na globální oteplování říká indický expert na obnovitelné zdroje, jaké zkušenosti má Ir věnující se mezikulturnímu řešení konfliktů? O těchto a podobných otázkách přijedou se skauty ze sedmi evropských zemí do Prahy diskutovat lidé žijící v keňských či brazilských slumech, Indka zabývající se původními indickými komunitami, indický inženýr věnující se alternativním energetickým zdrojům či brazilští experti na globální rozvojové vzdělávání. Stane se tak 19. listopadu na mezinárodní konferenci Re-imagining Futures, kterou pořádáme společně s Junákem. Konference má cíl motivovat skauty, ale i nejširší veřejnost, k uskutečňování pozitivních změn ve svém okolí s vědomím toho, jaký mají význam pro celek.

Přihlaste se na konferenci taky, skautství není podmínkou. Více zde.

Opět budeme součástí týdne globálního vzdělávání

Týden globálního vzdělávání

Už podruhé se české organizace zapojí do Týdne globálního vzdělávání, celoevropské akce pořádané již od roku 1999. Podtitul letošní akce zní: Jsme na jedné lodi. Do týdne se může zapojit i česká veřejnost v Praze, Brně a Olomouci už podruhé prostřednictvím organizací Varianty – Člověk v tísni, ADRA, ARPOK, Charita ČR, NaZemi, SEVER, MKC Praha, Informační centrum OSN, Junák – český skaut a NIDV. Diskuze, promítání, výstavy a mnoho dalších akcí budou probíhat od 14. do 22. listopadu 2015.

Program naleznete  zde.

Zúčastnili jsme se mezinárodního fóra Living Wage Now

Living wage now

Mezinárodního fóra k důstojné mzdě v dodavatelských řetězcích oděvního průmyslu, které uspořádala platforma Clean Clothes Campaign, se zúčastnilo přes 250 zástupců zaměstnanců dodavatelských továren, mezinárodních oděvních značek, představitelů Mezinárodní organizace práce (MOP), akademiků, politiků a nevládních organizací. I my jsme byli u toho.

Na čem se účastníci shodli a co vše se na fóru řešilo, si můžete přečíst zde.

STRUČNĚ

Nabízíme vánoční fairtradové balíčky do firem i pro jednotlivce

Fairtradové balíčky od NaZemi

Na vaše přání, dle vašich finančních možností vám připravíme ve větším i menším množství krásné vánoční balíčky s obsahem fairtradových produktů dle vašeho výběru. Můžete tak své zaměstnance, kolegy, kamarády nebo rodinu obdarovat něčím, co udělá radost i fairtradovým pěstitelům. Podpoříte je tak v jejich úsilí uživit se svojí prací za důstojných podmínek. Co všechno se dá do balíčku zabalit, si můžete najít na obchod.nazemi.cz nebo si vybrat z již hotových balíčků tady. Pro radu či speciální přání pište Kristýně (kristyna.breckova@nazemi.cz). Zboží balíme do krabičky z recyklovaného papíru s přírodní náplní. 

Pro všechny, kdo chtějí vědět, jak vznikají naše boty

Titulka brožury Obuj se do toho

Máme novou brožuru, která stručně a výstižně shrnuje, za jakých podmínek vzniká naše obuv a co mohou firmy, vlády i spotřebitelé pro změnu těchto podmínek udělat. K nakouknutí i stažení zde.

Slavíme milion!

Video s Annou Polívkovou

Máme radost. Video z naší kampaně Obuj se do toho se v ČR dostalo k více než 1 milionu lidí. Anna Polívková v něm objevuje, co nebo kdo se nachází na druhém konci tkaničky z její boty. Video pro nás natočilo studio Družina.

Svět se dá vybarvit, stáhněte si omalovánky o fair trade

Omalovánky Svět se dá vybarvit

Vytvořili jsme nové antistresové omalovánky o kávě. Pásovec vás v nich vezme do vysokých hor, kde se mezi keříky kávovníku arabského rád schovává. Ukáže vám lidi, kteří se keříkům věnují. A jak se káva dostane z rodinných políček pěstitelů až do vašeho šálku. Poučné pro děti i pro dospělé, hravá forma zaručena. Zdarma si je můžete stáhnout zde.

Už potřetí jsme o víkendu společně pracovali se skauty

Třetí skautský víkend

Společně s Junákem usilujeme o to, aby skauti a skautky vnímali svět celistvě a v souvislostech a aby díky tomu dokázali domýšlet dopady svého jednání. Proto jsme připravili už třetí víkendové setkání skautských expertů se zaměřením na globální rozvojové vzdělávání. Proběhlo na začátku října v Nížkovicích u Slavkova u Brna. Tématem víkendu byly lektorské dovednosti a práce s vlastními východisky. Podívejte se na fotky sem.

NaZemi v médiích

Standa Komínek v Dobrém ránu

V září a říjnu se nám podařilo zaplnit mediální prostor hned několika našimi projekty. Více než 80 příspěvků bylo publikováno v celostátních, ale i regionálních, médiích o naší Výstavě na stromech, která byla letos zaměřená na pěstitele kávy. Poslechnout si nás můžete třeba na Českém rozhlase (od 35. minuty). Média věnovala pozornost také naší návštěvě z Guatemaly a Mexika. Podívejte se například na Dobré ráno od 28. minuty, 37. minuty a 66. minuty (téma fair trade). O kampani Obuj se do toho hovořila v Radiofóru Českého rozhlasu Anna Lazorová nebo Petr Mareš v pořadu České televize @online. Informace o kampani se objevily i v celé řadě dalších mainstreamových médií (onadnes.cz, zena.cz, Vlasta atd.).

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz