logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

07/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
 
byli bychom v NaZemi rádi, kdybyste si mezi prázdninovými výlety našli čas a podepsali petici směřovanou na společnost adidas, která po jejím vedení požaduje vyplácení důstojné mzdy dělníkům v jejich dodavatelských továrnách. Kdo si najde čas i na čtení, tak doporučuji výsledky čerstvě zveřejněného výzkumu, který boří mýtus o tom, že oděvy vyráběné v Evropě a Turecku jsou z hlediska pracovních podmínek „lepší“ než ty, které se vyrábějí v zemích jihovýchodní Asie a v Číně.
 
Pěkné léto
 
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Fair play by mělo být podstatou fotbalu: apelujte s námi na adidas

Petice na adidas

Generální sponzor právě ukončeného mistroství světa ve fotbale v Brazílii, firma adidas, předpokládá přibližně 2 miliardy EUR na tržbách z prodeje produktů spojených s fotbalem. Naprostá většina pracujících v jejích dodavatelských továrnách si však není schopna vydělat ani na základní potřeby. NaZemi se proto připojuje k mezinárodní petici „Go All in for a Living Wage!“ směřované vedení společnosti adidas. Našim cílem je nasbírat 2 000 podpisů do 7. srpna. Veříme, že s vaší pomocí můžeme přimět velké firmy ke změně postoje. Více informací s možností podepsat petici naleznete zde.

Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně

Oděvní továrna

Nová výzkumná zpráva boří mýtus o tom, že oděvy vyráběné v Evropě a Turecku jsou z hlediska pracovních podmínek „lepší“ než ty, které se vyrábějí v zemích jihovýchodní Asie a v Číně. Podle zprávy dostávají i pracující ve východní Evropě a Turecku mzdy, které nestačí ani na pokrytí jejich základních potřeb. Minimální zákonná mzda v některých zemích Evropy je dokonce nižší než v Číně nebo Indonésii.

Více informací se dozvíte zde.

Výuka příběhem jako otevřený prostor pro inkluzi: Global Storylines v prostředí českých základních škol

MŠ a ZŠ Ostopovice

Odpovědí na výzvy, související s novým konceptem vzdělávání a jeho důrazem na globální dimenzi vzdělávání či na inkluzi ve vzdělávání, může být metoda Global Storylines. Její zavádění do praxe českých škol na 1. stupni základního vzdělávání jsme v uplynulém roce sledovaly v rámci projektu Global Storylines. Přečtěte si článek Lenky Slepičkové z Pedagogické fakulty MU Brno, která se s námi na projektu podílí. Dozvíte se mj., co tento přístup přináší žákům i učitelům a v čem je inovativní.

STRUČNĚ

Evropská komise má nového předsedu, který podporuje fair trade

Jean-Claude Juncker

Evropský parlament v úterý 15. července zvolil Jeana-Clauda Junckera na příštích pět let novým předsedou Evropské komise (EK). Je prvním předsedou EK, který se ještě před svým jmenováním zavázal k podpoře fair trade. Ostatně činil tak i jako předseda lucemburské vlády, kdy v rámci provozu svého úřadu využíval fairtradové výrobky a prosazoval fair trade ve veřejných zakázkách. Společně s dalšími představiteli fairtradového hnutí vyzýváme pana předsedu Junckera, aby své nadšení pro fair trade předal také novému týmu komisařů.

Více se dozvíte zde.

NaZemi ve fotkách a komentářích

Výroční zpráva NaZemi

Podívejte se do naší výroční zprávy za loňský rok. Na základě fotografií a krátkých komentářů si uděláte představu, čemu jsme se loni věnovali a co se nám v NaZemi podařilo.

Ptáme se 48 českých outdoorových značek na podmínky výroby

autor: Chris Zielecki


Těšte se, na podzim uveřejníme výsledky námi prováděného výzkumu mezi 48 českými outdoorovými značkami. Zprostředkujeme vám unikátní informace o tom, kde a za jakých podmínek tyto značky svoje produkty vyrábí. Jsou mezi nimi například Alpine Pro, Hannah, Humi, Husky, Loap, Rejoice, UAX, Warmpeace a další.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz