logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

4/2015
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
ráda bych vás upozornila na komentář Petra Mareše týkající se „fast fashion“ a zejména „fast sport“. Přijměte, prosím, rovněž naši pozvánku na letošní Férovou snídani. Pozvěte kamarády a udělejte si v sobotu 9. května příjemný piknik. Podpoříte tak fairtradové a lokální pěstitele! Těšíme se na vás ve více než stovce českých měst a vesnic, za NaZemi
Gabriela Štěpánková

TÉMA

Férová snídaně: rádi snídáte na zemi s hlavou v oblacích?

Férová snídaně - videoklip

Podívejte se na náš videoklip, kterým vás srdečně zveme na letošní Férovou snídani. Stojí za to! :-) V současné chvíli už máme nahlášených 106 míst, kde se bude v sobotu 9. května veřejně snídat na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů. Pozvěte kamarády, rodinu a udělejte si příjemné dopoledne i vy.

Více informací na www.ferovasnidane.cz.

Bangladéšská Rana Plaza dva roky po tragédii

Zřícený komplex Rana Plaza

V pátek 24. dubna uplynou dva roky od nejtragičtější nehody v dějinách oděvního průmyslu. Osm pater zříceného betonu továrního komplexu Rana Plaza v bangladéšské Dháce tehdy pohřbilo 1 134 lidí, převážně dělnic, a zanechalo 2 500 zraněných. Clean Clothes Campaing (CCC) s partnery připomíná tragédii výzvou k mezinárodní akci požadující okamžité vyplacení oprávněného odškodnění obětem a pozůstalým. Kdo se zdráhá přispět? Jak se zachoval Benneton? Dozvíte se zde.

Adidas už to ví: roboti neremcají

Nike vs adidas

„Fast Fashion“ je v současnosti takřka synonymem pro dlouhodobě neudržitelný způsob výroby oděvů. Přestože se mnohé módní značky chlubí vlastní odpovědností, snaha vyrovnat se s nejzásadnějšími ekologickými a sociálními dopady jejich produkce je velmi omezená. Po zřícení továrního komplexu Rana Plaza v bangladéšské Dháce před dvěma lety se sice pozvolna začaly řešit alespoň nejzávažnější problémy, ale zásadnější systémová změna je zatím v nedohlednu. Téma „Fast Fashion“ zanechává hlubší stopy i v mediální krajině, a narůstá také počet spotřebitelů, kteří kladou značkám dotěrné otázky a požadují etičtější produkty. Na okraji zájmu ale stále stojí velké sportovní značky, přestože některé z nich vsadily na koncept „Fast Sport“.

Více zde.

NaZemi blokuje

NaZemi blokuje

Protože je pro nás v NaZemi jednou z nejzásadnějších hodnot důstojný život, podporujeme iniciativu BRNO Blokuje. Podpořte ji i vy a ukažte neonacistům, že je tady nechceme!

STRUČNĚ

Obchod NaZemi: vše pod jednou střechou

Vše pod jednou střechou

Dovolte, abychom vás informovali, že kamenná prodejna na Pekařské 22 v Brně bude v provozu do 22. května. Do té doby se můžete těšit na skvělé zboží téměř za hubičku, výprodej je tu.

Od poloviny května vás pak rádi uvítáme na Kounicově 42, kde si budete moci:
• dát naše Fair Café,
• být v centru dění v Syřišti – přednášky, workshopy, promítání,
• vyzvednout objednávku z e-shopu,
• půjčit knihu v knihovně NaZemi,
• poznat všechny z týmu NaZemi,
• nakoupit i na místě.

Vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, Kounicova 42, Brno, kontaktní osoba Kristýna Břečková, kristyna.breckova@nazemi.cz, tel.: 778 702 900, facebook Obchodu NaZemi.

Seminář Global Storyline: „Naše půda, naše plody“

ZŠ v Moravském Krumlově

Učíte na 1. stupni ZŠ a láká vás s žáky otevřít téma původu potravin a vztahu k půdě? Nabízíme možnost účasti na semináři k příběhu „Naše půda, naše plody“, který proběhne 1.–3. května v Brně. V případě realizace příběhu na vaší škole na podzim 2015 je pro pedagogy seminář zdarma.
Příběh se odehrává ve smyšlené zemědělské komunitě, kde všichni její členové pěstují stejnou plodinu. Komunita čelí problémům způsobeným výkyvy ceny plodiny na trhu, objeví se ale i závažnější situace: jednoho dne přijede zástupce velké společnosti, který tvrdí, že společnost koupila všechny pozemky, na kterých komunita od nepaměti hospodaří. Jak si komunita se situací poradí?

Více informací o Global Storyline najdete zde. V případě zájmu kontaktujte Evu Malířovou z Centra globálního rozvojového vzdělávání NaZemi (eva.malirova@nazemi.cz, tel. 774 437 377).

Letní zážitkový kurz pro středoškoláky

Tým Lidstvo a já

Znáte středoškoláka, který by rád porozuměl společnosti, ve které žije? Platforma Lidstvo a já zve mladé lidi, aby se přihlásili na letní zážitkový kurz Občanství zážitkem. Kurz se zaměřuje na společensko-vědní vzdělávání mladých lidí pomocí učení zážitkem. Složitá společenská témata (jako je mezinárodní obchod, lidská práva, politický systém, migrace, kultura, …) představuje pomocí zážitkové pedagogiky, simulací, her a diskuzí. Kurz se koná na začátku léta nedaleko Třebíče. NaZemi je partnerem akce.

Další informace a přihlášku na kurz najdete na webu Lidstvo a já. Podpořit kurz můžete zde.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz