logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

10/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

letošní říjen je pro nás zatím velmi nabitým a významným měsícem – pořádali jsme společně s dalšími organizacemi Národní fairtradovou konferenci, na kterou přijel zakladatel Fairtradových měst Bruce Crowther, a měli jsme tu návštěvu z Kambodže. Rovněž jsme vstoupili do uznávané mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign. Co to znamená pro vás, jakožto spotřebitele, si můžete přečíst právě v tomto čísle našeho newsletteru. Ráda bych vás také upozornila na připravovaný „odvážný večer“ s představitelem tzv. postpedagogiky Hubertem von Schönebeckem a také na to, že hledáme nového kolegu či kolegyni.

Příjemné čtení
Gabriela Štěpánková

TÉMA

Stali jsme se součástí úspěšné mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign

Tomáš Bílý z NaZemi podepisuje vstup do CCC

Společně s Ekumenickou akademií Praha jsme 7. října podepsali dohodu o vstupu do mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign (CCC). V NaZemi se oděvnímu průmyslu věnujeme už šest let. Více než 20letá zkušenost CCC nám pomůže efektivněji vyvíjet tlak na zahraniční i české oděvní firmy. Umožní nám například lepší monitoring pracovních podmínek přímo v zemích výroby a jejich následnou změnu. Veřejnost tak díky tomu získá lepší přístup k informacím, za jakých podmínek vzniká oblečení, které běžně nosíme. Spotřebitelé zároveň dostanou větší šanci, že jejich hlas oděvní firmy vyslyší.

Více se dozvíte zde.

Kambodžanka Demorng Vorng: podmínky v továrně jsou odpovědností vlády, majitelů továren i velkých oděvních značek

Sean Sophal a Demorng Vorng

V Kambodži, zemi z 95 % závislé na exportu oděvů, žádají pracující v oděvním průmyslu navýšení minimální mzdy na 177 $. Abychom dostali jejich boj i k uším a očím evropských spotřebitelů, pozvali jsme dvě mladé Kambodžanky do České republiky. Zastavily se u nás v rámci svého „turné“ po evropských městech, v rámci něhož informovaly spotřebitele o tom, jak se v Kambodži oblečení vyrábí a jaké jsou nástrahy odborářské práce. Vedle besed, přednášek a několika rozhovorů pro média, poskytly rozhovor i nám.

Rozhovor si přečtěte zde.

Večer pro odvážné hledání cest s Hubertem von Schönebeckem

H. von Schönebeck

Rodiče, vzdělavatelé, učitelky a učitelé, studenti, ředitelky a ředitelé: Hledáte způsob jak dětem nevládnout, ani jim nepodléhat?  Připadá vám, že stávající podoba školy nevyhovuje vám ani žákům a chtěli byste to změnit? Pochybujete o efektivitě přípravy budoucích učitelů? Jste zvědaví? Pak je tento večer právě pro vás.

Více se dozvíte zde.

Konfliktní minerály: podepište petici

Kongo

NaZemi podpořilo petici organizace Walk Free za silnější legislativu EU v oblasti obchodu s tzv. konfliktními (krvavými) minerály. Petice je zaměřená na Evropský parlament, který v současnosti projednává návrh Evropské komise týkající se této věci. Pokud si myslíte, že by EU měla tlačit na firmy, aby nepoužívaly konfliktní minerály, podepište petici i vy. Mezi konfliktní minerály patří např. zlato, cín, wolfram či tantal, které jsou součástí například tabletů, mobilů či počítačů. Tyto minerály se těží zejména v Africe, a to za otřesných podmínek. Často je těží i děti. Pokud vás toto téma zajímá, můžete se například podívat na film Krev mobilech.

STRUČNĚ

V Obchodě NaZemi máme nové zboží

Gunpowder

V našem e-shopu i v brněnském obchodě na Pekařské 22 nově najdete pět druhů fairtradových čajů, které prodáváme v rámci naší nazemácké produktové řady. Jedná se například o sypaný rooibos Fair Tea z úpatí hory Cederberg v Jihoafrické republice či sypaný černý čaj Fair Tea Gunpowder z čínského pohoří Wuyuan. Všechny čaje jsou v bio kvalitě, dva z nich v dárkovém balení. Nově si také můžete zakoupit naše zrnkové Fair Café nejen v kilovém balení, ale i v půlkilovém a čtvrtkilovém. Čtvrtkilové balení obsahuje nově i kávu mletou.

Hledáme kolegu či kolegyni

NaZemi

Hledáme kolegu či kolegyni na pozici koordinátor/ka rozvoje obchodní činnosti a podpory fair trade. Chcete vědět víc, chcete se přidat do našeho týmu? Navštivte náš web! Těšíme se na Vás...

Tip na podzimní večery: navštivte naše Centrum Syřiště

Centrum Syřiště

V brněnském Centru Syřiště se opět po celou zimu a jaro můžete těšit na zajímavý program. Ve středu 22. října bychom vás chtěli pozvat na večer senegalského filmu a ve středu 29. října na besedu o městském komunitním zemědělství v Zambii. O svých zkušenostech nejen ze Zambie povypráví Lenka Voleníková z Katedry rozvojových studií v Olomouci. Vstup na akce je zdarma.

Na začátku byli tři lidé, dnes máme po celém světě 1 568 Fairtradových měst

Národní fairtradová konference

Bruce Crowther, zakladatel kampaně Fairtradová města, včera v Brně na 2. Národní fairtradové konferenci řekl: „Na začátku kampaně jsme byli tři: já, moje žena a naše baby sitterka. Dneska je 1 568 Fairtradových měst ve 24 zemích světa. Je vidět, že to není o počtu. Je to o vašem zápalu a odhodlání. Ty dokážou opravdu změnit svět." Jsme rádi, že Bruce mohl přijet do ČR a inspirovat i zástupce českých Fairtradových měst, kterých je u nás v současnosti osm.

Kde šijí české outdoorové firmy

Obraty

V pondělí 20. října zveřejníme výzkum mezi 47 českými outdoorovými firmami. Z výzkumu mj. vyplývá, že minimálně 23 z nich vyrábí i v Asii. Podrobnější výsledky výzkumu vám přineseme v dalším čísle Newsletteru NaZemi.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz