logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

06/2014
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

ráda bych vás v červnovém newsletteru upozornila především na ty dobré zprávy. V Kambodži byli konečně propuštěni odboráři demonstrující za navýšení mezd. Mezinárodní organizace práce přijala velkou většinou protokol k úmluvě č. 29 o nucené nebo povinné práci. Jde o právně vymahatelný dodatek, který by měl výrazně omezit novodobé otroctví a pomoci jeho obětem. A v neposlední řadě máme radost i z toho, že námi pilotovaný přístup storylines na českých školách se setkává s pozitivní odezvou žáků i učitelů.

Hezké prázdniny vám za NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Chystá se bič na supermarkety?

Nákupní vozíky

Jakou pozici mají supermarkety v ČR? Jak je regulovat? Stane se britské řešení v podobě osoby rozhodce vzorem i pro další evropské země? Co zjistily nejnovější průzkumy spotřebitelského chování?

Přečtěte si v článku Barbory Mrázkové.

Úspěch v Kambodži: odboráři byli propuštěni

Odboráři v Kambodži

Všichni zadržení kambodžští odboráři i další zástupci pracujících, kteří demonstrovali za navýšení minimální mzdy, byli po téměř pěti měsících propuštěni na svobodu. Stalo se tak i díky tlaku mezinárodních odborových svazů, nevládních organizací a řady oděvních značek, které v Kambodži vyrábějí své produkty. Kambodža patří mezi země, kde jsou soustavně porušovány mezinárodní pracovní standardy.

Více si o situaci v Kambodži můžete přečíst zde.

Globální příběhy proměňují žáky i učitele

ZŠ Ostopovice

Na základní škole v Ostopovicích se odehrál tento rozhovor mezi učitelem a žáky:
„Šlápl jsi někdy na mraveniště? A schválně, nebo omylem?“
„Omylem.“
„A ti mravenci si říkají: To je blbec, šlápl nám na mraveniště, vezmem pasti a zabijeme ho,“ učitel expresivně napodobuje mravence.

Děti se dobře baví. A my máme možnost být u toho, protože sledujeme pilotní začleňování přístupu storylines do výuky na českých školách. V čem tento přístup spočívá a jak ho hodnotí učitelé si můžete přečíst tady.

Jak se pracuje lidem na světě

Mapa světa

Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) nedávno vydala report nazvaný Global Rights Index, který poukazuje na úroveň dodržování pracovních práv ve 139 zemích. Česká republika je na tom v porovnání s dalšími zeměmi stále ještě poměrně dobře.

Více se dozvíte v článku Petra Mareše.

STRUČNĚ

Konec novodobého otroctví?

Dětští otroci

V posledních letech prosakuje na veřejnost stále více informací o novodobém otroctví. Ať už je to v zemědělství nebo při výrobě zboží či těžbě surovin. Jako příklad konkrétní kauzy lze aktuálně uvést třeba produkci krevet v Thajsku. Za krevetami, které jsou dodávány do největších světových supermarketů jako Walmart, Carrefour nebo Tesco, stojí tvrdá dřina lidí bez nároku na mzdu, ale i mučení a brutální popravy. Přečtěte si, co pro omezení otroctví učinila Mezinárodní organizace práce.

Začněte po prázdninách s kurzem Kritické myšlení a globální témata

Kritické myšlení

Od září otevíráme již pátý ročník 64hodinového akreditovaného kurzu Kritické myšlení a globální témata. Bude se konat od října 2014 do května 2015 (8 celodenních setkání s frekvencí jednou za měsíc). Kurz nabízí lektorům, pedagogům a studentům doktorského studia inspiraci jak strukturovat a plánovat výuku a jak podporovat samostatnost a nezávislé myšlení studentů. Účastníci prožijí modelové lekce v pozici studentů, které následně analyzují a reflektují procesy učení. Prakticky si osvojí metody aktivního učení pro práci s psanými texty, ale i s vizuálními sděleními. Více informací a přihlášky získáte na: vzdelavani@nazemi.cz. Letos jsme kurz vedli také pro pedagogy katedry Sociologie na FSS MU v Brně.

Letní otvírací doba knihovny

Knihovna NaZemi

Knihovna NaZemi bude v červenci a srpnu otevřena pouze po předchozí domluvě. V případě zájmu kontaktujte Kristýnu Hrubanovou (kristyna.hrubanova@nazemi.cz, tel.: 777 110 434). Knihovna se zaměřuje na témata fair trade, globálního rozvojového vzdělávání či odpovědné spotřeby a v současné době obsahuje cca 1000 českých a cizojazyčných knih, studií, souborů aktivit, stolních her, DVD a dalších materiálů, které neustále doplňujeme.

Třetina čerstvě zvolených poslanců do EP se zavázala podporovat fair trade

Vlajka EU

Manifest kampaně Volím fair trade podepsalo 45 českých kandidátů a kandidátek, z toho sedm se v květnových volbách dostalo do Evropského parlamentu. Podívejte se, kteří to jsou.
Kampaň Za důstojnou mzdu podpořili čtyři zvolení poslanci a poslankyně: Olga Sehnalová (ČSSD), Miroslav Poche (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). O dalším vývoji v těchto kampaních vás budeme informovat.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz