logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2016
Newsletter NaZemi

Milí příznivci a příznivkyně NaZemi,

v listopadovém čísle našeho newsletteru vám přinášíme tipy na několik akcí, které se konají na počátku prosince v rámci Týdne lidských práv. Dozvíte se také, jak se šijí v Indii naše boty či jak budeme inspirovat skauty a skautky na Mikulášském víkendu. Pokud sháníte etické vánoční dárky, můžete využít nabídku z našeho fairtradového Obchodu NaZemi, najdete nás nejen na Kounicově 42, ale i ve třech brněnských kavárnách či na vánočním jarmarku na Staré radnici.

Pěkný adventní čas vám za NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Chodíme v jejich botách, ale v jejich kůži bychom být nechtěli

Šička v Tamilnadu, Indie

Kámákší pracuje v továrně na výrobu obuvi v indickém Ambúru od svých 16 let. Kvůli zápachu z kůží a chemikálií občas trpí závratěmi a nemá chuť k jídlu ani po těžkém pracovním dni. Za práci dostává v přepočtu 2 540 až 3 240 korun měsíčně. Důstojný příjem, který by zajistil ji i její rodinu, by však dle údajů organizace Asia Floor Wage měl být alespoň ve výši 6 780 Kč. Indičtí dělníci a dělnice v obuvnickém a kožedělném průmyslu, který zásobuje obuví evropský trh, čelí rozsáhlému a systematickému porušování pracovních práv. To vše jsme zjistili díky výzkumu indického kožedělného a obuvnického průmyslu, který jsme vydali v rámci kampaně Obuj se do toho.

Týden lidských práv: promítáme, diskutujeme, hrajeme hru, prodáváme

Koželužna Bangladéš, foto GMB Akash

V rámci Týdne lidských práv jsme si pro vás v brněnském Bajkazylu připravili promítání filmu Hazaribagh s následnou diskuzí, které se zúčastní Hanka Svačinková z NaZemi. Film se věnuje lidským právům a životním podmínkám těch, kdo pro nás v Bangladéši  produkují kůži. Uskuteční se 7. prosince od 19:00 hodin, ale již nyní se můžete do Bajkazylu zajít podívat na výstavu fotografií od mezinárodně uznávaného fotografa GMB Akashe  s názvem Poznej své boty. V rámci Týdne lidských práv si rovněž budete moct ve svých oblíbených kavárnách zahrát hru Hledej férový boty či nakoupit fairtradové produkty z našeho Obchodu NaZemi.

Kdo tvoří podobu NaZemi

Počínaje tímto číslem bychom vám rádi postupně představili všechny, kdo se podílejí na činnosti NaZemi, ať už zaměstnance a zaměstnankyně nebo naše dobrovolníky a dobrovolnice, Zároveň bychom vás rádi informovali o personálních změnách. Novým koordinátorem projektu Skauti na Zemi se stal Pavol Kaššák, který nastoupil za Pavlu Vyhnánkovou, jež odchází na mateřskou dovolenou. Témuž projektu se budou nově věnovat i Michaela Ondráčková a Ondřej Stejskal, kteří nahradí Míšu Rychteckou a na mateřskou odcházející Evu Malířovou. Poměrně nedávno se k nám přidal Václav Krajňanský, a to na pozici finančního manažera. Na pár měsíců k nám nastoupila na částečný úvazek Hanka Svačinková, aby nám pomohla s kampaní Obuj se do toho.

Hanka Svačinková, projekt Obuj se do toho
Hanka Svačinková

Zajímám se o organizace občanské společnosti, což je také obor, který studuji na FHS UK. Od roku 2013 jsem dobrovolničila pro NESEHNUTÍ, kde v současnosti koordinuji skupinu Zbraně, nebo lidská práva? a propagační aktivity. S NaZemi jsem spolupracovala na vytváření workshopu o ozbrojených konfliktech Hra s nulovým součtem, který lektoruji. Nyní se v NaZemi věnuji pracovním podmínkám v obuvnickém a kožedělném průmyslu v rámci projektu Change Your Shoes (Obuj se do toho), do kterého je zapojeno 15 evropských organizací a tři ze zemí z globálního Jihu. Jsem přesvědčená o tom, že kdybychom u svých nákupů uvažovali nejen o ceně, kterou zaplatíme, bude to mít příznivý vliv na dělníky a dělnice po celém světě.

STRUČNĚ

Tipy na férové vánoční dárky: koupit je budete moct i v oblíbených kavárnách či na jarmarku

Fairtradové dárky

Podpořte činnost NaZemi zakoupením férových vánočních dárků, u nichž znáte jejich původ. V nabídce řemeslných výrobků najdete například několik druhů svícnů a svíček. Doporučujeme také naše výborné fairtradové Fair Café, Fair Tea či čokolády neovyklých chuťových kombinací Seed and Bean. Celou nabídku najdete na obchod.nazemi.cz. Zboží lze vyzvedávat či si jen prohlédnout u nás na Kounicově 42. Komu by se nechtělo k nám do NaZemi najde nás od 12. do 18. prosince v brněnských kavárnách Tři ocásci, Skleněná louka a v Divadle Polárka. A od pátku 16. do neděle 18. prosince budeme mít stánek na jarmarku na nádvoří Staré radnice v Brně.

Fair Tea

Objednat si můžete také vánoční dárkové balíčky. Zvládáme připravit i větší množství pro firmy, neziskovky či další instituce, které by etickým dárkem chtěly potěšit své zaměstnance a zaměstnankyně.

Budeme inspirovat skauty a skautky, jak zanechat svět lepším

Mikulášský seminář

Jsme hrdí na to, že v rámci projektu Skauti na Zemi vytváříme program pro tradiční Mikulášský víkend organizovaný na začátku prosince Junákem. Na akci se během několika dní přihlásilo 900 skautů a skautek a kapacita je už zaplněna. Na semináři chceme účastníky a účastnice inspirovat, jak přispívat k utváření světa, který by fungoval pro všechny lépe. Klíčovými otázkami budou: Jak souvisí místo, kde žijeme, a náš životní styl s lidmi a vzdálenými místy na planetě, která možná nikdy neuvidíme? V jakém smyslu má být svět lepším a proč?

Jídlo v souvislostech. Jak společně hledat nové cesty k potravinám

Fórum potravinové suverenity

Zveme vás na II. Fórum potravinové suverenity, které pořádá spřátelená organizace Ekumenická akademie. Fórum nabídne diskuse a workshopy na téma místní potraviny a komunitou podporované zemědělství, solidární ekonomika a družstevnictví či péče o půdu a prosazování principů potravinové suverenity v politikách na lokální i globální úrovni. Akce se koná 9. prosince v Praze. Program i registrační formulář najdete na www.potravinovasuverenita.cz

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy a pedagožky.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.czThis email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
NaZemi · Kounicova 42 · Brno 60200 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp