logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

7/2013
Newsletter NaZemi

Vážení a milí čtenáři Newsletteru NaZemi,

přinášíme Vám analytický článek Báry Mrázkové o tom, jak bojovat proti vyjednávací síle supermarketů. V článcích Petra Mareše se dozvíte, zda firmy dodržely slovo a přestaly používat při výrobě džínsů zdraví škodlivé pískování a dále, jak se vyvíjí situace na poli bezpečnosti práce tři měsíce po zřícení budov s textilními továrnami v Bangladéši. Na závěr něco odlehčujícího – reportáž našich dobrovolníků s návodem, jak si  sami můžete vyrobit čokoládu.
Příjemné čtení! Za NaZemi
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Jak zkrotit supermarkety

Hypermarket. Clemens Vogelsang

Po letech opadá nadšení z nepřeberné nabídky a akčních slev supermarketů a lidé čím dál raději chodí na farmářské trhy nebo nakupují přes internet. Alternativy hledají ale i zákonodárci, kteří se snaží zamezit tomu, aby obchodní řetězce nepřenášely rizika na druhé a nechovaly se ke svým dodavatelům vyděračským způsobem.

Přečtěte si článek Barbory Mrázkové, jak bojovat proti vyjednávací síle supermarketů.

Tři měsíce po zřícení budov v Bangladéši: smlouva o bezpečnosti se uvádí do praxe

Bangladéš, visačky Cropp

Výkonná rada, která byla zvolena po podpisu závazné smlouvy Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh a která je přímo odpovědná za rozpracování programu, představila 8. června plán zavedení smlouvy do praxe. Smlouvu zatím podepsalo přes 70 převážně evropských oděvních společností, zástupci mezinárodních i národních odborových svazů a představitelé nevládních organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou pracovních podmínek v zemích globálního Jihu. Cílem smlouvy je výrazné zlepšení pracovních podmínek v bangladéšském oděvním průmyslu. Většina amerických společností smlouvu odmítla podepsat.

Více zde.

Jak si vyrobit vlastní čokoládu?

Kakaové boby

V květnu se šest dobrovolníků NaZemi vydalo do městečka Modica na Sicílii, které je proslulé výrobou čokolády. Kromě jiného se naučili ve fairtradovém družstvu Quétzal zpracovávat kakaové boby na čokoládu. Všechny závisláky na této pochoutce asi potěší informace, že vyrobit si vlastní čokoládu není zas tak velká věda! Kakaové boby přivezli na workshop přímo pěstitelé z Toga a Pobřeží slonoviny a všichni dohromady se učili jak surovinu zpracovat na čokoládu.

Přečtěte si, jak si naši dobrovolníci s výrobou čokolády poradili a pokud si odněkud z cest přivezete kakaové boby, můžete si zkusit čokoládu sami vyrobit.
 

STRUČNĚ

Smrtící pískování džínsů pokračuje i přes deklarované zákazy oděvních značek

Pískované džínsy

Aktuální výzkumná zpráva organizací SACOM, Clean Clothes Campaign, IHLO a War on Want upozorňuje na skutečnost, že v čínské provincii Guangdong, odkud pochází takřka polovina světové produkce džínsů, řada dodavatelských továren používá techniku pískování džínsů. A to i přes dobrovolný zákaz zmíněné techniky, který západní značky zveřejnily již před třemi lety.

Více zde.

Zveme Vás na seminář Havel v kostce

Havel v kostce

Roste generace, pro kterou jsou již pojmy a osobnosti z období totality vzdálené skoro stejně jako středověk. Celodenní sobotní seminář „Havel v kostce“ učitelům nabízí přístup, jakým lze studenty vtáhnout do nedávné minulosti a dát jim na „havlovských tématech“ a Havlových textech příležitost k samostatnému přemýšlení o novodobých českých dějinách, disentu, čecháčkovství, ale také příležitost tato témata pocítit a přijmout jako svá vlastní.

Informace o zářijovém semináři Havel v kostce najdete zde.

10 let NaZemi

Výroční zpráva NaZemi

Vyroční zpráva NaZemi 2012

Co všechno se nám v NaZemi podařilo v loňském roce? Podívejte se do naší stručné výroční zprávy. Díky fotkám a krátkým komentářům budete hned v obraze.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  NAZEMI
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz