logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

7/2012
Newsletter NaZemi

Milí přátelé, víte, co je a jak funguje Světové banánové fórum? A četli jste, jak dopadla konference OSN o udržitelném rozvoji v Riu de Janeiru? Jestli ne, můžete si o tom přečíst v červencovém čísle Newsletteru Nazemi. A také o naší cestě do Ugandy. Tu můžete sledovat téměř online díky cestovatelskému blogu On the Road. Buďte s námi na cestě! Pěkné léto přeje NaZemi.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

NaZemi je na cestě - Uganda 2012
Expedice nejen za fairtradovými pěstiteli

Uganda

„Je sobota 14. cervence a sedime v obcerstvovne u mesity Kibuli na jednom z kampalskych vrsku. Za sebou od ctvrtka mame cestu z Brna pres Viden, Frankfurt a Doha do Entebbe, kde se nachazi ugandske mezinarodni letiste.“ To jsou první věty od našich kolegů, kteří se vydali na třítýdenní cestu do východoafrické Ugandy.
Cílem cesty je více poznat fungování fair trade v Ugandě, získat osobní zkušenosti a zprostředkovat je spolu s fotografiemi, kresbami a dalšími materiály českým příznivcům fair trade."V Ugandě chceme navštívit například unii pěstitelů kávy ACPCU, ze které k nám do Česka přijel v únoru Stanley Maniragaba. Kromě poznávání fair trade v Ugandě bychom také rádi zjistili, co mají společného Uganda a Česká republika. K tomu nám snad pomůže i návštěva českých projektů realizovaných pod záštitou Arcidiecézní charity Praha v Ugandě," říká Tomáš Bílý. Spolu s Tomášem a Petrem z NaZemi odjeli do Ugandy také fotograf Tomáš Hájek a kreslíř Dalibor (Max) Krch.
Sledovat jejich zážitky a zkušenosti doplněné profesionálními fotografiemi a kresbami můžete téměř v reálném čase na:

nazemi.ontheroad.to

konference v Riu

Rio+20: Jak dopadla konference OSN o udržitelném rozvoji?

V Brazilském Riu de Janeiru proběhla ve dnech 20.–22. června dlouho očekávaná konference OSN zaměřená na udržitelný rozvoj. Konference měla zhodnotit dosavadní pokrok při zavádění udržitelného rozvoje, zabývat se zelenou ekonomikou a institucionálním rámcem pro udržitelný rozvoj. Někteří účastníci se netajili velkými očekáváními a další, především nevládní organizace, již předem avizovaly, že se diskuzi k tématu pravděpodobně nepodaří konstruktivně posunout vpřed. Jaké výsledky tedy konference přinesla a jak s k nim staví jednotliví aktéři?
Mnozí politici se po ukončení konference nechali slyšet, že posun k lepším zítřkům je zřejmý. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dokonce uvedl, že „Rio+20 nám dalo solidní platformu, na které můžeme stavět.“ Zcela opačný názor mají neziskové organizace či komentátoři v médiích. Představitelé západních států se nebyli schopni dohodnout na konkrétních krocích ani sami mezi sebou, natož pak se skupinou G77/Čína, jejíž představa o udržitelnosti či zelené ekonomice je zcela odlišná. Prakticky žádné delegaci se nepovedlo do textu dohody prosadit nějaký významnější pozitivní bod, který by vynikal oproti dohodám uzavřeným v minulosti.

Více si přečtěte zde.

STRUČNĚ

Světové banánové fórum - fungující platforma. Letos v únoru se v Ekvádoru uskutečnilo již druhé setkání zástupců Světového banánového fóra. Název akce, Světová banánová konference, může možná znít poměrně vtipně, ale se vší vážností se dá říci, že jde o velkou událost pro všechny, kdo jsou nějakým způsobem zapojeni do banánového průmyslu. Světové banánové fórum jedna z mála opravdu fungujících multistakeholder iniciativ, tedy platforem, které spojují různé druhy aktérů v určité oblasti. Jak fórum funguje a co se za poslední roky podařilo?

Více se dočtete ZDE.

předání petice

Petici za regulaci supermarketů podepsalo více než 14 300 lidí! Petici jsme předali 20. června v Bruselu. V zastoupení José Manuela Barrosa ji převzal Philippe Chauve z Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž.

předání petice

Více si přečtěte ZDE.

Mezinárodní seminář v září 2012: GRV není jen pro děti aneb O globálním rozvojovém vzdělávání ve vzdělávání dospělých. Seminář se bude konat v Brně 15.–18. září. Jeho cílem je představit možnosti, jak lze témata a cíle globálního rozvojového vzdělávání realizovat v rámci vzdělávání dospělých. Seminář je určen pedagogům, lektorům a dalším zájemcům pohybujícím se v oblasti vzdělávání dospělých. V programu se můžete těšit mimo jiné na příklady z Rakouska (projekt Global generation zaměřený na seniory), Jihoafrické republiky i ČR. Více informací o semináři a možnosti přihlášení se dozvíte v průběhu léta na www.nazemi.cz nebo kontaktujte Kristýnu Hrubanovou na kristyna.hrubanova@nazemi.cz.

šapitó

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti nás najdete v šapitó! V rámci naší letošní festivalové tour proběhne také mezinárodní výměna mládeže, kde se setká 24 mladých Poláků, Čechů a Slováků, aby si vyzkoušeli umělecké přístupy ke kampaňování. V cirkusovém šapitó společně vytvoří divadelní happening na téma odpovědné spotřeby. Šapitó najdete 21.-25.7. v Uherském Hradišti na LFŠ a 26.-28.7. ve Znojmě na Šramlfestu.

Byli jste na festivalu Rock for People? My ano!

A byl to opravdový křest ohněm (lépe řečeno větrem a deštěm). Naše statečné dobrovolnice přežily, stánek a další materiály také a my už se těšíme na další pokračování naší letošní festivalové tour. Potkáme se s vámi? Nejbližší příležitost seznámit se s námi a s naší interaktivní mapou či živým Facebookem máte na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Těšíme se naviděnou! Více informací najdete zde:

NaZemi na festivalech

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz