logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

10/2011
Newsletter NaZemi

MILÍ PŘÁTELÉ, RÁDI VÁM DÁVÁME PŘÍLEŽITOST ZAPOJIT SE DO NAŠICH AKTIVIT A MÁME RADOST, ŽE TYTO PŘÍLEŽITOSTI VYUŽÍVÁTE! POKUD JSTE SI NESTIHLI ZAKŘIČET V BUDCE NAZEMI, NEZOUFEJTE. BRZY SI BUDETE MOCI POSTÁT V NEFALŠOVANÉ FRONTĚ NA BANÁNY A HLEDÁME TAKÉ NOVÉ LEKTORY A DOBROVOLNÍKY. PŘIDEJTE SE, TĚŠÍME SE NA VÁS! PĚKNÝ DEN!

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Křičeli Pražané i Brňané. Hlas odpovědnému podnikání lze teď dát na internetu

Budka NaZemi v Praze

Studenti, podnikatelé, rodiče s dětmi nebo turisti – ti všichni a mnozí další si zařvali ve dnech 4.–6. října v Brně a v Praze v „křičící“ budce NaZemi, a dali tak hlas odpovědnému podnikání. Kampaň Máme hlas se teď přesouvá na internet, kde ji kdokoli může podpořit nahráním fotografie (www.budkanazemi.cz). Fotopetici předáme na Den lidských práv 10. prosince zástupcům nadnárodních i českých společností.

Celý článek

Ušili to na nás!

Úspěšný experiment: firma dodávající trička americkým univerzitám vyrábí v „odpovědné“ továrně

dělník v továrně

Firma Knights Apparel, která dodává reklamní oblečení s logem pro americké univerzity, se pustila do odpovědné výroby. Právě univerzitní studenti a akademici totiž dlouhodobě apelují na oděvní a sportovní průmysl, aby nezneužíval dělníky v rozvojových zemích.

Celý článek

Fairtrade je neznámější etická značka. Fair Trade USA od ní přesto ustupuje

Fair Trade USA

Známka Fairtrade je světově nejznámějším etickým označením produktů, vyplývá z nového výzkumu. Z mezinárodního systému Fairtrade, který zastřešuje organizace Fairtrade International, se ovšem nyní k 31. 12. 2011 rozhodla vystoupit Fair Trade USA. Fairtrade International se v nejbližší době chystá oznámit změny ve vedení, kterými chce více zapojit producenty z rozvojových zemí do procesu rozhodování celé organizace.

Celý článek

STRUČNĚ

Fronta na banány. Pojďte se s námi 15. listopadu postavit do fronty – za férové banány! Při příležitosti oslav 17. listopadu chce kampaň Za férové banány! připomenout, že přestože jsou konvenční banány k dostání v každém obchodě, ty s certifikací Fairtrade v nich stále ještě nenajdete. Více informací již brzy na

www.zaferovebanany.cz

http://www.facebook.com/zaferovebanany

Mars se zapojuje do fair trade. Od příštího roku by měla společnost Mars uvést na trh (zatím jen na britský a irský) své první výrobky s certifikační známkou Fairtrade na obale. Bude se jednat o výrobek „Maltesers“, který není příliš známý v Česku, zato v Británii, Irsku i dalších státech se těší vysoké popularitě. Fairtrade International uvádí, že tento krok Marsu přinese pěstitelům kakaa ročně více než jeden milion dolarů v podobě fairtradových prémií. Více na

http://bit.ly/pocQSx

Hledáme lektory a dobrovolníky

Hledáme lektory a dobrovolníky! Máte-li zájem stát se lektorem globálního rozvojového vzdělávání či chuť prodávat v našich obchodech jako dobrovolník, bližší info naleznete zde:

http://www.fairtrade.cz/57/150-stante-se
-lektorem-grv/

http://www.fairtrade.cz/221-dobrovolnictvi/

obchod změnil adresu

Fairtradový obchod NaZemi v Brně se přestěhoval. Najdete jej nyní na Pekařské 22 a nově si tady můžete i posedět a dát si kávu. Drobná změna v otvírací době: v úterý a pátek je otevřeno od 10 do 16 hodin, ostatní všední dny od 14 do 18 hodin. O víkendu zavřeno. Na fotografie ze slavnostního otevření se můžete

podívat ZDE.

V těchto dnech byly zveřejněny dvě výzkumné zprávy o rozšíření dětské a nucené práce ve světě, a to v různých odvětvích průmyslu. Publikace potvrzují, že dětská práce nebo nucená práce se dnes využívá nejméně v 71 zemích, a to například při zpracování bavlny či cukrové třtiny, v těžebním průmyslu nebo při pěstování ananasů. Viz zprávy v angličtině:

http://www.dol.gov/ilab/programs/ocft/
PDF/2011TVPRA.pdf

http://www.dol.gov/ilab/programs/ocft/
PDF/2010TDA.pdf

Podpoř budku, nahraj fotku! Už je s námi více než 1500 budkařů. Jde to i on-line, volejte s námi po lidských právech v byznysu!

www.budkanazemi.cz

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.svetvnakupnimkosiku.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz