logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

12/2013
Newsletter NaZemi

Vážení a milí čtenáři Newsletteru NaZemi,

ráda bych vás upozornila na článek autorského dua Lazor-Lazorová. Zhodnotili pro vás nový etický telefon Fairphone, který dbá na sociální a ekologické principy. Za pozornost jistě také stojí analytický článek Petra Mareše o rozhodnutí H&M zasadit se o vyplácení důstojné mzdy všem pracujícím v jejich dodavatelských továrnách. V neposlední řadě si vám dovoluji přinést pár tipů na férové vánoční dárky, které byly vyráběny s ohledem na životní prostředí a jejichž výrobci za ně dostali adekvátně zaplaceno.

Krásné Vánoce a důstojnou mzdu všem už v roce 2014 vám za celé NaZemi přeje

Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Chytrý telefon s rodokmenem

Fairphone, továrna

„25 tisíc lidí zaplatilo předem 325 eur za telefon, který nikdy předtím neviděli, od výrobce, který nikdy předtím telefon nevyrobil. To je významné sdělení pro férovou elektroniku a signál, že myšlenka férovější ekonomiky je pro lidi neuvěřitelně důležitá,“ uvedl Bas van Abel, zakladatel a ředitel Fairphone. V polovině listopadu se prodal poslední kus z 25 tisíc Fairphonů. Toto číslo je jenom kapka v oceánu mobilů, tabletů a dalších moderních technologií, které se kolem nás kupí. Fairphone se však nepochybně zapíše do historie. Měl by to být výkonný, stylový přístroj a zároveň i první krok směrem k telefonu zohledňujícímu etické a ekologické principy. Podívali jsme se na něj proto zblízka.

Čtěte zde.

H&M na cestě k důstojné mzdě

Důstojná mzda

Oděvní společnost H&M se před několika týdny zavázala k odpovědnosti v souvislosti s vyplácením tzv. living wage (důstojné mzdy) v rámci svého dodavatelského řetězce. Do roku 2018 chce uplatnit model „Fair Living Wage“ v 750 dodavatelských továrnách, což se týká přibližně 850 tisíc pracujících. Tento krok lze považovat za výsledek dlouhodobého tlaku nevládních organizací a odborových svazů i kontinuální diskuze o odpovědnosti nadnárodních společností a pracovních podmínkách.

Jde o přelomový závazek, který je ale zároveň jen prvním krokem. Dalším by mohlo být například vyjasnění četných nekonkrétností příslušného programu. Přečtěte si analýzu Petra Mareše k tomuto tématu.

Fairtrade zaručuje dostatečnou výkupní cenu

Pytel kávy

Ceny komodit na burze se mění. Pokud klesnou příliš nízko, hrozí pěstitelům, že budou nuceni prodávat svou kávu pod hranicí, za kterou je možné ji vypěstovat a svou prací se uživit. Proto v systému Fairtrade International existuje garantovaná minimální výkupní cena. Ta funguje jako záchranná síť, zvláště v posledních měsících, kdy ceny kávy klesají na velmi nízkou úroveň.

Více se dočtete v článku Stanislava Komínka zde.

Dokončili jsme manuál Očima hraček

Očima hraček

Po dlouhém období vymýšlení, pilotování a finalizování vám jako malé předvánoční překvapení představujeme Očima hraček, manuál ke vzdělávacímu programu pro 5. a 6. třídu. Program vede ke vzájemnému poznávání žáků, rozmanitosti ve třídě i rozmanitého původu hraček. Manuál si můžete objednat zde.

STRUČNĚ

Hlasujte v anketě o nejméně odpovědnou firmu roku

Public Eye

Máte šanci zapojit se do hlasování Public Eye Awards o nejméně odpovědnou společnost roku 2013. Tato globální kampaň každoročně sleduje praktiky korporací a veřejně pak vyhlašuje výsledky online hlasování i odborné poroty. Za spoluodpovědnost za tragédii v Rana Plaza je tento rok nominován i GAP; v minulosti anticenu dostaly firmy jako Shell nebo Walt Disney.

Hlasujte zde.

Tipy na férové vánoční dárky

Už víte, co koupíte mamince k Vánocům?

Pro ty, kdo ještě nemají „vyřešeny“ vánoční dárky, přinášíme tipy z našeho fairtradového obchodu: pro maminky, pro tatínky, pro přátele, pro děti, pro prarodiče.

Zalajkujte Obchod NaZemi na facebooku a sdílejte na své zdi tuto fotku. Získáte tak 10% slevu na řemeslné výrobky v našem e-shopu obchod.nazemi.cz.

V e-shopu garantujeme vyřízení objednávek učiněných do středy 19. prosince 12 hodin. V brněnském Obchodě NaZemi na Pekařské 22 máme otevřeno od 10 do 18 hodin denně (včetně soboty a neděle) až do pondělí 23. prosince.

Uspořádali jsme happening za důstojnou mzdu, měl úspěch

Happening

Zamyslete se, kdo a jak na vás šije. Tato věta zněla 10. prosince v centru Brna a zároveň ji vyšívala na šicím stroji umístěném uprostřed ulice Česká dívka v červeném trikotu na bílou látku.

Happeningem jsme na Mezinárodní den lidských práv upozornili kolemjdoucí Brňany na skutečnost, že většina našeho oblečení se šije v asijských zemích za extrémních podmínek.

Happening zaujal nejenom kolemjdoucí, kteří s námi o tématu diskutovali, ale i média. Informovala o něm například MF DNES. Nebo Český rozhlas: http://bit.ly/18lOxlz.

Více o akci zde.

Na fotky z happeningu se můžete podívat tady.

Happening v Brně

 

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlašte si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect
Přijďte nakoupit dárky do Obchodu Nazemi!

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz