logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

03/2013
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

obsah březnového newsletteru je pestrý. Můžete se dočíst o zatčení evropských aktivistů podporujících dělníky v Kambodži. Od naší zvláštní zpravodajky ve Skotsku Vám rovněž přinášíme názor samotných Skotů na získání titulu Fairtradový národ. Více do hloubky jde článek našeho stážisty Gustava Novotného, který se dlouhodobě věnuje problémům při pěstování bavlny v Uzbekistánu.
Ať Vám čtení zpříjemní poslední zimní dny a nezapomeňte nás v březnu navštívit v Centru Syřiště!
Za celé NaZemi Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Pěstování bavlny v Uzbekistánu – dětská práce kolem vysychajících řek

Dětská práce na bavlníkových plantážích v Uzbekistánu

Uzbekistán…Dnes téměř třicetimilionová země, která populačně i ekonomicky významně roste. Uzbekistán je dnes sedmým producentem bavlny na světě a jejím pátým největším vývozcem. Úspěchy slaví i při obchodování s pšenicí a dalšími komoditami. Proč se tedy obyčejní Uzbekové mají hůře než před lety? A proč ještě v roce 2010 na polích s výdělečnou bavlnou pracovaly statisíce dětí ve věku 5–14 let?

Přečtěte si článek našeho stážisty Gustava Novotného, který na toto téma píše diplomovou práci.
 

Kambodžská policie zadržela při protestu textilních dělníků evropské aktivisty

Protestující dělníci před továrnou E-Garment v Kambodži

Policie zadržela minulé úterý pět evropských aktivistů z organizace Clean Clothes Campaign (CCC), kteří se setkali s protestujícími dělníky před továrnou E Garment poblíž Phnom Penh. Dělníci se ke stávce odhodlali, protože 41 odborářů bylo v rozporu se zákonem propuštěno za svou činnost. V průběhu stávky dělníci museli čelit policejnímu násilí a sedm z nich bylo dokonce brutálně zbito holemi samotnou ochrankou továrny.

Více se dozvíte zde.
 

Skotsko se stalo Fairtradovým národem, Skotové to vítají

Provozovatelka restaurace ve Skotsku

Fairtradové produkty jsou ve Skotsku ve srovnání s Českou republikou výrazně dostupnější. Vyšší je i povědomí běžných Skotů o fair trade. Díky tomu se v únoru Skotsko po letech úsilí stalo druhým Fairtradovým národem na světě. Kritéria, která muselo Skotsko splnit, byla zaměřena na povědomí o fair trade, nákup fairtradových produktů či dosažení určitých procent Fairtradových měst a škol. Přesto by Skotové uvítali ještě větší dostupnost fairtradového zboží a větší osvětu na školách.

Přečtěte si, co nám k ocenění Skotska řekla provozovatelka jedné tamní restaurace.

STRUČNĚ

Centrum Syřiště – přijďte se podívat na zajímavé filmy, přednášky nebo si zahrát stolní hry

Centrum Syřiště

Ve čtvrtek 21. 3. ve 20:00 hodin se můžete těšit na přednášku o výměnném lokálním systému (LETS). Tyto směnné komunitní systémy fungující na bázi výměny zboží a služeb za virtuální měnu představují ekonomickou alternativu, do které se může zapojit kdokoli v jakémkoli věku. Pokud se chcete dozvědět, jak funguje LETS v Brně, nebo jak se prakticky zapojit do takového obchodu, jste srdečně vítáni!

Více se dočtete zde.
 

Jaké přínosy spatřují ve fair trade samotní pěstitelé?

Pěstitelka fairtradové kávy

Podívejte se do naší fotogalerie. Naleznete zde fotografie z fairtradových družstev s krátkými  osobními výpověďmi pěstitelů na téma, v čem jim fair trade pomohl.

Fotogalerie zde.
 

Nabízíme školám možnost zapojit se do projektu „Global Storylines“ – výuka příběhem

Učitelé na semináři k global storylines

V přístupu storylines jsou žáci vtaženi do příběhu, který se stává osou výuky po dobu dvou až tří měsíců. Výuka příběhem využívá prvky dramatické výchovy a umožňuje tak prozkoumávat komplexní globální témata v bezpečném prostředí fiktivního příběhu. Třída vytváří fiktivní komunitu, učitel zahajuje a posouvá příběh, klade před komunitu problémy, klade klíčové otázky k prodiskutování problému. Žáci v rolích i mimo své role v navazující výuce problém zkoumají a hledají pro svou fiktivní komunitu řešení. Do projektu se mohou školy zapojit také v rámci druhého kola od jara 2014.

Více o projektu a o možnosti zapojení se dočtete zde.
 

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS! |  NAZEMI
FAIR TRADOVÁ MĚSTA

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz