logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

3/2012
Newsletter NaZemi

Také nakupujete v supermarketech? Nejste sami. 70 % rychloobrátkového zboží se v ČR prodá právě v maloobchodních řetězcích. Podívejte se na zoubek jejich praktikám a pomožte nám je změnit. V březnovém Newsletteru se také zabýváme hojně propíraným případem společenské odpovědnosti firmy Apple a pozveme vás na cesty po banánových plantážích v Ekvádoru a Peru. Příjemné čtení přeje NaZemi.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Jde Applu skutečně o zlepšení podmínek v továrnách?

protestující aktivistka

Apple se stal během poslední dekády jednou z nejúspěšnějších a nejbohatších společností na světě. Nezanedbatelným faktorem takového úspěchu je jistě rychlost s jakou nasazuje progresivní inovace a vychází tak vstříc potřebám náročných zákazníků. V moderní historii obchodu bychom pravděpodobně marně hledali jakoukoliv obdobu. Klíčovým faktorem celosvětového úspěchu je ale spíše dokonalé zvládnutí procesů globální výroby, respektive využívání levné pracovní síly především v čínských továrnách. Applu na jedné straně globalizace umožňuje onu závratnou rychlost vývoje technologií a na straně druhé snižuje celkové finanční náklady.

Více se dočtete v tomto článku.

Co je to vyjednávací síla supermarketů a jak ji řetězce zneužívají?

nákupní košík

Supermarkety v mnoha zemích ovládají většinu trhu s potravinami a čím dál častěji i s nepotravinovým zbožím. Podle údajů společnosti Incoma GfK se v ČR 10 největších obchodníků (mezi nimiž je 9 supermarketů) dělí o 70 % českého trhu s rychloobrátkovým zbožím. Tím se blížíme západní Evropě, kde je podíl těchto firem na trhu ještě vyšší – například ve Velké Británii, kde mají 4 největší maloobchodní řetězce 75 % trhu s potravinami. Díky koncentraci moci - velikosti supermarketů a relativnímu nedostatku konkurence - dostávají obchodníci do rukou obrovskou tržní (vyjednávací, nákupní) sílu, která jim zajišťuje jiné, výhodnější nákupní podmínky, než mají ostatní.

Více se dočtete zde.

Za férové banány!

Ekvádor a Peru – dvě banánová NEJ.

peruánský dělník sklízející banány

Ekvádor je největší vývozce banánů na světě, Peru stojí na stejném stupínku, ale v případě banánů z ekologické produkce. Po dlouhém letu a noci na letišti jsem se přidala v ekvádorském Guayaquilu ke dvěma kolegům z britské organizace Banana Link. Jsou to jedni z nejlepších průvodců – banánům se věnují už více než 15 let. Projíždíme provincie Guayas a El Oro, hlavní centra banánové produkce Ekvádoru, kolem cest jen nekonečné lány banánovníku a občas kakaovníku a manga. Na hranicích s Peru strávíme skoro dvě hodiny a já si uvědomuji, jak rychle člověk zapomene a zvykne si na luxus Schengenu. Severní Peru pak rychle mění tváře - chvíli vypadá jako vyprahlé Španělsko, pak zase jako ještě vyprahlejší Afgánistán. Tohle sucho ale Peru umožnilo pěstovat bio banány - nemocem ani škůdcům se tu nedaří a přes hory se sem špatně dostávají. Žádná jiná země nemá téměř 100% produkce certifikované jako bio.

Více se dočtete zde.

STRUČNĚ Běželi jsme za Fairtrade

Běželi jsme za Fairtrade! Happeningovou formou - během ve fairtradovém spodním prádle - jsme chtěli dát najevo, že máme rádi fair trade a jsme hrdí na to, že jej nakupujeme. Běhu po pražském Václavském náměstí se zúčastnilo 27 běžkyň a běžců, pes a nejmladší účastník v kočárku. Všichni jsme si tuto akci náležitě užili :-)

Fotografie z akce si prohlédněte zde.

Večery v knihovně

Pozvánka: Vykořisťování uprostřed demokracie - čínské textilní dílny v Itálii a Argentině. V pondělí 26. března v Knihovně NaZemi přivítáme Argentince Jeronima Montera. V loňském roce obhájil v Durhamu doktorskou práci o „sweatshopech“ (dílny, ve kterých dělníci vyrábí zboží za podmínek porušujících jak zákonné, tak etické a morální normy). Přednáška a následná diskuze budou probíhat v anglickém jazyce. Začátek v 19.00 na Kounicově 42 v Brně. Více informací a program dalších večerů v knihovně

naleznete zde.

Iris Munguía

V Bruselu byla oceněna žena, díky níž si budeme moci koupit férovější ovoce. Prestižní cenu Silver Rose získala letos v Bruselu předsedkyně latinskoamerických odborů Iris Munguía. Stalo se tak díky jejímu boji za práva desítek tisíc pracovníků a pracovnic, kteří se v Latinské Americe podílejí na produkci tropického ovoce prodávaného i českými supermarkety. Iris Munguía je vůbec první žena v historii, která stanula v čele latinskoamerického svazu odborů COLSIBA. Za práva zaměstnanců a zvláště žen bojuje již desítky let, od doby, kdy sama pracovala v balírně na plantáži Chiquity v hondurské Limě. Díky ní jsou platy dělníků v této oblasti vyšší než jinde.

Více informací si můžete přečíst zde.

švadlena

Mezinárodní den žen 8. května se slavil i napříč fairtradovým hnutím. Jedním z hlavních principů fair trade je genderová rovnoprávnost a větší míra zapojování žen do řídících procesů. Celý březen se tak objevují zajímavé články o ženách a fair trade - ty nejzajímavější je možné nalézt například na stránkách:

World Fair Trade Organization

nebo Fairtrade International.

Zabraňte supermarketům ve zneužívání jejich vyjednávací síly! Supermarkety jsou nejvlivnějšími hráči v dodavatelském řetězci tropického ovoce. I díky tomu, že zneužívají svou sílu a dodavatelům ovoce platí neúnosně nízké ceny, vykazují obrovské zisky. Podepište petici adresovanou předsedovi Evropské komise:

petice.zaferovebanany.cz/

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.svetvnakupnimkosiku.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz