logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

02/2015
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,
kampaně upozorňující na nedůstojné pracovní podmínky při výrobě oděvů nabírají zajímavých obrátek. V únorovém čísle našeho newsletteru vás můžeme upozornit hned na tři z nich: reality show ve sweatshopu v Kambodži, fiktivní dokument bangladéšské televize o demolici OP Prostějov a na mnohem skromnější, avšak také podnětný, interaktivní seminář, na kterém můžete rozmotat klubko globalizované výroby – u nás v NaZemi. V newsletteru samozřejmě naleznete i spoustu dalších informací, ať už o naší nové právní analýze pro zadavatele veřejných zakázek nebo o našem novém projektu Skauti NaZemi.

Příjemné čtení
Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Nahlédněme pod vrstvy našeho oblečení

Pozvánka na seminář

Zveme vás na seminář, na kterém společně rozmotáme klubko globalizované výroby. Dozvíte se, co je to důstojná mzda. Pochopíte, jaké jsou klíčové problémy při výrobě oděvů a kdo jsou v tomto procesu hlavní aktéři. A taky co s tím můžeme dělat my jako spotřebitelé. Seminář je zdarma. Uskuteční se 10. března od 17:00 do 21:00 hodin v Centru Syřiště na Kounicově 42 v Brně. V případě zájmu se registrujte e-mailem na anna.lazorova@nazemi.cz.
Facebooková událost k akci zde.

Co se stane, když pošlete tři teenagery z Norska do sweatshopu v Kambodži?

Hrdinka reality show

Přesně to chtěly zjistit největší norské noviny Aftenposten. Vznikla tak netradiční reality show nazvaná jednoduše Sweatshop, která dokáže zprostředkovat informace o realitě pracovních podmínek v textilním průmyslu neobvyklým způsobem. Přesvědčte se sami, seriál má pět epizod, které trvají zhruba deset minut.  Celou reality show i s anglickými titulky můžete shlédnout zde. O reality show si také můžete přečíst zajímavý článek s názorem Anny Lazorové, spolukoordinátorky naší kampaně Ušili to na nás.

Analýza radí jak odpovědně nakupovat

Právní analýza

V NaZemi se snažíme motivovat k odpovědnému nakupování nejen individuální spotřebitele, ale i ty veřejné. Pokud jako zástupci státní správy a samosprávy nechcete z veřejných prostředků podporovat zneužívání pěstitelů kávy nebo kakaa, máte možnost nakupovat pro svůj úřad fairtradové produkty. Abychom vás ve vašem úsilí podpořili a dodali vám právní jistotu, vypracovali jsme s experty již třetí právní analýzu, která ukazuje jak fairtradová kritéria přidávat do vypisovaných veřejných zakázek.

Jak zjišťovat postoje žáků ve výuce?

Gymnázium Slovanské náměstí

Zajímá vás, jak zjišťovat dopad působení výuky na postoje žáků? Zajímáte se o současné dění a považujete za důležité vědět, jaký vztah mají k aktuálním událostem vaši žáci? Pak přijďte 18. března na jednodenní workshop „Kvalita, nebo kvantita? Aneb jak zjišťovat postoje žáků ve výuce“ určený pedagogům ZŠ a SŠ. Během workshopu si vyzkoušíte práci s hodnotícími aktivitami, jejichž cílem je stimulovat diskuzi mezi žáky a v ní zmapovat postoje žáků, na něž se pak učitel snaží svou výukou působit.

Více informací najdete zde.

STRUČNĚ

Dárek potěší po celý rok, nejen na Valentýna

Řekni to čokoládou

Hledáte způsob jak někomu říct, že ho máte rádi? Neposílejte květiny, ty zvadnou! Láska přece prochází žaludkem, tak mu to řekněte čokoládou. Nechte své milé či milému poslat fairtradové čokolády s přáním z Obchodu NaZemi. Čokolády mají krásný obal a spoustu zajímavých a neobvyklých příchutí.

Řekni to čokoládou

Jak se stát dobrovolníkem

INEX

Naše práce by nebyla možná bez celé řady dobrovolníků. V současnosti hledáme nové dobrovolníky, kteří by rádi prodávali v našem fairtradovém obchodě na Pekařské v Brně. Zájemci se mohou hlásit Petře Frühbauerové na petra.fruhbauerova@nazemi.cz.
Koho by více zajímala dobrovolnická práce v zahraničí, doporučujeme naši spřátelenou organizaci INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Přečtěte si inspirativní reportáž jednoho z jejich dobrovolníků z workcampu v Rusku.

Chtěli byste vidět v činnosti skautských oddílů větší společenský přesah?

Skauti

Junák hledá skauty a skautky, kteří by měli zájem v činnosti skautských oddílů více rozvinout takové vnímání světa, kde si každý uvědomuje svoji odpovědnost a provázanost s druhými. Společně s námi z NaZemi budou spolupracovat na našem novém projektu Skauti na Zemi. Podrobnější informace k inzerátu naleznete zde.

Fikce jako způsob práce s médii

BangladeshTV

Světem sociálních médií se na počátku letošního roku „prohnala“ reportáž bangladéšské televize o demolici OP Prostějov. Zhlédlo ji téměř 125 000 lidí. Jak se později ukázalo, byla to mystifikace, která má mimo jiné upozornit na pracovní a lidská práva při výrobě oděvů. Natočil ji Filip Remunda. My v NaZemi jsme se na ní společně s dalšími organizacemi podíleli. Podívejte se, jak o reportáži psala česká média. A co o ní říká sám Filip Remunda.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz