Copy
חברות וחברים יקרים,
  
מה אתה חושב על פסק הדין? האם הוא טוב או רע? אלה השאלות שאני נשאל מאז יום שלישי בערב, לאחר שבג"ץ נתן את פסק הדין בעתירה השלישית שהגשנו עם ארגונים עמיתים נגד החוק למניעת ההסתננות. אין לי תשובה חד-משמעית, רק רגשות מעורבים: שמחה, גאווה ועצב. אנסה להסביר.
 
עמיתיי ואני נאבקים נגד החוק למניעת הסתננות כבר כמה שנים. בגרסתו הראשונה הורה החוק על מעצרם של מבקשי המקלט לשלוש שנים בכלא "סהרונים" שבאזור קציעות. ×‘עקבות עתירתנו ביטל בג"×¥ את החוק, וקבע שאסור לנהוג כך באנשים שממילא אי אפשר לגרשם. הממשלה והכנסת מיהרו לחוקק את החוק מחדש, והפעם קבעו שבמקום שלוש שנים, יוחזקו מבקשי המקלט שרק הגיעו לארץ שנה בכלא, ×•×”וותיקים ישלחו ללא הגבלת זמן ל"מרכז השהייה חולות". לכאורה, "חולות" הוא מתקן פתוח, אך בפועל מדובר בשלילת חירות בדרך אחרת. זהו מתקן בלב המדבר בניהול שירות בתי הסוהר, שאליו נשלחו אנשים שאסור לגרשם למדינות מוצאם. הם נדרשו לישון בו ולהתייצב שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. עתרנו בשנית. בג"×¥ ביטל גם את התיקון ×”×–×” לחוק, וקבע שמדובר ב"אותה הגברת בשינוי אדרת". שוב תוקן החוק. תקופת המעצר למבקשי מקלט שרק נכנסו צומצמה לשלושה חודשים, ותקופת השהייה ב"חולות" לעשרים. ההתייצבות בצהריים ב"חולות" בוטלה. על המשך שלילת החירות נסובה עתירתנו השלישית, שפסק הדין בה ניתן השבוע.
 
"כאזרחית, הייתי שמחה לראות את מדינתי-שלי עם יותר חמלה", כתבה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בפסק הדין. נקבע, שעשרים חודשים הם תקופה ארוכה מדי לשלילת חירות, ומשום כך יש לשחרר בתוך שבועיים ימים את כל מי שנמצאים ב"חולות" שנה או יותר. מעל 1,700 מבקשי מקלט נמצאים כיום ב"חולות", אחרי שנתלשו בבת אחת מחייהם. בזכות העתירה ופסק הדין, רבים מהם צפויים להשתחרר כעת, תקופה ארוכה אחרי שאיבדו את מעט היציבות שהצליחו לבנות לעצמם. הם ישוחררו ויהיה עליהם לשוב ולשקם את חייהם. עם זאת, למרבה הצער, בג"ץ אישר ש"חולות" כאן כדי להישאר. בעת שישוחררו אותם מבקשי מקלט המוחזקים ב"חולות", אלפים אחרים ישלחו לשם תחתיהם, ובהם ניצולי רצח עם, קורבנות עינויים וקורבנות מחנות הזוועה בסיני.
 
אז מה אני חושב? אני שמח שיהיו רבים שישתחררו בימים הקרובים, ויזכו שוב בחירותם. אני גאה שבעקבות פעילותנו הקלנו, בכל פעם עוד קצת, על מבקשי המקלט. ואני עצוב, על ה"דלת המסתובבת" שתופעל ב"חולות", ועל כל אותם שישלחו לשם ללא כל תכלית והצדקה, רק משום שהעזו לבקש מקלט בישראל. גרימת מצוקה למבקשי המקלט אינה הפתרון – לא עבורם ולא עבור התושבים הוותיקים שגרים בשכונות שהפכו צפופות ומוזנחות בצורה בלתי אפשרית. היחידים שמרוויחים הם מי שממשיכים ללבות את האש וההסתה, במקום לקבוע מדיניות הגירה סדורה ואנושית. הממשלה עוד יכולה לשנות ולהנהיג מדיניות שתיטיב עם מבקשי המקלט ועם תושבי דרום תל אביב גם יחד, על ידי הפניית המשאבים שמושקעים בשלילת חירות, לשיפור תשתיות ושירותים במקומות המאכלסים מבקשי מקלט, ועל ידי מתן רישיונות עבודה מסודרים ותמריצים להעסקה ברחבי הארץ, שיסייעו בפיזור טבעי.
 
אנחנו ממשיכים במלאכה. השותפות והתמיכה שלכם ושלכן מחזקות אותנו ברגעים הקשים וברגעי השמחה. אנו זקוקים לכם, לחבריכם ולחברותיכם. ×ª×¨×ž×• לנו ×•×§×—ו חלק ×‘×”×’× ×” על זכויות האדם ועל הדמוקרטיה
 

שלכם,עו"ד עודד פלר
מנהל המחלקה לזכויות האדם בישראל 

 
Share
Tweet
Forward
                           
Website
Website
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
YouTube
YouTube
Instagram
Instagram
2015 ACRIHebrew


להסרה מרשימת התפוצה  | להצטרפות לרשימת התפוצה