Copy
 

 
חברות וחברים יקרים,

לעסוק בזכויות אדם בתקופה של הסלמה כמו זו שאנחנו חווים בימים אלו, זו משימה לא פשוטה. היא מאתגרת במיוחד כאשר בעוד אני וחבריי וחברותיי באגודה מודאגים, חוששים וכואבים כל מקרה של דקירה או פיגוע, אנחנו במקביל צריכים להתריע גם על הצורך בשמירה על זכויות האדם. ועם כל הקושי שבדבר יש להקפיד על שמירה על זכויות האדם גם כאשר מדובר בדוקרים ובחשודים בדקירה עצמם. השבוע, לשמחתי קיבלנו רוח גבית מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע במענה למכתבנו כי "יש להקפיד כי הפעולה הננקטת למניעת פגיעה בחיי אדם לא תוביל בעצמה לפגיעה בשלמות הגוף ובחיים, מעבר לנדרש בנסיבות העניין".

את המכתב, שכתבה עו"ד רוני פלי, הפנינו לויינשטיין לפני כשבועיים. התרענו שהשילוב בין הקריאות של בכירים במערכת הביטחון, כמו מפקד מחוז ירושלים שאמר "כל מי שדוקר יהודים או פוגע בחפים מפשע – דינו להיהרג", לבין עדויות שלפיהן כוחות הביטחון יורים בחשודים בדקירה בניגוד להוראות פתיחת באש והורגים אותם כשלא נשקפת מהם סכנה – הוא שילוב מסוכן.

לא היה צריך להיות נביאה כדי להבין שהאווירה הציבורית, ששולהבה גם על ידי פוליטיקאים, תוביל לתוצאות הרות אסון ולחשש לפגיעה בדמוקרטיה. השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, אמר כי "כל מחבל צריך לדעת שהוא לא ישרוד את הפיגוע שהוא עומד לבצע", וחבר הכנסת יאיר לפיד אמר כי "מי שמוציא סכין או מברג – צריך לירות בו כדי להרוג". במקביל היו קריאות לאזרחים להתחמש בנשק אם יש להם רישיון, ובשלהוב היצרים הטבעי של תקופה כזו הקרקע הבשילה ללינץ' המזעזע שבוצע בתחנה המרכזית בבאר שבע. לינץ' שבו נרצח הבטום זרהום.

בפנייתנו ליועץ המשפטי לממשלה פרטנו שני מקרים שבהם נראה כי בוצע ירי בשעה שהחשודים לא היוו סכנה לכאורה. מקרה אחד הוא פציעתה של אסראא עבד, שנחשדה בניסיון לבצע פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בעפולה. היא נורתה כשעמדה ללא תנועה ובידה סכין, ולא נראה כי נעשה כל ניסיון לעוצרה לפני הירי. למרות שנקבע כי לא ניסתה לדקור איש, מסתמן כי אנשי כוחות הביטחון שירו בה לא יועמדו לדין. מקרה שני הוא הריגתו של פאדי עלון, שעל פי החשד דקר נער יהודי בירושלים. באשר למקרים אלה ציין היועץ כי ביקש את התייחסות הגופים הרלוונטיים, וכי "לאחר בחינת הדברים יטופלו המקרים בהתאם"

עם העידוד ששאבנו מכך שהיועץ מרענן את הוראות הפתיחה באש ועומד על חשיבותן, אנחנו מצרים על כך שהוא לא מצא לנכון לגנות באופן ישיר את הקריאות של נושאי משרה בכירים לדאוג לכך שמחבלים לא ייצאו בחיים מזירת פיגוע. אלו קריאות פסולות מוסרית ונוגדות את העקרון הדמוקרטי שלפיו כל אדם הוא חף מפשע עד שהוכח אחרת, ויש בהן כדי לקרוא לשוטרים ולאזרחים לעבור על החוק ולפגוע בחיי אדם גם כשאין בכך צורך.

בכל זאת אני חייבת לשמור על מידה של אופטימיות ואני מקווה שהטיפול המהיר של המשטרה והפרקליטות במבצעי הלינץ' בהבטום זרהום וכן, גם מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה – יתרמו  להבנה ציבורית שתמנע לגיטימציה של הרג חסר כל הבחנה של חשודים בטרור.  

שלכם,
 

שרון

שרון אברהם-ויס, עו"ד
מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח

 
Share
Tweet
Forward
                           
Website
Website
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
YouTube
YouTube
Instagram
Instagram
2015 ACRIHebrew


להסרה מרשימת התפוצה  | להצטרפות לרשימת התפוצה